Anasayfa / Makaleler / Çift Anadal Mezuniyetten Hemen Sonra İş Bulacağınızı Garantilemez

Çift Anadal Mezuniyetten Hemen Sonra İş Bulacağınızı GarantilemezPeter Vogt  Birden fazla anadal bitirmiş olmak belki bir gün potansiyel firmaları etkilemenize yardımcı olabilir. Ama çift anadal mezunu olmak giriş seviyesinde bir işi es geçmenizi sağlayacak diye düşünüyorsanız, büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Chicago merkezli JobBound başkanı olan ve reklam devi Leo Burnett için 15 yıldır çalışan Brad Karsh’a göre kaç diplomaya sahip olduğunuz “bir firmanın sizin hakkınızdaki kararını etkileyecek kadar önemli değil”.

Bu durum günümüz üniversite öğrencileri ve ailelerine, pek çoğunun iki, üç, dört ve hatta kimi zaman beş diploma peşinde olduğu düşünülünce yeni bir haber gibi gelebilir. Örneğin, Chronicle of Higher Education dergisinde Ekim 2003’te yayımlanan bir makaleye göre California-Davis Üniversitesi’nde en azından çift anadal sahibi öğrenci sayısı 1998 ve 2003 yılları arasında %50’lik bir artış gösterdi.

O halde, ikinci veya üçüncü bir dala vakit harcamadan önce, karşılığında ne kadarını geri alabileceğinizi ve neler kaybedebileceğinizi iyi düşünün.

Çift Anadalın Artıları ve Eksileri Karsh’a göre, bir firma özgeçmişinize baktığında birden fazla anadal bitirmiş olmanız sizin hakkınızda ilk tavrı olumlu olacaktır, en azından olumsuz olmayacaktır.
Çift anadal yolunu seçmenin belli artıları vardır. Karsh, “Genel olarak konuşmak gerekirse, çift anadal akademik hayata yönelmiş, birden çok farklı alana bağlı ve adanmış biri olduğunuzu gösterir ve muhtemelen de yoğun bir ders programına sahip olduğunuzu” diyor.

Elbette eksi yönleri de olacaktır, özellikle de seçtiğiniz anadal programları birbiriyle ilişkili değilse, diyor Minneapolis’teki Career Professionals Inc şirketinde taze mezunlara giriş seviyesinde iş bulmalarında yardımcı olan Bobbie Carter. Bazı şirketler sizi belli bir şeye odaklanamamış ya da ne yapmak istediğinize karar verememiş olarak görebilir.

  KOSGEB Diyarbakır

Buna Karsh da katılıyor. “Eğer birini işe alacaksam – diyelim ki finans ve reklamcılık çift anadal yapmış biri- ‘acaba reklamcılık mı yapmak istiyorlar yoksa finans mı?’ diye düşünmeden edemiyorum” diyor. “Kabul edersiniz ki, neye gönül verdiklerini bilmek istiyorum.”

Üç anadal ise daha da fazla soruna yol açar, hele dört anadal tamamen “akıl almaz”, ki bugünlerde duyulmamış şey de değil, diyor Karsh. “Bu kişiyi okulla kafayı yemiş takıntılı biri olarak görürüm.” Diye ekliyor.

Farklı firmalar çift anadal yapanlar hakkında elbette farklı düşüneceklerdir. Kimisi emeklerinizden samimi bir şekilde büyülenecektir. Bazıları akıl sağlığınızdan şüphe duyacaktır. Muhtemelen çoğunluk bundan herhangi bir şekilde etkilenmeyecektir.

Çift anadal öyküsünden alınacak asıl ders budur, diyerek Karsh sözlerini sonlandırıyor.

“Genel olarak, eksi yönler endişelendirecek kadar önemli değil, ama artı yönlerin de o kadar önemli olduğunu söyleyemeyiz,” diyor. “Olumsuzdan ziyade olumlu yönler daha fazla da olsa, ‘dört diplomam olmadıkça bir iş bulamayacağım’ diye düşünmeniz tamamen gereksiz. Böyle bir şey söz konusu değil.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir