Anasayfa / Makaleler / Çalışan Anneler

Çalışan AnnelerTemizlemeyi öğretin

Oyuncak topluyor, palto asıyor, çamaşırları yıkıyor ve yatakları mı yapıyorsunuz? O zaman durun. Bunlar 3 yaşındakilerin bile yapabileceği şeyler. Eve geldiğinizde herkese kibarca paltosunu asmayı ve eldivenlerini kaldırmayı rica edin. Çocuklara kirli kıyafetlerin sepete
konması gerektiğini ve temizlerinin çekmecelere ve dolaba konması gerektiğini anlatın. Yataklarını nasıl toplayacaklarını gösterin. Topladıktan sonra yatağı düzeltmeye ve yeniden yapmaya karşı koyun.Onları cesaretsizlendirmekten ve yanlış yaptıklarını düşünmelerine sebep olmaktan kaçının.

 Ev işlerini delege edin

Çocuğunuzdan veya eşinizden size yardım etmelerini isteyin. Yemek zamanlarında küçük çocuklar sofra kurmaya yardım edebilirler, daha büyük olanlar içecekleri servis edebilirler ve herkes masaya tabakların götürülmesine yardımcı olabilir. Çocuklara sofrayı toplamayı öğretin, bulaşık makinesini doldurmayı gösterin. Çocuklardan çöpü çıkarmalarını
isteyin, onlara çamaşır makinesinin nasıl kullanılacağını öğretin ve temiz kıyafetlerini yerleştirmelerini isteyin.Yardımlarından ne kadar mutlu olduğunuzu göstermek için onlara puanlar verin.

Sabahlarınızı planlayın

Bazı işlerinizi bir önceki geceden hallederseniz sabahlarınız daha rahat geçecektir: Çocuğunuzun öğle yemeğini paketleyin (veya kendi kendilerine yapmalarını sağlayın), giyecekleri hazırlayın, ev ödevlerinin yapıldığından emin oldun, okul çantalarını toplayın ve okul sonrası planlar için takviminizi gözden geçirin. Ufak notlarla duvara yapılacak
işler listesi açıp çocuklarınıza sabahları kendi başına hazırlanmayı öğretin: “Dişler fırçalanacak,” “Yatak toplanacak” “Giyinilecek” “Kahvaltı edilecek”gibi.

Programınıza sessiz ve sakin bir zaman koyun

Herkes eve döndükten sonra her aile bireyinin 5 veya 10 dakika ye başına zaman geçirmesine imkan sağlayın. Bu akşam yemeği ve geçen günü konuşmaya başlamadan önce size sakinlemek ve dinlenmek için zaman verecektir.
İş programınızı oluşturun

İşinize ait baskıların aileyle zamanınızdan yemesine izin vermeyin. Sıkça geç mesaiye kalıyorsanız, patronunuzla veya iş arkadaşlarınızla konuşup en azından belirli günlerde 17:00’de çıkabilmenin yolunu bulun. Eğer geç saate kadar çalışmanız gerekiyorsa eşinizle birlikte hareket edip en azından birinizin hazırlıklı olmasına özen gösterin. Böylece aileniz hangi günlerin aile yemeğinden, hangi günlerin de tek ebeveynli geceler olacağını bilirler ve bu birlikte olan zamanların değerini bilirler.

Bir sonraki öğünleri planlayın

Haftada bir gün gerekli malzemeleri almak için alışverişe gidin. Kolay hazırlanabilir tarifler içeren bir yemek kitabı edinin. Yemek tarifi kaç kişilikse onun iki katı kadar miktarda pişirin ve yarısını buzlukta bir sonraki öğün için saklayın. Örneğin salata yaparken, duble porsiyon
yapın, yarısını ertesi gece için saklayın. Kısacası extra porsiyonlar hazırlayıp kalanlarını canınız yemek yapmak istemediği gecelere saklayın. Çok yoğun olduğunuz bir akşam dışarıdan yemek ısmarlamayı tercih edin, pizza veya Çin yemeği sipariş edin. Yaşları yeterince büyükse haftada bir akşam çocuklarınızın yemek yapmasına fırsat verin.

Ailenizle kaliteli vakit geçirmek için zaman ayırın

Mümkün olduğu kadar sık ailecek akşam yemeği yemeye özen gösterin. Haftada bir gün hep beraber film izleyin. Hafta sonu hep beraber dışarıda bir program yapın. Örneğin ailece bir çocuk spor aktivitesine gidin.

Kendiniz için zaman yaratın

Anneler kendilerini her zaman listenin sonuna koyma eğilimindedirler, ama kendi içsel gücünüzü ve huzurunuzu toparlamak ve canlandırmak size anne olmak için gereken enerjiyi size verecektir. Bu yüzden kendinizle ilgilenin. Spora gidin, müze gezin, arkadaşınızla buluşup kahve için, hobinizle uğraşın, bir kursa yazılın. Eşinizle haftanın bir akşamı kendi istediklerinizi yapmak üzere anlaşın.

 Çift olmayı unutmayın

2 haftada 1 çocuklarınız için bakıcı veya güvenle bırakabileceğiniz birini bulun ve eşinizle gece dışarı çıkın. Sıra dışı ve şık bir program olmasına gerek yok. Bazen bir kitapçıya gitmek bile beraber yetişkin bir çift olmanın ne demek olduğunu hatırlamaya yetebilir.
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir