Makaleler

Çocuk kanallarının rekabeti dijitale taşınıyor

Genç popülasyon ve büyüyen ekonomi Türkiye’yi her alanda olduğu gibi çocuk kanalları konusunda da yatırıma çeken bir ülke konumuna getirdi. Bu pazarda iki farklı kanalıyla Disney Channel ve Disney XD ile var olan The Walt Disney Company, en son Disney Junior’ın Türkiye’de de yayınına başladı. Önce Playhouse Disney ismiyle yayın hayatına başlayan kanal, Haziran 2011’den bu yana Disney Junior olarak çocuklann karşısına çıkıyor. Digitürk ve Tivibu platformunda ücretli olarak yayınlanan bu kanalın en büyük özelliği ilkokul öncesi çocuklara hitap etmesi. Bu kanalda yer alan tüm programlar öğrenme odaklı.

Önceki hafta Türkiye’ye gelen Disney JuniorWorldwide’ın Genel Müdürü Nancy Kanter, ilkokul öncesi çocukların da dijital ustalıklarının üst düzeyde olmasının iş yapış şekillerini yavaş yavaş değiştirdiğini belirtiyor.

Dijital eğlence ve cihazların çoğalmasını bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen Kanter, dijital mecrayı daha çok kullanacaklarının altını çiziyor. Peki dijital dünyaya adapte bu çocuklara ulaşmak için yayın ve içerik politikalarında nasıl bir dönüşüm öngörülüyor? İşte bunun yanıtını Kanter şu sözlerle veriyor: “Amerika’da tablet satışlanna bakıldığında en çok satışın çocuklu ailelere yapıldığı görülüyor. AppStore’da en çok indirilen uygulama ise bize ait. Mickey Fare’ninKlüp Evi tüm uygulamalar içinde bugüne kadar en çok indirilmiş program. Böyle bir dünya var.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu