İş Fikirleri ve İş Kurmak

Çocuk Yuvaları Kurmak İsteyen Girişimciler Aranıyor

Çocuk Yuvası Açmak, Çocuk Yuvası İşletmek

Profesyonel çalışan yuvaların sayısı, gelen taleple birlikte giderek artıyor. Bu alanda iş kurmak isteyen girişimciler için farklı seçenekler bulunuyor. Kuracağınız bir çocuk yuvası ile yıllık 60 bin YTL’den başlayan kazanç elde edebilirsiniz.

Giderek yoğunlaşan şehir hayatı içinde ailelerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri de çocuklarıyla birlikte zaman geçirecekleri mekânların olmayışı. Kısıtlı bir zaman diliminde belirli koşullara sıkıştırılmış ve çoğunlukla da çocuklara tam uygun olmayan ortamlarda geçirilen saatler, aslında bu alanda yeni bir pazarın kapısı-nı da araladı.

Artık Türkiye’de aileler, çocuklarının erken eğitim almalarının gerekliliğini ve önemini kavramış durumda. Ancak en büyük handikap ebeveynlerin çocuklarını erken yaşlarda bu eğitimi ciddi ve profesyonel olarak yapan eğitim kurumlarına emanet etmek istemeleriyle başlıyor. Bu konuda profesyonel çalışan yuvaların sayısı, gelen talep doğrultusunda giderek artıyor. Bu alanda iş kurmak isteyen girişimciler içinde farklı seçenekler var…

Örneğin, gazeteci, yazar, anne Aylin Kotil, 100’ün üzerinde çocuğun sorumluluğunu aldığı koca bir eğitim merkezini yönetiyor. Ataköy’de Ataköy Eğitim Merkezi adıyla 400 metrekare alanda dört katlı bir villada faaliyet gösteren Ko-til, 1996’da kurduğu bu merkezde 17 kişilik kadrosuyla çocuk eğitimi üzerine çalışmalarda bulunuyor. Kotil, yuva kurmak isteyen girişimcilere bu işin know-how’ım veriyor, hatta talebe göre anahtar teslim yuva kuruyor.

50-60 bin YTL’ye sertifika

Kısaca sistem şöyle işliyor: Yuva kurmak isteyenler, bir eğitim sürecinden geçiriliyor. Teori ve pratik olmak üzere iki ana grupta ders var. Eğitimi alacaklar yuvaya gelip deneyim kazanıyorlar. Merkezdeki eğitmenler onları gözlemliyor ve konuşmalarından vücut dillerine kadar onlara gerekli bilgileri, uygulamalı olarak öğretiyor.

İstanbul dışından gelecek olanlara 15 günlük hızlandırılmış eğitim veriliyor. Daha sonra yuvalarını İstanbul’da açan girişimcilcrc iki ay boyunca haftada bir gün, İstanbul’da dışın* da açanlara ise üç ay bo-yunca haftada bir gün kendi yerlerinde eğitim veriliyor. Teoriyi Kotil veriyor, ekip uygulamalı eğitimde devreye giriyor. Kotil’le birlikte ekip toplam sekiz kişiden oluşuyor. Sertifika programının bedeli 50 bin YTL İstanbul içi, 60 bin YTL İstanbul dışı. İstanbul dışı eğitimin daha pahalı olmasının nedeni ise eğitimlerin yerinde verilmesinden kaynaklanıyor.

Yuvanın aylık elde edeceği kazanç, lokasyona ve büyüklüğüne göre değişiyor.

300 bin dolara yuva Ancak yuvayı baştan aşağı KotiPin ekibi kurarsa, eğitimi ile birlikte İstanbul’da 200-250 metrekarelik bir yer için anahtar teslim fiyatı 300 bin dolardan başlıyor. Bu fiyatın içerisine mobilya, oyuncaklar da dahil. Sertifikayı alan yuvalar, girişimcilerin haberi olmadan ayda bir denetleniyor. İstenilen standardar oluşturulmadığı takdirde sertifika iptal ediliyor.

Yuvanın aylık elde edeceği kazanç, lokasyona ve büyüklüğüne göre değişiyor. Ancak Kotil, minimum kazancın 5 bin YTCden başladığını söylüyor. Bu işten elde edeceğiniz kazancın üst sınırı yok. Az önce bahsettiğimiz gibi kuracağınız yuvanın büyüklüğü ve lokasyonuna göre aslında kazancınızı siz belirliyorsunuz. Ancak bu işe yapmış olduğunuz yatırımı 2 ile 3 yıl içerisinde geri alacağınızı söylemek mümkün.

Başvuru için: 0212 661 38 39

Yuva kurmak için neler gerekli?

Standart bir yuva kurmak için gerekli kriterler şöyle:

1- Bir yuva 200 metrekarenin altında olmamalı.
2- Mutlaka bahçesi olmalı.
3- 40 metrekarelik bir sınıfta çocuk sayısı 18’i geçmemeli.
4- Bir sınıfta bir öğretmen ve bir de yardımcı öğretmen olmalı.
5- Bunun dışında pedagog, aşçı ve temizlik personeli de istihdam edilmeli.
6- Bir yuva kurmak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) onay almak gerekiyor.

Yatırım Yapılacak En İyi İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu