Reklamlar-Reklamcılık

Cipso, Erkek Muhabbeti Reklamları

Cipso, futbolu değil erkek muhabbetini sahipleniyor

cipsoHem reklamı, hem de ürün yerleştirme uygulamasıyla dikkati çeken Cipso’nun ajansı Draft FCB ekibiyle bir araya geldik ve erkek muhabbetini sahiplenen Cipso markasının iletişim stratejisi ile reklamın yaratım aşamasını konuştuk.

Önce erkeklerin muhabbet sırasında verdikleri sözlerin ne tür sonuçları doğurabileceğini anlatan reklamlarıyla dikkatleri çeken Cipso, Antalyaspor-Trabzonspor maçındaki gerilla uygulamasıyla da çok konuşuldu. Zira markanın ajansı tarafından bir tribüne önceden yerleştirilmiş seyircileri, ellerindeki Cipso’larla maç esnasında izledik ve zekice yapılmış bir ürün yerleştirmeye şahit olduk. Durum böyle olunca Cipso’nun ajansı Draft FCB ekibiyle bir araya gelmek de şart oldu.

Draft FCB aslında 1999 yılında Türkiye’ye gelmiş uluslararası bir ajans. Hatta yerli bir ortağı yanına almadan, Türkiye’de faaliyet gösterme cesaretini gösteren ilk ve tek ajans olduğunu söylüyor Draft FCB Ceo’su Elif Önay. Öncelerde yabancı markalara hizmet verirken 2006 yılında Elif Önay’ın başa geçmesiyle lokal markalarla da çalışılmaya başlanıyor. Bugün ajans Eczacıbaşı Holding markalan, Suziki, Atalar, Dockers, Pastel, Darty ve Kraft (Çerez markaları) gibi pek çok şirketi müşteri portföyünde bulunduruyor.

BİR FİLM NASIL ÇÖPE GİTTİ?

Kraft ile ajansın 2004 yılından beri çalıştığını söyleyen Önay, o dönem şirketin her markasına az yatırım yapmaktansa bir ana marka seçip ona yatırımın tercih edildiğini anlatıyor. Bu anlamda Patos ana marka olarak seçiliyor ve onu güçlendirmek için farklı kampanyalar düzenleniyor. Ürünün şekli değiştiriliyor ve Beren Saat’in de yer aldığı reklamlarla o dönem bayağı konuşturuyor Patos kendinden.

2012 yılında ise Cipso’nun ambalajında değişiklik yapılıyor ve bunun anlatımı için bir reklam kampanyası yapılmasına karar veriliyor. Ajansın yaratıcı ekibi cipsin muhabbetle beraber yendiği düşüncesinden hareketle çalışmalarına başlıyor ve Cipso’nun erkek muhabbetini sahiplenmesine karar veriliyor. Erkeklerin en çok konuştuğu konu ise hiç kuşkusuz futbol, ilk reklam filminin de futbol odaklı olması düşünülüyor ve ligin açılmasına yakın gösterilmek üzere bir film hazırlanıyor. Ancak yayına giren diğer futbol içerikli reklamlar içinde benzer fikirli bir reklam olduğu görülünce bu film çöpe atılıyor.

Sonrasında terlikli reklam fikri doğuyor. Bu reklamın fikir babası ise ajansta reklam yazarı olarak çalışan Yavuzhan Gel. Kendisi gibi bir çok insanın çocukken terlikle kovalandığını düşünen Gel, terlikle kovalama fikrini farklılaştırıp dikkat çekici hale getirmek için düşünürken aklına saha kenarında gezen terlik kıyafeti giymiş adamlar geliyor.

Bu kampanyanın devamının da geleceğini söyleyen Gel, Cipso’nun erkek muhabbetini sahiplendiği için, erkeklerin konuştuğu her konuya zaman içinde dokunacaklarını anlatıyor. Bunun yanında en son yaptıkları ürün yerleştirme gibi bu stratejiyi yaşatmanın sıra dışı yollarını bulacaklarını ifade eden Gel, geri dönüşlerden oldukça memnun olduklarının da altını çiziyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu