Anasayfa / Kariyer ve İş / Çalışanlar Değişime Direndiklerinde

Çalışanlar Değişime Direndiklerinde
Çalışanlar, değişimden korktuklarında ona karşı mücadele ederler. İngiltere’de, Sanayi Devrimi sırasında Luddites denilen dokuma işçileri, işlerini makinelerine kaptıracaklarından korkmuş ve makineleri parçalamışlardır.

calisan degisim

“Çoğumuzu yıldıran şey r alışkanlıklar değil, değişimdir.” der William Feather.Birlikte çalıştığım şirketler arasında en hatırlamaya değer olanlar, değişimin çalışanlar üzerinde yaratabileceği huzursuzluğun farkına varmışlardı. Bir işveren şirket bilgisayarlarını değiştirmenin çalışanlar için büyük bir stres kaynağı olabileceğini anlamıştı; çünkü bir sistemde ustalaşmış olan çalışanlar bir anda yeni sistemde acemilere döneceklerdi.

Şirket teklif edilen değişikliğin her aşamasında bize destek oldu. Çalışanlardan yeni sistemi seçecek olan komiteye dahil olmaları istedi. Yaklaşan değişikliklerin çok öncesinden hatırlatma notları dağıttı. Eğitim ve gereçler sağladı. Sistem yürürlüğe girdiğinde, çalışanlardan olası sorunları amirlerine bildirmelerini istedi. Çalışanların değişimi hemen kabulleneceğini varsaymadı, bunun yerine basitçe kabullenmelerini kolaylaştırdı.

Bir işletmedeki diğer her şey gibi, değişim de bir süreçtir. Eğer çalışanlarınıza bu süreç boyunca destek olursanız, ona gösterecekleri direnci azaltmış olursunuz.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir