Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Çağlar Plastik Mobil Enerji Santrali Geliştirdi

Çağlar Plastik Mobil Enerji Santrali GeliştirdiDağ evinde elektriksiz kaldı mobil santral geliştirdi

Plastik sektöründe faaliyet gösteren Çağlar Plastik, aynı anda hem güneşten hem rüzgârdan elektrik üreten mobil enerji santrali geliştirdi.
3 yıllık Ar-Ge çalışması ve 6 aylık test sonucu geliştirilen santralin seri üretimine başlandı. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan santralin en büyük özelliği taşınabilir olması. Yaklaşık 5,5 ton ağırlığındaki santral, istenilen yere montaj yapılabiliyor. Saatte 9 Kw’lık elektrik üretiyor. Mobil santralin üzerinde hem güneş paneli, hem de rüzgâr gülü bulunuyor. Projenin çıkış noktası ise bir hayli ilginç. Şehir hayatından sıkılan Ümit Sak, Burdur Bucak’ta doğayla iç içe olmak için bir dağ evi inşa etti. Ancak acil ihtiyaçlardan olan elektrik ve suyu temin etmekte sıkıntı çekti. İşadamı, çevredeki çiftçilerin de sondajdan su çıkarmada aynı sıkıntıyı yaşadığını görünce kolları sıvadı. Şirketteki mühendis ve teknikerlerden oluşan 20 kişilik bir ekibi seferber eden işadamı, uzun çalışmalar sonucu mobil santrali ortaya çıkardı. Güneş ve rüzgârdan üretilen enerji akülere depolanarak elektrik problemi yaşanan her yerde farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Santral, kullanım amacı ve şekline göre küçük, orta, büyük boy şeklinde üretildi. Çağlar Plastik Genel Müdür Yardımcısı Ali Tulgar, yurtdışı pazarından Afrika ülkeleriyle görüşmeler yaptıklarını söyledi.

  Başarılı İş Modelleri ve Dijital Ticaretteki Büyüme FırsatlarıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir