İş Fikirleri ve İş Kurmak

Canlı Kütüphane İş Fikirleri

Kütüphane üzerine iş fikirleri

Genel Bakış:

Yaşadığın yerde, bölgendeki insanların tecrübe ve uzmanlıklarını içeren canlı kitaplar ödünç veren bir kütüphane olsun istemez miydin? Birazdan detaylarını aktaracağımız bu iş fikri kütüphanecilik anlayışında yapılmış olan müthiş bir inovasyondur ve tüm dünyaya yayılacak yeni bir kütüphanecilik anlayışını başlatmıştır.

Önümüzdeki haftalarda Kanada’nın Surrey eyaletinin merkezinde 77.000 metrekarelik alanda hayata geçirilecek bu canlı kütüphane fikri yalnızca LEED gümüş sürdürülebilirlik sertifikası ile değil, pek çok açıdan fark yaratacak.

İhtiyaçlar:

Kendi bölgenizde insan-kitaplardan oluşacak bir kütüphane kuracaksınız, uzmanlara ihtiyacınız var.Kanada’da kurulacak bu kütüphanenin ilgi çekici olan tarafı Canada.com’un raporuna göre, kütüphane arşivindeki 100.000 parçaya ek olarak 36 milyon başka kütüphane de kullanıcılarına, bu kütüphanede yer alacak belli konularda bilgi sahibi canlı uzmanlara erişim sağlayacak. Çok sayıda “insan-kitap” Kanada’da kurulacak bu kütüphanede insanlara bilgi aktarmak için şimdiden gönüllü olarak başvurdu.

Bölgenizde bu tür bir kütüphane kurmayı düşündüğünüzde uzmanları keşfetmek ve onlarla iletişim kurabilmek için Frasb’in sağlayacağı avantaj da büyüktür.

Başarı İçin İpuçları:

Fikir ve misyon çok güçlü, başarı için bölgenizde lider olup bu işi başlatmanız yeterli.
Kütüphane asbaşkanı Melanie Houlden misyonlarını “Kütüphaneyi kurmaktaki amacımız insanlara fayda sağlamak” şeklinde ifade ediyor. İnsanların zihninde, kitaplarda bulunamayacak türde, zengin tecrübe ve bilgi depolandığına inanıyoruz.

Avrupa’da temelleri atılan insan-kitap fikri, hızla dünyanın başka yerlerinde de hayata geçirilmekte. Peki ya sizin yerel kütüphaneniz?

Makale : Ece Burgaz

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu