Makaleler

Çince öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı

Çince, dünyadaki en zor dillerden biri olarak bilinir. Sadece yazmayı öğrenmek bile uzun yıllar alabiliyor, 3500 yıllık tarihe sahip olan bu kadim dilde kelimeler yan yana sıralanmış harfler yerine karakterlerle ifade ediliyor. Alfabeden değil, binlerce karakterden oluşması bir tarafa, bir de Kantonca ve Mandarin gibi lehçeler içerdiğini de eklemek gerek.

İyi bir Çince okuyucusu ortalama 5000 karakteri öğrenmek zorunda. Ancak edebi bir roman değil de sadece gazete okumak istiyorsanız yaklaşık 3000 tanesini bilmek yeterli olabilir.

cince alfebe

Hânz’ı adı verilen karakterler, Latin alfabesinde olduğu gibi sesleri değil, kelimeleri veya durumları belirttiğinden, Çince’nin bir tür hiyeroglif olduğu söylenebilir. Çoğu zaman iki farklı karakterin bir araya gelmesiyle, bu ikisinden türeyen yeni bir kelime elde ediliyor. Aslında bu açıdan bakıldığında, karakterleri bir kez tanıdıktan sonra grameri anlamak sanıldığı kadar zor değil. Aynı gerçekten yola çıkan girişimci ShaoLan Hsueh, Çince’yi hızlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenmek isteyenler için Chineasy isimli (BasitÇince) yeni bir yöntem geliştirdi. Sadece 200 baskın karakterin kullanılmasına dayanan, zekice tasarlanmış bu yöntem sayesinde dakikalar içinde öğrenmeye başlıyorsunuz. ShaoLan Hsueh, bu karakterlerin, dilin temel yapıtaşları olduğunu söylüyor: “Aslında günlük yaşamda, pratik amaçlı kullanmak için 200 karakter yeterli. Bu karakterler legoda kullandığımız parçalara benziyor. Bu sayede basit lego parçalarını bir araya getirip dev bir kale inşa edebilirsiniz.” Chineasy’de karakterler, yaratıcı bir tasarımla, eğlenceli piktogramlara dönüştürülmüş. Dolayısıyla aslında ezberlemek yerine öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca kitapta her bir karakterin orijini de öykülerle aktarılmış. Tabii bu da hatırlamayı kolaylaştırıyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey 200 karakteri farklı şekillerde bir araya getirip okumak.

Siz de Çince öğrenmek istiyorsanız bu pratik yöntemi denemek için kitabı satın alabilir, aynı isimli YouTube kanalından interaktif eğitim videolarını izleyebilir ya da başlangıç olarak www.chineasy.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu