Girişimcilik

Bukombin.com’un Girişimcilik Başarısı

Henüz 1,5 yıllık geçmişi olmasına karşın özellikle sosyal medyada yaptığı patlamayla hızla büyüyen Bukombin.com, Çin pazarına giriyor. Şirket, 40 kanalı ve 700 milyonun üzerinde izleyicisiyle Çin’in ikinci büyük TV ağı olan Shanghai Media Group ile ortaklığa gitti. Bukombin, ocak ayında Çin’de faaliyete başlayacak. Hedef, Çin’deki e-ticaret pazarından 3 milyar dolarlık pay almak.

Sanal dünya, Türkiye’de de başarı öykülerini yazmaya devam ediyor. Henüz 1,5 yıllık bir geçmişi olmasına karşın geçtiğimiz hafta Çinli YuuZoo şirketiyle çok önemli bir ortaklığa imza atan Bukombin.com, bu duruma verebileceğimiz en taze örnek. 700 milyonun üzerinde izleyiciyle Çin’in ikinci büyük TV ağı olan Shanghai Media Group bünyesinde kurulan YuuZoo, kısa sürede bir Facebook fenomeni haline gelen Türk girişimi Bukombin’i Çin’e taşıyor. Böylelikle ilk kez bir Türk sitesi, doğrudan yatırım alarak Çin pazarına girmiş oluyor.

Bukombin

Singapur Borsası’na kote olan YuuZoo’nun kamuoyuna yaptığı açıklama öylesine iddialı ki şirket bu işbirliğiyle Çin’de 300 milyar doları bulan e-ticaret pazannın yüzde l’ine talip olduklarını bizzat açıkladı.

Bu önemli işbirliğinin ayrıntılarını, Bukombin.com’un yaratıcısı Can Demirer ilk kez Ekonomist’e anlattı.

ALIŞVERİŞ SİTESİ DEĞİL

Hemen söyleyelim, Bukombin.com bir alışveriş sitesi değil. Direkt satış yapmak yerine hazır giyim markalarının yeni sezon ürünlerinin sunulduğu ve kullanıcıların bu ürünlerle kombin yapmasını sağlayan bir sosyal ağ. Son dönemde moda dünyasında bir hayli popüler hale gelen kombini, basitçe, birbirinden farklı kıyafetlerin ve aksesuarların bir araya getirilmesi olarak özetleyebiliriz.

Yaklaşık 1,5 yıl önce yayın hayatına başlayan sitede 200’ün üzerinde markanın onbinlerce ürünü bulunuyor. Öyle ki site açıldığından bu yana sergilenen ürün sayısı 1 milyonu geçiyor.

Siteye üye olan kullanıcılar seçtikleri ürünlerle kombinler oluştura-biliyor ve bu kombinleri sosyal ağlarda arkadaşlarıyla paylaşıyor. Bunun yanında diğer kullanıcıların yaptıkları kombinleri takip edip yorumlarıyla da katkı sağlayabiliyorlar. Bugüne kadar site içinde 1 milyonun üzerinde kombin yapılmış bulunuyor.

Bukombin’in kısa sürede böylesine ilgi görmesinin en önemli nedeni, kullanıcılarına mağaza mağaza gezmeye gerek bırakmadan binlerce ürünü fiyatı ve özellikleriyle tek bir ekranda sunuyor olması.

Facebook’ta 2 milyon 500 bin takipçiye ulaşan ve aylık 5 milyon site içi ziyaretçisi olan Bukombin.com’un gelir modeliyse markalardan aldığı komisyon. Kullanıcılarına direkt satış yapmayan site, sergilediği ürünlerin satışı için ziyaretçilerini markaların internet sitelerine yönlendiriyor ve gerçekleşen alışverişlerden komisyon alıyor.
ilk yıllarında Bukombin.com üzerinden 40 milyon TL’lik alışveriş gerçekleştirdiklerini belirten Can Demirer, iki yıl içinde bu rakamı 200 milyon TL’ye çıkarmak gibi iddialı bir hedef içinde olduklarını söylüyor.

ALTI AYDA SONUÇLANDI

Gelelim YuuZoo ile Bukombin arasındaki ortaklığa… YuuZoo bir kamu şirketi ve Çin’de 40’ın üzerinde kanalı yöneten Shanghai Media Group (SMG) tarafından kısa bir süre önce kuaıldu. Şirketin kuruluş nedeni ise SMG’nin internet sektörüne girmek istemesi.

Geçen ay Singapur Borsası’nda halka açılan SMG, en büyük üçüncü jenerasyon sosyal e-ticaret alışveriş merkezi olarak gösteriliyor. 164 ülkede 80 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcıya erişim sağlayan YuuZoo’yu bir online AVM olarak görmek de mümkün. Zira YuuZoo çatısı altında onlarca farklı alışveriş sitesi, oyun platformu ve sosyal ağ bulunuyor.

Bukombin ile YuuZoo arasındaki görüşmeler yaklaşık altı ay önce başladı ve iki hafta önce de sonuçlandı. Bukombin.com’un kısa sürede gördüğü ilgiden YuuZoo’nun oldukça etkilendiğini söyleyen Can Demirer, Çinli şirketin kendilerini moda kategorisinde bir rol modeli olarak gördüğünü özellikle vurguluyor.

YILBAŞINDA AÇILIYOR

İmzalanan ortaklık sözleşmesi uyannca, Bukombin.com, YuuZoo’nun Çin pazarı için kurduğu e-ti-caret alışveriş merkezi yuuzoo.cn’nin bir parçası olarak Çin’de faaliyete geçecek. Yüzde 50-50 gerçekleşen ortaklıkta, tüm knowhow Bukombin tarafından, yatırım ise Yu-Zoo tarafından sağlanacak. Web sitesi ise bukombin.yuuzoo.cn olacak.

Kasım ayında test yayınına geçeceklerini, ocak ayında ise resmen faaliyete başlayacaklannı söyleyen Demirer, “Tamamen Türk yazılımcılarının yarattığı bir sitenin Çin pazarına girmesi Türk internet sektörünün geldiği noktayı göstermesi açısından da son derece önemli. Bu alanda bir ilki gerçekleştiriyoruz. Çin’de internet pazarının büyüklüğü 300 milyar doların üzerinde. YuuZoo Corp CEO’su Tho-mas Zilliacus bu işbirliği için 3 milyar dolarlık bir hedef belirledi. Rakamların büyüklüğü bizi tabii ki fazlasıyla heyecanlandırıyor” diyor.

Can Demirer, Bukombin’i başka ülkelere açmak için de görüşmeler yaptıklarını söylüyor. Avrupa pazarıyla ilgilenmediklerini söyleyen Demirer, gelişmekte olan ülkelere daha sıcak baktıklarını ve Afrikalı bir yatırımcıyla özellikle Nijerya pazarına girmek için görüşmelere başladıklarını dile getiriyor.

FACEBOOK BİLE ŞAŞIRDI

Bukombin.com aslında sadece Türkiye’de değil, dünyada da ses getiren bir girişim olmayı başardı. Kısa sürede tamamen organik bir büyümeyle 2 milyon 500 bin Facebook kullanıcısına ulaşan site, Facebook’un bile dikkatini çekti. 2 milyon 500 bin kullanıcıyı kafanızda canlandırabilmeniz için 2008 yılında kurulan Markafoni’nin 1 milyon 750 bin kullanıcısı olduğunu söyleyelim. Aslında burada rakamdan daha da önemli olan nokta, sayfayı beğenenlerin aktifliği. Yine şöyle bir kıyas yaparsak, Facebook’ta 3 milyon 200 bin beğenisi olan Volksvvagen Türkiye sayfası haftada yaklaşık 35 bin toplam beğeni, paylaşım ve yorum alırken, Bukombin’de bu sayı 205 bin. işte bu yüksek rakam Facebook’un bile dikkatini çekmeyi başardı. Can Demirer’in aktardığı bilgiye göre, Slikon Vadisi’nden Bukombin.com için Türkiye’ye gelen Facebook ekibi kısa sürede gerçekleşen bu büyüme için bir rapor hazırladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu