Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Burs Veren Kurumlar

Üniversiteler açılıyor. Yüzbinlerce öğrenci burs arıyor. Pek çok kurum ve kuruluşun burs başvuruları başladı. Eğitim bursunun nasıl alınacağını, burs veren kurumları ve bursların şartlarını üniversite öğrencileri için araştırdık…

ŞİMDİLERDE üniversite öğrencileri harıl harıl burs araştırıyor. Karşılıksız olsun ya da olmasın, burslar maddi durumu yetersiz ve başarılı öğrenciler için can simidi işlevi görüyor. Çünkü üniversite eğitimi artık hiç olmadığı kadar külfetli. Hele ki büyük şehirde eğitim almıyorsa, öğrenci bir aylık sürede okul masrafları için asgari ücretten daha fazla paraya ihtiyaç duyuyor. Eğitim bursları bu noktada gençlerin en büyük destekçisi.

Ancak burs bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Günlerinizi bu iş için harcamanız işten bile değil. Zira belediyeler, vakıf, kurum, kuruluş, odalar ve borsalar gibi pek çok adresin kapısını aşındırmak, birçok belge hazırlamak ve çok çalışmak şart. Iş belge toplamakla da bitmiyor. Sonrasında uygun bulunan aday için mülakat süreci başlıyor.

Mülakatta ise bursu elde etmek üzere adaydan en uygun performansı göstermesi bekleniyor. Çalışkan, sosyal yönü kuvvetli, kendini en iyi şekilde ifade edebilen, iletişim becerileri gelişmiş ve iş dünyası için gelecek vaat eden adaylar bu süreçte tercih sebebi oluyor. Karşılıklı ya da karşılıksız fark etmeksizin burs rakamları kurumdan kuruma değişiklik gösteriyor. Ayda 150 TL veren de var, 400 TL veren de…

Türkiye’de burs veren çok sayıda kurum ve kuruluş var. Pek çok kurumun burs başvurularını kabul ettiği şu günlerde, eğitim bursunun nasıl alınacağını, kimlerin burs verdiğini ve bursların şartlarını sizin için araştırdık.

burs

Başvuru için gerekli evraklar

■ Nüfus kâğıdı
■ Üniversite yerleştirme belgesi
■ Ara sınıflar için öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
■ Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler
■ Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
■ Adli sicil belgesi
■ Fotoğraf
■ İkametgâh senedi
■ Erkek adaylar için askerlikle ilişiksizlik belgesi

Avantajlı bölüm ve üniversiteler

Kimi burs verenler öğrenci seçimi yaparken belli üniversite veya bölümlere öncelik tanıyor. Tıp fakülteleri, endüstri ve makine mühendisliği, işletme, mimarlık, sosyal bilimler, bankacılık, iktisat ve işletme öncelikli bölümler arasında ilk sıralarda göze çarpıyor. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi ise burs verenlerin özellikle tercih ettiği üniversiteler arasında ilk sıralarda geliyor.

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu