Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Camiyi Temizleyen Robot Geliştirdi

Camiyi Temizleyen Robot Geliştirdi

Camilerde hijyen sorunu, kimi zaman binlerce kişinin aynı anda namaz kılması nedeniyle önemli. Bu soruna teknolojik bir çözüm geliştiren Turnaco Robotik isimli bir start-up, “dünyanın ilk ve tek halı hijyen robotu”nu geliştirmiş.

Temizlik Robotu, Mouro

Turnaco Genel Müdürü Kerem Şencan, Mouro ismini verdikleri robotu şöyle anlatıyor:

“Robotun temizlik sistemi halıyı süpürüp UVC ışıması ve ozon gazı ile dezenfekte ediyor. Kötü kokuları gideriyor. Cep telefonu uygulamasıyla kontrolünü sağlayabiliyorsunuz.”

Cami robotu fikrinin nefes alma sorunu yaşayan ve kataraktı bulunan iki yaşlı adamın camiye gittiğinde sorun yaşadığını dinleyince çıktığını belirten Şencan, “Bu kişilerin doktorları camiye gitmelerinin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceğini söylemiş. Öte yandan benim gittiğim Kadıköy’deki bazı camilerde kötü bir koku vardı.

Temizlik robotu

Yabancı bir arkadaşım ‘Siz Türkler evinizdeki halıya yüzünüzü sürmezken, binlerce kişinin girip çıktığı bir yere nasıl sürüyorsunuz?’ dedi. Son olarak imamla konuştuğumuzda geniş bir alan olan camiyi temiz tutmanın büyük bir sorun olduğunu, ayda ancak bir  kere büyük temizlik yapıldığını söyleyince bu işin üstesinden ancak bir robotun gelebileceğini düşündük” diyor.Turnaco temel olarak dezenfeksiyon ve servis robotları üretmeyi amaçlayan elektronik-robotik tasarım ve yazılım firmasıdır. Şu anda iki adet dezenfeksiyon amaçlı iki robotumuzun prototipi bitmiştir.

Bunlardan ilki şu an otonom hale getirmeye çalıştığımız ve Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkeziyle içerisinde yer alan Uvolt-Run hastane dezenfeksiyon robotudur.

İkinci robotumuz otonom halı süpürme, dezenfeksiyon robotumuz olup özellikleri sayesinde halıda bulunan kokuyu da gidermektedir. Her iki üründe aynı dezenfeksiyon teknolojisini kullanmaktadır ve bu teknolojileri aynı anda bulundurma özelliğiyle dünyanın ilk otonom dezenfeksiyon robotlarıdır.

Uvolt-Run Hastane Dezenfeksiyon Robotu temelde insan trafiğinin fazla olduğu kontaminasyonun fazla olduğu mekanlar için tasarlanmış olup ilk uygulaması olarak kontaminasyonun fazla olduğu ve sonuçları itibariyle ciddi hastalıklara sebep olan Hastaneler için programlanmıştır. Bunun yanında benzer yapıda olan ve farklı kişiler tarafından kullanılan otel odaları içinde ideal bir dezenfeksiyon robotudur. Bunun yanında benzer özellikte olan ama yapı olarak biraz farklı sayılabilecek sınıf (okul, dersane, vb.), gıda deposu, frigo, laboratuvar gibi ortamlarda da program yapıları güncellenerek kullanılabilecektir.

Ürünlerimiz için ön siparişler açılmıştır .

Uvolt-RUN 12500USD

Mouro Halı Dezenfeksiyon Robotu : 2100 USD

Kontak:

Kerem ŞENCAN

CEO

Mobil : 90 5326869422

kerem.sencan@turnaco.tech
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir