Makaleler

Çocuğunuzun Ders Çalışma Rutinine Katkı Sağlayacak 5 Öneri

Çocuklara eğitim konusunda destek

Çocuğunuzun ders çalışma rutinine katkı sağlayabileceğiniz önerileri dikkate alarak eğitim hayatında daha başarılı olabilmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklara eğitim konusunda destek vermeniz onların bir eksikliği olduğu anlamına gelmez. Onları desteklediğinizi göstermeniz, motive edici etkenleri göz önüne getirmeniz oldukça yararlı olabilir.

Çocuğunuzun ders çalışma rutini
Ders Çalışma

1. Çizelge Oluşturmak

Çocuğunuz için özel bir çizelge oluşturmanız gerekebilir. Sabah uyanış saati, okuldan geliş ve uyku saatine kadar olabilecek detayları not alabilirsiniz. Aynı zamanda ders ve ödev saatleri ile beraber molaları da bu notlar arasına koyabilirsiniz. Günlük rutinin belirlenmiş olması çocuğun daha planlı bir şekilde hareket edebilmesini sağlarken kendisini rahat hissedebilmesine de yardımcı olur.

2. Motivasyon Kaynaklarını Belirlemek

Çocukların haftalık program neticesinde başarıya ulaşabileceğini bilmesi gerekir. Bunun için doğru motivasyon kaynaklarının belirlenmesi önemlidir. Motivasyon kaynağı bazen güzel bir yemek bazen bir film veya aile olarak yapabileceğiniz bir aktivite olabilir. Eğer çocuğunuz o haftanın programına uyum sağladıysa onu ödüllendirmeniz gelecek için yararlı olacaktır.

3. Sınırları Esnetmemek

Esneklik payını çok fazla sergilememeniz gerekir. İlk haftalarda onların mümkün olduğunca ödül almasını sağlayabilirsiniz. Fakat aksamalar olduğu zaman ödülü o hafta pas geçmeyi de bilmelisiniz. Böylelikle çocuğunuzun diğer haftaki programa uyum sağlayabilmesini mümkün hale getirebilirsiniz. Kurallar konusunda fazla esnek davranırsanızsuistimale açık hale gelebilirsiniz.4. Saat Planlaması

Ev ortamında alternatif bir çalışma alanı belirlenmesine izin verebilirsiniz. Ancak buradaki önemli nokta çalışma saatlerinin planlanması ve özel hale getirilmesidir. Ders araç gereçlerini çocukların ilgi duydukları alanlara göre ön plana çıkarabilir ve ders çalışmaya özendirebilirsiniz. Sevdiği renklerde kalemler ve kendi seçtiği defterler sayesinde ders çalışmayı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Saatler konusunda da fazla esnek davranmamanız ve her gün aynı saatlerde çalışma düzeninin oturtulması konusunda titiz olmalısınız.

5. Özel Ders Seçenekleri

Gerekli gördüğünüz takdirde çocuğunuzun eğitim hayatında daha başarılı olabilmesi için özel derslere başvurabilirsiniz. Özel ders seçenekleri sayesinde çocuğunuzun eksikliklerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için özel ders ilanları arasında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu