Makaleler

Çalışan Babalar Çocuklarına Vakit Ayıramıyor

Çalışan Babalar Çocuklarına Vakit Ayıramıyor

Yenibiris.com Babalar Günü’ne özel yaptığı anketlerinde çalışanlara babalarının okul ve meslek hayatlarındaki etkilerini, babalaraysa çocuklarına vakit ayırıp ayıramadıklarını sordu. Babalar çocuklarına yeterli vakit ayıramadıklarından şikayet ederlerken, çalışma hayatına atılanlar yaşamlarındaki önemli tercihlerinde babalarından fazla etkilenmediklerini söyledi.

Yenibiris.com’un yaptığı anketlerin sonuçlarına göre çalışan babalar çocuğuna yeterli zamanı ayıramamaktan şikayetçi. Çocuğuna zaman ayırabilen babalar da var ama sayıları oldukça az.

3658 babanın katıldığı ankete göre katılımcıların yüzde 57’si, hafta içi çocuğuna zaman ayıramıyor. “Bazen ayırabiliyorum” şıkkını seçenlerin oranı ise yüzde 24’te kalıyor. Diğer seçeneklere göre az sayıda olsa da zaman ayırmayı başarabilen babaların da olduğu görülüyor. “Evet, mutlaka ayırmaya gayret ediyorum” seçeneğine oy veren babaların oranıysa yüzde 19.

Bir baba olarak, hafta içi çocuğunuza vakit ayırabiliyor musunuz?
Evet, mutlaka ayırmaya gayret ediyorum: %19
Bazen ayırabiliyorum: %24
Maalesef hiç ayıramıyoru: %57

Kariyer sahibi babalar babalığın kendilerini olgunlaştırdığını söylüyor ve çocuklarıyla zaman geçirebildikleri nadir vakitlerden olan hafta sonunun gelmesini iple çekiyor. Eser Holding İK Müdürü Dr. Başar Baypınar duygularını şöyle ifade ediyor: “Oğlum Doruk 4 yaşında. Boşanmış bir baba olarak hafta içi oğlumla çok fazla zaman geçiremiyorum. Bu yüzden hafta içi günlerde oğlumu alıp sevdiği alışveriş merkezlerine gitmek en büyük kaçamağımız. Hafta sonlarıysa oğlumu genellikle yeğenlerimle bir araya getiriyorum ve aile ortamını yaşatmaya özen gösteriyorum. Baba olmanın beni her geçen gün daha fazla olgunlaştırdığını, sabretmeyi öğrettiğini, iyimserliğimi ve soğukkanlılığımı korumamı sağladığını gözlemliyorum.

Tüprag Kışladağ Madeni, İK ve İdari İşler Müdürü Özer Şener ise çocuklarıyla ilişkisini şöyle anlatıyor: “İki kızımdan Büke 21, Cemre 18 yaşında. Büyük kızım üniversitede, küçük kızım lisede okuyor ve üniversiteye hazırlanıyor. Son yıllarda kızlarımla vakit geçirdiğim zamanlar, iş hayatımdan dolayı biraz sınırlı. Bu yüzden hafta sonlarını iple çekiyorum. Baba olmak her şeyden önce önemli bir tecrübe. Çocuğu olan iş arkadaşlarımı daha iyi anlayabildiğimi düşünüyorum. Bazen geçmişte yaşadıklarımı yıllar sonra iş arkadaşlarımdan duyduğumda onlarla deneyimlerimi paylaşma imkanım oluyor.”

Yenibiris anketinde insan hayatındaki kritik kararlardan biri olan okul ve meslek seçiminde babanın rolünü araştırdı. Yüzde 64 oranında katılımcı okul, meslek, ya da şirket seçimlerinin hiçbirinde babasının etkili olmadığını söyledi.

En çok hangisiyle ilgili seçiminizde babanızın etkisi oldu?

Üniversitede okuduğum bölümü seçerken: %12
Mesleğimi seçerken: %6
İş hayatına başlama zamanını seçerken: %4
Askere ne zaman gideceğimle ilgili: %2
Hangi şirkette çalışacağımla ilgili: %6
Bunların hepsinde etkisi olmuştur: %6
Hiçbirinde etkisi olmadı, hepsi benim seçimim: %64

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu