İş Fikirleri

Çinli Firmalar İle İş ve Ortaklık İmkanı

Çinlilerle iş yaparken bunlara dikkat edin

Çinli işadamlarıyia ticari ilişkiler kurarken nelere dikkat etmelisiniz?Altı yıldır Şanghay’da yaşayan TUCEM Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi Başkanı Mehmet Adnan Akfırat, Türk girişimcilere rehber niteliğinde olabilecek gözlemlerini bizimle paylaştı. İşte Akfırat’ın önerileri…

İçten ve açık olun: Çinliler öncelikle güven ararlar. Bu nedenle Çinlilerle iş yapmak isteyenler, içten ve açık olmak zorundalar. Çinlilerin güvensizlik duygusunu yanlış anlayıp, açık olmayan ilişkiler kurulduğunda işbirliği olmaz ya da ilk fırsatta bozulabilir.

Yazılı ilişki kurun: Ticari işbirliği koşullarının yazılı ve somut olması, işbirliği kurmanın güvencesi olarak görülür. Zira Çinliler sözle hareket etmezler. Yazılı metini okuyup ona göre değerlendirmek isterler. Sözleşmelerde özlü ve gereksiz ayrıntılardan uzak tutmak işbirliğini kolaylaştırır.

Fotoğraf, şema ile konuşmalarınızın sağlamasını yapın: Çinlilerin görsel hafızası, konuyu daha kolay anlamaların sağlar. Bu nedenle işbirliğinin her aşamasında görsellerle, fotoğraf, şema, çizim gibi araçlarla birbirinizi iyi anladığınızı sağlama alın.

Sabırlı olun: Çinliler, çabuk karar vermezler. Bir konuyu defalarca, değişik noktalarından gözden geçirirler. Bu süreçte, sinirlenmek ya da sabırsızlanmak yerine, açıklayıcı ve kazanıcı olmayı tercih etmelisiniz.

İş ortaklığının yanı sıra dost olun: Çinliler Avrupa ve ABD’li işadamlarından farklı olarak dostluğa büyük değer verirler. Bu nedenle sadece iş ortağı değil dost olmayı benimseyin. Böylece, uzun vadeli ve karşılıklı yarar dayanan ilişki inşa edebilirsiniz.

Çinli sanayiciler partner arıyor

Çin Halk Cumhuriyetinin önde gelen sanayicileri distribütörlük ya da teknoloji transfer anlaşması imzalamak için İstanbul’a geldi. Bazıları Türkiye’de fabrika kurup ürünlerini AB’ye ihraç etmeyi hedefliyor. İşte, Türk partner arayan Çinliler…

İKİ saatte kurulan ve sekiz şiddetindeki depreme dayanıklı prefabrik ev, Türkiye’nin önde gelen elektronik ev aletleri üreticilerinin ilgisini çeken Türk kahvesi makinesi, engellilere özel araçlar, elektrikli bisiklet-motosiklet, mobilya, evcil hayvan tüy kesme makinesi, neredeyse tüm dünyada müşterisi olan aynalı mobilyalar, mobil bulaşık makinesi, LED ışıklı parti kostümleri, cep telefonları için kablosuz şarj, abiyelere özel nakışlı kumaş, yenilikçi kargo yükleme çözümleri, vb… Bu ve benzeri ürünleri üreten Çin Halk Cumhuriyeti’nin önde gelen şirketleri İstanbul’da düzenlenen, “China Homelife Turkey Fuarı”na katıldılar. Yüzlerce Çinli firma, 12 bin 500 metrekarelik fuar alanında ürünlerini tanıttı. Fuara Çin’in Hangzhou eyalet belediyesi ve Shangdong, Guangdong, Jiangsu, Anhui, Shanghai, Ningbo gibi 11 farklı eyalet ve şehirde fabrikaları bulunan üretici firmalar katıldı.

Fuarda Türk standartlarına uygun olarak tüm kontrollerden geçmiş tekstil, hazır giyim ve aksesuarları, ev tekstili, inşaat malzemeleri, el aletleri ve hırdavat, ev gereçleri, elektrikli ev aletleri, mobilya, elektronik eşya, hediyelik eşya, zücaciye, mutfak ve banyo armatürleri, gıda, lojistik, LED ve aydınlatma gibi ürün grupları sergilendi. Söz konusu firmalar bu ürün grupları altında 50 bin çeşit ürün üretebiliyor. Çinli üreticiler, eğer uygun ortamı bulabilirlerse ürünlerini Türkiye’de de satışa sunacak. Tabii ürünleri doğrudan kendileri satmayacak, işbirliği yapabilecekleri isimler, distribütörler arıyorlar. Bazılarının Türkiye’de üretim için yatırım planları da var. Peki, bu üreticilere nasıl ulaşır, onlardan nasıl distribütörlük alabilirsiniz? İşte, Çinli üreticilerin ürün çeşitleri, markaları, üretim kapasiteleri ve iletişim bilgileri…

WANSHIDA COFFEE MACHINE
Türk kahvesi makinesi üretecek

Birçok farklı özelliklere sahip kahve makineleri tasarlayan ve üreten Wanshida Coffee Machine’nin Türkiye pazarına yönelik geliştirdiği Türk kahvesi makinesi büyük ilgi gördü. Wanshida Coffee Machine İhracat Departmanı Yöneticisi Mirana Cheng, “Türk kahvesi makinemizin Türkiye’de üretimi konusunda Arçelik ile görüşmelerimiz oldu. Ancak anlaşamadık. Şimdi İstanbul merkezli bir Türk firma ile anlaşma imzalama aşamasındayız. Bu işbirliği gerçekleşirse Türk kahvesi makinelerini İstanbul’da üretip Türkiye pazarının yara sıra diğer ülkelere de ihraç etmeyi hedefliyoruz” diyor. Firma kendi alanında Ar-Ge, teknoloji ve üretim konularmda oldukça iddialı.

Telefon: +86-13123910302
Web: wsdcoflfeemachine.com
E-posta: sales @wsdcoffeemachine.com

QUALITY LIFE TECHNOLOGIES
Engellilere özel scooter

Bu firma engellilere özel elektrikli scooter üretiyor. 40 farklı model scooter ürettiklerini belirten Genel Müdür Rachel Yang, “Bu ürünlerin satış fiyatları 400 ile bin 300 dolar arasında değişiyor” diyor. Çin’deki fabrikasında yılda 50 bin adet elektrikli scooter üreten firmanın 2016 cirosu 30 milyon dolar. Ürettiği scooter’lan 30 ülkeye ihraç eden şirket, şimdi de Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Bunun için Türkiye’de distribütörlük anlaşması yapabileceği firmalar arıyor. Ayrıca Türkiye’de bir montaj tesisi kurma planlan yapan şirket, İstanbul, Kayseri ya da Bursa’da ortaklık yapabileceği firmalar araştırıyor. Şirketin ürettiği diğer ürünlerden bazıları şu şekilde sıralanıyor: Motorlu tekerlekli sandalyeler, nebulizatör ve bunların ana parçalan, kompresör, kablo, koltuk, dirseklik, köpüklü lastik, plastik kaplama, metal çerçeve, şanzıman, vb…

Telefon: +86-18925563690
E-posta: vww.cnqlt.com
Web: www.cnqlt.com

ZIBO DEWOJIN TRADING
Fabrikalar için dinamo

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shandong eyaletinin orta bölgesinde yer alan Zibo’da bulunan Zibo Dewojin Trading, kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalar için dinamo üretiyor. Firma, ürettiği ürünlerin Türkiye’de satışını gerçekleştirecek distribütör firmalar arıyor. Genel Müdürü Fu Jüujuan, Çin’deki fabrikalarında ürettikleri ürünleri başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihraç ettiklerini söylüyor. Şirketin ürün gruplan şu şekilde sıralanıyor: Cam kaplamalı reaktör, depolama tankı, damıtma tankı, cam kaplamalı kondenser, ısı eşanjörü…

Telefon: +86-15953332144
Web: zibo-enamel.com
E-posta: sales@zibo-enamel.com

TIANYUAN PET PRODUCTS
Evci! hayvanlar için her şey…

Firma yaklaşık 20 yıldır evcil hayvanlar için hayvan yataklan, evcil hayvan yastıklan ve evleri, evcil hayvan oyuncakları, köpek kıyafetleri ve kedi tırmanma ağaçlan üretiyor. İki fabrikaya sahip olan şirket, toplam 80 bin met-rekarfelik üretim alanına sahip. Şirketin fabrikalarmda 860 kişi çalışıyor. Firmanın yetkililerinden Penny Pan, Türkiye’de temsilcilik verdikten sonra franchising sistemiyle mağazalar açmayı planladıklarını söylüyor.

Telefon: +86-13757154515
E-posta: wengqian@tianyuanpet.com
Web: www.petproducts.com.cn

YONGHENG CAR INDUSTRY
Elektrikli bisiklet ve motosiklet

Yongheng Car Industıy elektrikli motosiklet, elektrikli bisiklet, elektrikli scooter ürüten bir firma. Firmanın sahibi Qian Jin Chang, “Taiheng markasıyla 12 farklı model elektrikli bisiklet ve beş model elektrikli motosiklet üretiyoruz” diyor. Şirket yılda 50 bin adet söz konusu ürünlerden üretiyor. Bu ürünlerin büyük bölümü AB, Japonya, Kuzey Amerika, Güney Doğu Asya ülkelerine ihraç ediliyor. Ürünler IS09001-2008 ve GB/T19001-2008 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikalan’nın yanı sıra, EEC, CE gibi sertifikalara sahip. Elektrikli bisiklet ve motosikletlerini Türkiye pazarma sunmak istediklerini belirten Qian Jin Chang,bu doğrultuda distribütörlük anlaşması yapabilecekleri firmalar aradıklarım söylüyor.

Telefon: +86-13306529111
E-posta: qianjinchang@126.com
Web: china-yongheng.cn

RUIJING HOME DECORATION
Aynalı mobilyaları çok meşhur

2003 yılında kurulan Ruijing Home Decora-tion binlerce çeşit modem ve klasik ayna, mobilya, aydınlatma ürünleri ve ev aksesuarları üretiyor. Şirketin özellikle kendine özgü tasarımları büyük ilgi görüyor. Firmanın sahibi Çhang Ruihua, “Tüm ürünlerimiz uluslararası kalite standartlarına uyuyor ve dünya çapında birçok pazarda büyük beğeni topluyor. AB ülkelerinin tamamına, Rusya ve ABD’ye ihracat yapıyoruz” diyor.

Şirketin ürünleri SGS, CE gibi sertifikalara sahip. Firmanın yıllık cirosu 15 milyon dolar. Distribütör arayan şirket aynı zamanda Türkiye’de bir üretim tesisi kurmayı hedefliyor. Bunun için yerel bir partner arayışı içinde olduklarını belirten Çhang Ruihua, “Bunun için sadece 200 bin dolarlık yatırımla kurabileceğimiz bir imalathane yeterli olacak. Teknolojimizi buraya taşımak istiyoruz. Tasarım, üretim ya da uluslararası standartlara uyum konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Bize Türkiye pazarını iyi bilen, yerel bir partner gerekiyor” diyor. Şirketin ürünleri halihazırda Türkiye’de özellikle oteller tarafından satın alınıyor.

Telefon: +86-13611462499
E-posta: sales02@dg-ruijing.com
Web: dgruijing.en.alibaba.com

JOYOUNG
Mobil bulaşık makinesi

1994’te kurulan Joyoung, 2008’den bu yana Şenzen Borsası’nda işlem görüyor. Sekiz ürün grubu altında 200 çeşit küçük ev aletleri (küçük bulaşık makinesi, çorba makinesi, soya sütü aleti, erişte makinesi, elektrikli blender, yavaş meyve suyu sıkıcı, vb.) üretiyor. Şirketin yıllık cirosu 250 milyon dolar. Şirketin özellikle küçük bulaşık makineleri büyük ilgi görüyor. 15 dakika ile 2 saate kadar yıkama programlarına sahip olan bu cihazın satış fiyatı 140 dolar.

Firmanın Pazarlama Uzmanı Judy Gao, “Tüm ürünlerimizi Türkiye pazarına sunmak istiyoruz. Bunun için distribütör arıyoruz” diyor. Joyoung ürünlerini ABD’den Japonya’ya, Güney Kore’den AB ülkelerine kadar 20’den fazla ülkeye ihraç ediyor.

Telefon: +86-13566073203
E-posta: liuqiangjy@joyoung.com
Web: www.joyoung.com

ZHONGPAI ELECTRONICS
Profesyonel kişisel bakım aletleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou bölgesinde faaliyet gösteren Zhongpai Electronics saç tıraş makinesi, evcil hayvan tüy kesme makinesi, saç düzleştirici, bukle yapıcı, saç kurutma makinesi ve jilet gibi kişisel bakım ürünleri üretiyor. Firmanın sahibi Judy Gao, “Ürettiğimiz bu ürünlerin Türkiye’de satışını gerçekleştirebilecek firmalarla işbirliği yapmak istiyoruz” diyor.

Telefon: +86-13719105690
E-posta: 281902693@qq.com
Web: buyhairmaker.com

FAMEFIRST STATIONERY
Orijinal kırtasiye ürünleri

Famefirst Stationery boyalı kalem, pastel, kurşun kalem, tebeşir vb. kırtasiye ürünleri üretiminden uzmanlaşmış bir firma, iki kadın girişimci Li Zhe tarafından kurulmuş. Firmanın Genel Müdürü Lisa Feng (üstte sağda), “Türkiye’de ürünlerinin satışını gerçekleştirecek, dağıtım kanallarına sahip firmalarla ticari işbirliği anlaşmaları yapmak istiyoruz. Ürünlerimiz kaliteli hammaddeler, yenilikçi formüller ve özgün tekniklerle üretiliyor. Çok sıkı yönetim uygulamalarına sahip olan şirketimiz IS09001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikasyonuna sahip” diyor.

Telefon: +86-13705419813
E-posta: christinalee2006@vip.163.com

GEELINK TECHNOLOGY
Kablosuz şarj

Geelink Technology akıllı iyon pil, enerji depolama paketi, ısıtıcılı silikon bardak tutucu, kablosuz şarj ve cep telefonu pili üretiyor. Şirketin yıllık cirosu 7.5 milyon dolar. Firmanın yetkililerinden Li Sally, “En son teknoloji kullanarak ürettiğimiz bu ürünler için Türkiye’de satış ve pazarlamasını yapabilecek firmalar arıyoruz” diyor. Şirket aynı zamanda isteyen firmalar için fason üretim gerçekleştiriyor. Şirket ürünlerinin büyük bölümünü Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediyor.

Telefon: +86-13688832266
E-posta: sallyliyi@geelink.com.cn
Web: geelink.com.cn

HELE ELECTRONICS
Patentli, orijinal kulaklıklar

Bluetooth ve kablolu kulaklıklar üreten firma patentli yenilikçi ürünleriyle dikkat çekiyor. Söz konusu ürünler başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor. Firma yetkililerinden Cai Xiaoxia, Türkiye pazan için distribütör aradıklarını söylüyor.

Telefon: +86-13650081497
E-posta: sales03@qcybluetooth.com
Web: qcybluetooth.com

ELECTRICAL APPUANCE
Mikser, blender, saç şekillendirici…

Chun Shun Electrical Appliance mikser, blender, saç kurutma makinesi, sıcak hava şekillendiricisi üretiyor. 1998 yılından bu yana üretim yapan şirketin fabrikası Çin’in Zheji-ang bölgesinde yer alan Cixi Ningbo kentinde. Firmanın yetkililerinden Jason Zhang, tüm ürünlerini Türkiye pazarına sunmak istediklerini belirtiyor. Şirket bu doğrultuda distribütörlük anlaşması yapabileceği firmalarla temas kurmak istiyor.

Telefon: +86-18868697683
Web: nbcsdq.com

HUAZHICHENG TEXTILES
Abiyelere özel nakışlı kumaş

Nakışlı kumaş ve ev tekstili üreten Huazhic-heng Textiles, 2002 yılında kurulmuş. Şirketin 5 bin metrekare kapalı alana sahip bir üretim tesisi var. Şirket nakışlı kumaş ve ev tekstilinin yanı sıra dekoratif eşyalar üretiyor. Firmanın sahibi Echo Zhao, ürünlerini 30’dan fazla ülkeye ihraç ettiklerini söylüyor. Şirket, Türkiye’de distribütör arıyor.

Telefon: +86-13806505780
Web: hzctex.com
E-posta: 435530144@qq.com

AEM IMPORT&EXPORT
Ölçüm cihazları

AEM Import&Export elektronik ve mekanik ölçüm cihazları, örgü tekstil ve ham madde (taze koza ve çekirdekli pamuk hariç), kauçuk, deri ve ürünleri, makine-ekipman ve aksesuarları, otomotiv parçaları, boya ve kimyasal hammaddeleri üretiyor. Firma, her türden malzemenin ithalat ve ihracatım, işlenmesini vb. yapabiliyor. Ana faaliyet alanları örgü tekstil ve hammadde (taze koza ve çekirdekli pamuk hariç), kauçuk, deri ve ürünleri, elektronik ürünler, makine ve ekipman ve aksesuarları, cihazlar ve aksesuarları, otomotiv parçaları, boya ve kimyasal hammaddeler vb. şeklinde. Ağırlıklı olarak Doğu Asya, Ortadoğu ve Avrupa’ya ihracat yapıyor.

Telefon: +86 13586340077
E-posta: 34daisy@163.com

CARGO LOADING
Yenilikçi kargo yükleme çözümü
Cargo Loading Solution, 2005 yılında kurulmuş bir şirket. Konteynır yükleme, boşaltma ekipmanları tasarımı ve üretimi alanında uzman. Firma lojistik teknolojisi alanında geliştirdiği yenilikçi çözümleriyle tanınıyor. Bunların yanı sıra deniz, kara ve hava taşımacılığında yaygın olarak kullanılan mobil taşıma tepsileri üretiyor. Şirket Türkiye’de partner arıyor.

Telefon: +86-13306180816
Web: cls-cn.com
E-posta: william@cls-cn.com

Distribütör arayan diğer firmalar…

■ LEATHER GOODS: Dünyaca ünlü moda ve tasarımcılar için el çantaları ve cüzdan üretiyor. Aylık üretim kapasitesi 100 bin adet.
Telefon: +86-13922368958
E-posta: gussio@139.com
Web: gussio.com

■ HAIMEN MAGE: Aydınlatma sistemi, bağlantı sistemi, kontrol ve sürücü birimler dahil olmak üzere tüm aydınlatma sistemlerini üretiyor. Son dönemde özellikle mobilya ışıkları ve kabinler için tasarladığı LED aydınlatmalar büyük ilgi görüyor.
Telefon: +86-13806280079
E-posta: david_glt@163.com
Web: magelight.cn

■ EASTLINK ENVIRONMENTAL: Gıda atık öğütücüleri üreten tanınmış bir Çin şirketi. Tüm modelleri CE, UL ve RoHS sertifikalı. Ürünleri Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da birçok ülkeye ihraç ediliyor.
Telefon: +86-18957308505
E-posta: shengfq@126.com
Web: jxeastlink.com

■ DINGOIANG TEXTILE: Gri kumaş üretmek için 300’den fazla su jeti makinesi takımına sahip olan bu fabrikada her gün 80 bin metre kumaş üretiliyor. Şirketin dünyanın her tarafında müşterileri var.
Telefon: +86-18267280578
E-posta: marry@cxdqtex.com
Web: dingqiang.en.alibaba.com

■ HANGZHOU J8H KNITTING: 2000 yılında kurulmuş, farklı türde örgü kumaşların üretiminde uzmanlaşmış bir firma.
Telefon: +86-15618569022
E-mail: 86-15618569022

■ JEENOR CLEANING SUPPUES: 2007 yılında kurulmuş, çeşitli temizlik mendillerinin üretimi ve satışı alanında uzmanlaşmış bir firma.
Telefon: +86-13336105927
E-posta: jeenor.c@jeenor.com
Web: jeenor.com;

■ JINGYING ELECTRIC: Farklı türlerde enerji tasarruflu lamba ve elektrikli trafo ve yedi renkli lamba üretiyor. IS09001: 2000 ve IS014001: 2004 sertifikalarına sahip.
Telefon: +86-18968061682
Web: www.hzjyelc.1688.com

■ LİKA RIGGING: Şerit kemer, yuvarlak kemer, cırcırlı bağlama noktası, kargo bağlama noktası, çekme halatı, emniyet kemeri ve emniyet donanımı üretiyor.
Telefon: +86-13819130965
E-posta: sales@hzlika.com
Web: hzlika.com

■ LUCKY STARS: Parti kostümleri, cadılar bayramı kostümleri, LED ışıklı kostümler, parti şapkaları, yanıp sönen şapkalar üretiyor.
Telefon: +86-13867157968
E-posta: shirley@luckystars.com.cn
Web: globalsources.com

■ NOBYWAY: Sahte kürk, kadın ve erkeklar için ceket, palto, pantolon ve etek üretiyor.
Telefon: +86-13600519496
E-posta: george@fengtex.com
Web: fengtex.com

■ P1CAI: Atkı ve şal üretiyor.
Telefon: +86-13429172592
E-posta: 13429172592@126.com
Web: goodscarf.1688.com

■ ROLLMED: Tek kullanımlık tıbbi ürünler üretiyor. Çin’in en profesyonel şirketlerinden biri olduğu belirtiliyor. Dünya çapında müşterileri var.
Telefon: +86-13396810305
E-posta: jason@rollmed.com.cn
Web: rollmed.com

■ POLYCARBONATE: Polikarbonat oyuk levha ve polikarbonat sert levha üretiyor.
Telefon: +86-13738115516
E-posta: hzsn@hzsn.com.cn
Web: poly-sheet.com

■ FOSHAN HALO: Yapı malzemeleri ve dekoratif unsurlar (cam mozaik, taş mozaik, metal mozaik, seramik mozaik, mozaik puzzle, seramik fayans, vb.) üretiyor.
Telefon: +86-13929980657
E-posta: halo_vester@163.com

Distribütör arayan diğer firmalar…

 • HAINING TEERYA TEXTILE
 • HAINING WANSHENG SOFA
 • HAINING W ARP KNITTING INDUSTRIAL ZONE HLIA WEITEXTILE
 • HAINING XINLIDA WARP KNITTING
 • HANGZHOU AIOLOS HOMEVVARE
 • HANGZHOU EASTERN FABRIC
 • HANGZHOU HAOYEAH TEXTILE
 • HANGZHOU HUAYE TEXTILE
 • HANGZHOU JEENOR CLEANING SUPPLIES GROUP HANGZHOU RENA PET PRODUCTS
 • HANGZHOU ROLLMED
 • HANGZHOU SEEVVIN NEW MATERIAL TECHNOLOGY
 • HANGZHOU SHENGRUIDE TEXTILE
 • HANGZHOU SHUNLONG TEXTILE
 • HANGZHOU SPECIAL GLORY INDUSTRIAL
 • HANGZHOU TSANKUN CHEM
 • HANGZHOU TIANYUAN PET PRODUCTS
 • HANGZHOU YOUNG E VALLEY HEALTH TECHNOLOGY
 • JIANGSU NEW CATHAY TEXTILE
 • KINGSTYLE KITCHENWARE_
 • JIAXING CITY HUAYANG TEXTILE DYEING AND FINISHING
 • JIAXING EASTLINK ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY
 • JINAN BEE WRITING INSTRUMENT
 • JINAN FAMEFIRST STATIONERY
 • LINYI CITY LANSHAN DISTRICT RUNCHAO IMPBEXP
 • LINYI HENGYU IMPORT AND EXPORT
 • NINGBO JENNY IMPORT & EXPORT
 • NINGBO NANIVVA INTERNATIONAL TRADE
 • SHANDONG BUNKER COMMODITY
 • SHANDONG BUNKER COMMODITY
 • SHAN D ÖNG M İN G Yİ N DAILY CH EMICALS
 • SHAOXING MENGRUI TEXTILE_
 • SHAOXING OINUÖ HOME TEXTILESB EMBROIDERY
 • SHAOXING OINUO HOME TEXTILESB EMBROIDERY
 • SHAOXING SAQIIMP AND EXP SUNCHA BAMBOO&WOOD TECHNOLOGY
 • SUNRISE PAPER
 • 70N GXI ANG CHUANGONG TEXTILE
 • TONGXIANG YIDONG TEXTILE FABRIC
 • WENZHOU UJOY IMPORT AND EXPORT TRADE
 • YONGKANG DAPENG PLASTIC FACTORY
 • ZHEJIANG HAOSHENG NEW MATERIAL
 • ZHEJIANG NUOOUBO NEW MATERIAL
 • ZHEJIANG RUIBANG DAILY CHEMICAL
 • ZHEJIANG SHENGZHOU XINMEI CLOTHİNG
 • ZIBO RAYMOND IMPORT AND EXPORT
 • ZIBÖ ZHENRONG

Mobilya, gıda üreticileri…

 • JIANGXI RUIJING HOME DECORATION
 • ZHEJIANG QUEN TECHNOLOGY
 • BAYAN NAOER CITY C H E NTAI IN DUSTRY AN D TRADE
 • SUNJOY TRADING

Hazır giyim üreticileri

 • GUSHI LEROY KNITVVEARS
 • HAINING SHENGDU IMPORT & EXPORT HANGZHOU CHANGGUAN INDUSTRY
 • HANGZHOU GUANKUI TEXTILE
 • HANGZHOU HUAHAO İMPORTBEXPOT HANGZHOULUCKYSTARS.
 • HANGZHOU NOBYWAY IMP
 • HANGZHOU WILLING TEXTILE
 • HENAN CONFİTTE GARMENT
 • JIAXING OISELANG GARMENT
 • NIBGBO YAPIN IMPORT AND EXPORT
 • SHAOXING NONGYUE KNITTING
 • SHENGZHOU GUANGFENG GARMENT
 • SHENGZHOU HELIN GARMENT
 • TONGLU J.STYLE TEXTILE
 • WEIHAI SINGLE GARMENT
 • YUDU COUNTY DONGSHENG CLOTHİNG
 • ZHEJIANG CATHAY A INTE R N ATI O NAL
 • ZHEJIANG SHINDAI CILIA KNITTING
 • ZHUJI VVELLS GARMENT

Hırdavat ve El Aletleri

 • HAINING XINXING FASTENERS
 • HANGZHOU CHIAN AUTO ACCESSORY PARTS
 • HANGZHOU DAHE TOOLS HANGZHOU LİKA RIGGING HARDWARE
 • HÂNGZHOU WANTONG TOOLS MANUFACTURE
 • HANGZHOU XIAOSHAN JOHNSON TDOLS
 • HEBEl HUANYU ETAL PRODUCTS
 • HENAN ALMT WHİRLWIND DIAMOND
 • HENAN LIBAOLONG ABRASIVE
 • HENAN WANGPAI ABRASIVE CLOTH MANUFACTURING
 • JIANDE PINGYAUN HARDVVARE TOOLS PLANT
 • LINYI LIANJIA PACKING MATERIAL
 • NANJING TOPSUN RACKING MANUFACTURİNG
 • NINGBO AIRTOP PNEUMATIC HYDRÂÜLIC
 • NINGBO E VE REST İM PBEXP
 • NINGBO JIANGDONG TIANYE RIGGING
 • NINGBO VERTAK IMP
 • RUCAN AUTOMOTIVE/IMPBEXP
 • RUIAN HO FOOTVVEAR
 • SHAOXING SUOLI TEXTILE
 • SHAOXING VVANGSHI STAPLES
 • SUZHOU SYNDENT TOOLS
 • WENDE NG ALLVVIN MOTORS MANUFACTURING
 • WUYI SITAIER TOOL
 • WUYI GUANXIN MACHINERY
 • ZHEJIANG JIANLI TOOLS
 • ZHEJIANG YİPENG MACHINERY

Ayakkabı, çanta ve aksesuar üreten firmalar

 • FUJIAN BETTERAID TECHNOLOGY
 • GUANGZHOU ANGELKISS LEATER
 • GUANGZHOU GUSSIO LEATHER GÖODS
 • GUANGZHOU YIPAI TRADING COMPANYGUANGZHOUSHI ZHAOCHUN HARP WARE INDUSTRIAL
 • HAINING YACHEN PLASTIC
 • HANGZHOU PICAI IMPORT AND EXPORT
 • HANGZHOU WELFULL OUTDOORS TECHNOLOGY
 • JIAXING GUKUN TRADE
 • JIAXING SINCER E-COMMERCE
 • JINJIANG HENGDELI SHOES MATERIAL TRADE
 • OUANZHOU WENYING TRADE
 • SENDA SHOES MATERIAL
 • SHENG ZHOU ANYİ IMPORT 8 EXPORT
 • SHENGZHOU CITY LEIMAN NECKTIE AND CLOTHING
 • SHENGZHOU JINLI KNITTED NECKTIE SHENGZHOU FIRST GARMENT AND NECKTIE APPAREL
 • WELFULL GROUP
 • ZHEJIANG SANDIEX IMPORT S EXPORT
 • ZHEJIANG YIZHONG TEXTILE 8 GARMENT
 • ZHEJIANG YUANSEN TEXTILE & GARMENT

Aydınlatma malzemeleri üretenler

 • EDISUN ELECTRONICS
 • HAIMEN MAGEGREEN LIGHTING
 • HAINING FOXSUN LIGHTING
 • HAINING XENCON LIGHT SOURCE
 • HANGZHOU BAOSHAN ELECTRONIC
 • HANGZHOU EBOYLAMP ELECTRONICS
 • HANGZHOU JINGYING ELECTRIC APPLIANCE
 • HANGZHOU TIANYU LIGHTING TECHNOLOGY CO
 • HANGZHOU TIMPLE LIGHTING
 • HANGZHOU TONGJI LIGHTING ELECTRICAL APPLIANCE
 • HANGZHOU ZEJU ELECTRONICS
 • LANXI OIMING ILLUMINATING

Elektrik, enerji alanında faaliyet gösteren firmalar

 • AEMJMP0RT8EXP0RT
 • ANHUI SHENHUA SPECIAL WIRE AND CABLE
 • ANHUI SHENHUA SPECIAL WIRE AND CABLE
 • HANGZHOU CABLE COMPANY LIMITED
 • HANGZHOU LIN AN JIAHONGCABLE
 • HANGZHOU LINAN YUANYANG CABLE
 • HUAYI INTERNATIONAL POVVER
 • ICEAGE
 • NE ÖN ATI O NAL ENTERPRISE LIMITED
 • WUXI SHANGRONG CABLE
 • YUEOING HZVER ELECTRICAL EOUIPMENT

Ev gereçleri üreticileri

 • CIXI CHUN SHUN ELECTRICAL APPLIANCE
 • DONGGUAN HELE ELECTRONICS
 • GUANGZHOU ZHONGPAI ELECTRONICS
 • HANGZHOU GUANGHUA OAK 8 PLASTICS
 • HANGZHOU YILE VENDING MANUFACTURING
 • HEFEI MEILING COMPANY LIMITED
 • HUZHOU NANYANG ELECTRIC-MOTOR
 • JOYOUNG COMPANY LIMITED
 • İNINGBO WELL INTERNATIONAL
 • QUALITY LIFE TECHNOLOGIES
 • SHENZHEN GEELINK TECHNOLOGY
 • SHENZHEN MAXCO TECHNOLOGY
 • SHENZHEN MOPO ELECTRONIC
 • SHENZHEN RIITEK TECHNOLOGY
 • SHENZHEN YITAILI ELECTRONICS
 • SINO CLOUD HOLDINGS LIMITED
 • SUZHOU SHINY HOME APPLIANCE
 • TAIZHOU CARMEL ELECTRICAL APPLIANCE
 • TIANCHANG KING ELECTRONICS
 • TIANCHANG XIANGWEI ELECTRICAL EOUIPMENT
 • WANSHIDA COFFEE MACHINE
 • WITGAIN TECHNOLOGY
 • XYCOSMOS ELECTRONICS
 • ZHEJIANG DAWEI ELECTRONIC
 • ZHEJIANG WUYUE CABLE
 • ZHEJIANG YANGKANG HOLDİNG
 • ZHEJIANG YINMAO IMPORT 8 EXPORT

Ev tekstili üreten firmalar

 • AH HUI WANDING CRAFT
 • HÂNGYİ XIANGYU PLASTIC PRODUCTS
 • CHUN AN QIAN DAO LAKE HENGBO TEXTILE
 • HAINING BUYUN TEXTILE
 • HAINING EMPEROR HOME TEXTILE
 • HAINING HAIYU WARP KNITTING
 • HAINING HU AN YU WARPKNITTING
 • HAINING LEADING TEXTILE
 • HAINING SINĞA TEXTILE LIMITED COMPANY

İnşaat malzemeleri üreticileri

 • ANHUI HONGYU ALUMINUM
 • CIXI JIULONG PLUMBING PIPE FACTORY
 • FOSHAN HALO IMPORT & EXPORT
 • GATECH AUTOMATION INDUSTRIAL
 • HAINING ANJIE COMPOSITE MATERIAL
 • HANGZHOU FUYANG LUSHAN MACHINERY FACTORY
 • HANGZHOU HONGYU WOOD
 • HANGZHOU REN HE HOTMELT ADHESIVE
 • HANGZHOU SAINING POLYCARBONATE SHEET
 • HANGZHOU VISION SANITARY WARE
 • HANGZHOU YUHANG WUJIE STEEL PRODUCT
 • HUAIBEI NUOFEIYA DECORATION MATERIALS
 • HUANGSHAN HUASU NEW MATERIAL
 • SCIENCE8TECHN0L0GY
 • JIANGSHAN DIYI FİRE EOUIPMENT
 • LINYI D ONGPENG INTE R NATIONAL TRADING
 • LINYI HYSEN INTERNATIONAL TRADE
 • LlfJYI JINYIN COMMERCE 8 TRADE
 • LINYI LANSHAN DISTRICT CHANGHU BUILDING MATERIAL
 • LINYI QILUYUDA INDUSTRY
 • LINYI SHENGDE PLASTIC
 • VVEIFANG XIANDAI PLASTICS & RUBBERS
 • WENZHQU HAIRUI CERAMIC CARTRIDGE
 • ZHEJIANG GAOMING GLASS
 • ZHEJIANG NANJING GLASS SCIENCE B TECHNOLOGY
 • ZHEJIANG QIDE NEW MATERIALS
 • ZHEJIANG SHUANGLIN JIATE METAL TECHNOLOGY

Kumaş üreticileri

 • CHANGSHU DINGYI TEXTILE
 • CHANGXING DINGOIANG TEXTILE
 • CHANGYI FUMIN TEXTILE TECHNOLOGY
 • CHANGYI FUMIN TEXTILE TECHNOLOGY
 • CHANGYI FUMIN TEXTILE TECHNOLOGY
 • FUJIAN JIAFENG TEXTILES
 • GAOMI SAN HE TEXTILE
 • GUANGZHOU HE PEI TRADE
 • HAINING JESEAN TEXTILE
 • HANG ZHOU HUA LUN PRINTING 8 DYEING
 • HANGZHOU AILINGFANG IMPORT AND EXPORT
 • HANGZHOU FENGDE TEXTILE
 • GUCHUANG CHEMICAL FİBER
 • HANGZHOU HANTEX IMP0RT6EXP0RT
 • HENGER TEXTILE
 • HANGZHOU HENGNIU FANCY YARN
 • HANGZHOU HUAZHICHENG TEXTILES
 • HANGZHOU J8H KNITTING
 • HANGZHOU JIMAY PRINTING AND DYEING
 • HANGZHOU TIANLI LACE
 • HANGZHOU TIANRUI PRINTING8 DYEING
 • HANGZHOU TIANYU PRINTING8DYEING
 • HANGZHOU XINSHENG PRINTING 8 DYEING
 • HANGZHOU YIFAN IMPORT AND EXPORT
 • HANGZHOU YONGXING CHEMICAL FIBRE
 • HENAN APOCALYPSE TEXTILE
 • HUIXIAN TAIYANGSHI TEXTILE
 • JIANGSU XINJIE INTERLINING
 • JIANGYIN JIANG DONG PLASTIC
 • JIASHAN OIANGYI FLOCKING
 • JIASHAN YUMING FLOCKING
 • JIAXING HUAYI TRADING
 • JIAXING FUSHENGDA DYEING8FINISHING
 • JIAXING MINGYE TEXTILE
 • JIAXING NEW CENTURY FLOCK FACTORY
 • JIAXING TIANZHIHUA WEAVING
 • JIAXING XINYI FLOCK FACTORY
 • RAINBOW HANGZHOU
 • SHANDONG HIRUN INVESTMENT GROUP
 • SHANGHAI XIANGYI INDUSTRIAL
 • SHAOXING BENT E TEXTILE
 • SHAOXING FUKO TEXTILE
 • SHAOXING GOLDEN EMPRESS LEATHER AND PLASTICS
 • SHAOXING HAIWENDA TEXTILES
 • SHAOXING KE0IAO HUOYANYAN TEXTILE
 • SHAOXING KE0IAO JITAO TEXTILE
 • SHAOXING KEQIAO MAINVO IMPORT AND EXPORT SHAOXING LATÂSHA EMBROIDERY 8APPAREL
 • SHAOXING MUSTANG TRADING
 • SHAOXING PEILONG TEXTILES
 • SHAOXING REALSHOW
 • SHAOXING RUNYUE IMP
 • SHAOXING YIXIN DIGITAL TECHNOLOGY
 • SHENGZHO- CITY JINBAN NECKTIE GARMENT SUNRISE (SHENGZHOU) TEXTILES
 • SUZHOU HENGYANG TEXTILE
 • TRANSFAR INTERNATINAL GROUP
 • WEI FANG LOVE BABY HOMETEXTILES
 • WEİFANG FURUNDE TEXTÎLE
 • WEIFANG Y1MEILIN TEXTILES TRADING
 • WEIFANG ZHENGTONG TEXTILE LIMITED
 • WUJIANG WENJIAO OXFORD FABRUC
 • ZHEJIANG CATHAYA TRANSTRA
 • ZHEJIANG DYNAMIC TEXTILE
 • ZHEJIANG GUXIANDAO INDUSTRIAL FIBRE
 • ZHEJIANG HENGYI GROUP
 • ZHEJIANG JİN FUCHUN INDUSTRIAL
 • ZHEJIANG UNIFULL INDUSTRIAL FIBRE
 • ZIBO DINGFENG TRADING
 • ZIBO JOININ HOMELIFE

Makine üreticileri

 • HANGZHOU YONGHENG CAR INDUSTRY
 • NANCHANG BESTVVAY CEMENTED CARBIDE
 • LANGXI ZHENHAI MACHINERY
 • LINYI QINGWEN PLASTIC PRODUCTS FACTORY
 • BAIXIANG MACHINERY MANUFACTURY
 • NANFANG ZHONGJIN ENVIRONMENT
 • ZIBO DEVVOJIN TRADING
 • LANGXI COUNTY HENGYUN ENGINEERING MACHINERY
 • CARGO LOADING SOLUTION MACHINERY
 • TOPICHEM
 • ANHUI TONGCHENG SHOUCHUANG SHOE COVER MACHINE
 • HÂNGZHOU SFR TECHNOLOGY

Simone KASLOWSKI / TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkanı
“Network toplantıları düzenliyoruz”

Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret rakamı 2016’da 28 milyar dolara ulaştı. 2.3 milyar dolar civarı ihracatımıza karşılık ithalatımız 25.5 milyar dolar seviyelerinde. Türkiye aleyhine gelişen dış ticaret açığı Çin ile olan ilişkilerde en önemli hususu teşkil ediyor. Bunun iyileştirilmesi için öncelikle Çin’e ihraç ettiğimiz ürünleri çeşitlendirmeliyiz.

TÜSİAD Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası’na bağlı olarak 2015’te, Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu’nun başkanlığında Çin Netvvork’ü oluşturuldu. Network olarak hem Türkiye ve Çin’de hem de diğer uluslararası platformlarda Çin bağlantılı tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, katkı veriyor ve Çin’e yönelik pek çok etkinlik düzenliyoruz. TÜSİAD olarak Çin’e yönelik güçlü bir netvvork olanağımız mevcut. Düzenlediğimiz ziyaret, konferans, seminer, yemek organizasyonu, netvvork toplantısı gibi etkinlikler vasıtasıyla Türkiye’de faaliyet gösteren veya faaliyet göstermeyi planlayan pek çok Çinli firma ile üyelerimizi bir araya getiriyor, tanışma fırsatı sunuyoruz. Çin’deki Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi [CCPIT], Çin Sanayi Ekonomileri Federasyonu [CFIE] gibi muadil kuruluşlarımızla olan ilişkilerimiz vesilesiyle ortak etkinlikler düzenliyor ve Türk şirketlerine Çinli firmalarla tanışma, işbirliği yapma imkanı sunuyoruz.

Murat KOLBAŞI / DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı
”Destek alabileceğiniz pek çok nokta var”

Çin’de iş yapma konusunu ikiye ayırmalıyız: İthalat yapmak mı, yoksa Çin’e mal satmak mı? Çin’den ithalat yapmak için öncelikle Çin’in en önemli fuarlarından olan ve nisan ve ekim aylarında üç faz olarak gerçekleşen Canton Fuarı’nın görülmesini şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca ithalat yapacak firmaların, karşı taraf firmayı mutlaka yerinde görüp değerlendirmelerini, ilk çalışmalarında akreditif çalışmalarını, yükleme öncesi kalite kontrolü gerçekleştirmelerini öneriyorum.

Çin’e ihracat yapacaksanız ihracat yapacağınız bölgeyi iyi inceleyin. Uluslararası kuruluşlardan ilgilendiğiniz sektördeki Çin verilerini alın. Türkiye Pekin Büyükelçiliği, Ticari Ateşeliği, Şanghay veya Hong Kong başkonsolosları ve ticari ataşeleri ile ve biz DEİK ile irtibat kurarak destek alabilirsiniz. Eğer Çin’de üretim düşünüyorsanız Şanghay Serbest Böİgesi’ne bir göz atın derim. Burada oldukça cazip fırsatlar bulunuyor.

Binu PILLAI / Merient Genel Müdürü
200 milyon dolarlık hacim yaratacak

China Homelife fuarını 11 farklı ülkede düzenliyoruz. Bu yıl Türkiye’de düzenledik. Fuara edata ziyaretçi akını oldu. Orta ve büyük ölçekli fabrikaları bulunan 600 Çinli firma fuara katıldı. Fuarımızda 2016 yılında 170 milyon dolarlık iş hacmi yarattı. Bu rakamın bu yıl 200 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Çinli firmalar Türkiye’deki yerel firmalarla ticari işbirliği yapmaya çok önem veriyor. Zira Türkiye’yi özellikle Avrupa Birliği ülkeleri için bir geçiş noktası olarak görüyorlar. Katılımcı firmaların yüzde 15’inin Türkiye’de üretim tesisi kurmak için ortaklık kurmak istediğini biliyoruz.

Kemal KOÇAK / TUCİAD (Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği) Başkanı
Birlikte üretip tüm dünyaya satabiliriz

“Bana önce işten bahsetme. Dost olalım, her şey kendiliğinden gelir…” Çinli dostlarımızdan en sık duyduğumuz cümle budur.

Dostluk için elbette aynı dili konuşabilmek çok önemli. Biz de bu gerçekten yola çıkarak muazzam bir seferberlik başlattık. Zira bir ülkenin dilini, kültürünü ve yaşam tarzını yakından bilmeden sağlıklı ilişkiler kurmak mümkün değil.

Dernek olarak Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzalayarak Halk Eğitim Merkezi’nde Çince kurslar açtık. Ayrıca, üniversitelerimizde öğrenci temsilcileri oluşturarak, uluslararası AIESEC Türkiye Başkanlığı ile işbirliği protokolü imzaladık. Bu sayede, Türkiye ve Çin üniversitelerinde karşılıklı ‘öğrenci değişimi’ ‘ve iş adamlarımıza yönelik ‘stajyer temini’ çalışmalarını başlattık.

Dernek olarak işadamlarımızın ‘ucuz ve kalitesiz mal getiren’ imajını kırmayı hedefliyoruz. Sadece mal almak yerine, güvenilir Çinli partnerler bulup onlarla mal üreten ve tüm dünyaya satabilen ve hatta Çin’e de mal satabilen İşadamları imajını yaratmaya çalışıyoruz. Çin’le olan Türkiye aleyhine orantısız ticareti mümkün olduğunca dengelemek istiyoruz.

Liu XiaMing / Hangzhou Ticari Komite Direktörü ve Çin’in İngiltere Büyükelçisi
Çinliler Türk partner arıyor

Çin Halk Cumhuriyeti Hangzhou eyaletindeki işletmeler Türkiye’de bir ticari partner bulmak için özel bir çaba içine girdiler.

Zira Türkiye İpek Yolu Projesi’nde yer alan çok önemli bir ülke. Geçen yıl G20 zirvesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla nükleer güvenlik, enerji, ticaret ve sağlıklı tarım konularında bir dizi anlaşma imzalandı. Son üç yılda Hangzhou’dan binden fazla iş adamı Türkiye’ye gelerek çeşitli fuarlara katıldı ve Türk iş adamlarından iyi izlenimlerle döndüler.

China Homelife’da Çin’in en seçkin firmaları yer alıyor. Bu gibi örneklerin artarak çoğalması ve Tarihi İpek Yolu ticaretinin geliştirilmesi adına çeşitli alanlarda politik ve ekonomik alanlarda işbirlikleri sağlanarak bu bağlantıların geliştirilmesi gerekiyor.

Ersan ÇıplakEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu