Haberler

Çocuklara Yönelik Yaz Kampları

İngilizce, sanat, bilim, spor, matematik, uzay… Bu ve benzeri alanlarda sadece çocuklara yönelik olarak düzenlenen kampların sayısı hızla artıyor. Fiyatlar makul, talep yoğun…

TÜM vaktini okul odaklı geçirerek rutinlerin içine sıkışıp kalmış, özellikle büyükşehirlerin yalnız çocukları kampları keşfediyor. Bu yoğun talep şirketleri harekete geçirdi. Türkiye’de ilk kez bu kadar çeşitli, bu kadar farklı kamplar düzenleniyor. Okul dışı eğitimin en önemli unsurlarından biri olan kamplara (doğa aktiviteleri, spor, sanat, İngilizce, bilim, bilişim, liderlik vb.) ilgi görülmemiş düzeyde artıyor. Eskiden Türk öğrenciler yurtdışına kamp faaliyetleri için gidiyordu, şimdi ise yabancı öğrenciler Türkiye’yi tercih ediyor. 2017’de Türkiye’de, 5-17 yaş arası 1 milyon 500 bin çocuğun kampa gittiği tahmin ediliyor. Bu yaş aralığında 16 milyon çocuğun olduğunu belirtirsek pazarın büyüme potansiyeli daha net ortaya çıkıyor.

Türkiye’de sayıları 10 bini bulan kampların yüzde 90’ı devlet tarafından organize ediliyor. Gençlik Spor Bakanlığı, İl Müdürlükleri, il ve ilçe belediyelerden, spor kulüplerine, derneklere ve vakıflara kadar birçok kurum tarafından düzenlenen kamplar bulunuyor. Özel kamplar sektörün ancak yüzde 10’unu oluşturuyor. Bu hafta, farklı aktiviteleri ile öne çıkan kampları derledik…

BRITISH SİDE
Bu kampta her şey İngilizce

British Side Genel Koordinatörü Su-zanne Beckerley, “Bu yıl Antalya’da çocuklara ve gençlere yönelik İngilizce yaz kampı düzenliyoruz. Hotel Berke Ranch’in katkılarıyla çocukların doğanın içerisinde, tamamen kamp ortamım lA yaşayabilecekler” diyor. Kampta tüm gün ana dili İngilizce olan eğitmenler eşliğinde dersler ve çeşitli ak-tiviteler olacak. Katılımcılar gerek sınıf içi gerekse sınıf dışı ak-tivitelerle İngilizce pratiği yapabilecek. Derslerin dışında doğa gezileri, ata binme, te nis, yüzme, el becerilerini geliştirme gibi farklı sportif aktiviteler, tarihi geziler ve yat turu da planlanmış. Katılımcılar tam pansiyon konaklama imkanından yararlanacaklar. Katılımcılara organik ürünlerden hazırlanan yemekler ikram edilecek. Çocuklar için her türlü detayı düşündüklerini belirten Beckerley, “Öncelikli olarak gerekli tüm sağlık ve güvenlik önlemleri alındı. Çocuklara sadece yaz kampının keyfini çıkartmak kaldı” diyor.

Özetle, British Side ekibi yaz kampında çocuklar için yaş gruplarına ve İngilizce seviyelerine göre hem eğlenceli, hem de öğrenme odaklı bir ortam hazırlamış.

Çocuklar bildikleri İngilizceyi kullanmaya cesaretlendirilirken, aynı zamanda heyecanlı ve iletişimsel bir atmosferde dil bilgilerini geliştirecekler. İngilizce dersleri ile okuma, dinleme ve konuşma gibi temel dil becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Derslerde oyunlar, drama, şarkılar, projeler ve aktiviteler ile çocukların İngilizce dilini aktif bir şekilde kullanmaları hedefleniyor.

Kamp dönemleri 25 Haziran-1 Temmuz, 2-8 Temmuz, 9-15 Temmuz, 16-22 Temmuz, 23-29 Temmuz, 30 Temmuz-5 Ağustos, 6-12 Ağustos ve 13-19 Ağustos şeklinde sıralanıyor. Kamp ücretleri bir hafta 3 bin 500 TL, iki hafta 6 bin 500 TL, üç hafta 9 bin, dört hafta 11 bin TL olarak belirlenmiş. Bu rakamları dört ya da altı taksit halinde ödemek mümkün.

GELECEĞİN YILDIZLARI
16 farklı seçenek sunuyor

Bugüne kadar 400’ün üzerinde kamp düzenleyen Geleceğin Yıldızları, kamp pazarının en tecrübeli şirketlerinden. 5-17 yaş arası çocuklara yönelik 16 farklı branşta yaz kampları düzenleyecek. Bunlar farklı tarihlerde Uludağ, Alaçatı, Kuşadası ve İstanbul’daki kamp merkezlerinde organize edilecek. Kamplar çocukların iyi iletişim kurabilmelerini, onların sosyal ve fiziksel becerilerini üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor. Onlara şehirdeyken odaklanamadığı noktaları keşfedebilme ve evlerine yepyeni kaza-mmlarla geri dönme fırsatları yaratıyor.

Firma katılımcılara yaz tatilinde hem eğlenceli hem de öğretici etkinliklerle dolu bir program sunuyor. Bu doğrultuda spordan doğa ve maceraya, İngilizce’den gelişim kamplarına uzanan farklı ilgi alanlarına yönelik programlar olacak.

Örneğin, 9-12 yaş grubundakilere iki haftalık bir deneyim sunan Yaz Gelişim Kampı çok ilgi görüyor. Doğanın öğretecekleri ile bakış açılan değişen çocukların hayattaki zorlukların üstesinden gelmek adma ilk adımı attığı Doğa ve Macera Kampı diğer bir seçenek. Geleceğin bilim insanlarına iki hafta boyunca güncel teknolojileri ve yeni keşifleri öğretirken bolca pratik yapma fırsatı da sağlayan S.T.E.M. Kampı ise bilim eğitimlerinin yanı sıra 36 farklı spor, sanat ve doğa ak-tivitesi de sunuyor. 7-12 yaş arasındaki çocukları yaz tatilinde İngilizcesini ilerletirken, eğlensin de diyen ailelerin dileğini gerçekleştiren İngilizce Gelişim Kampı’nda çocuklar hem doğa ile buluşuyor hem de en eğlenceli yöntemlerle yabancı dilini ilerletiyor.

Basketbol ya da voleybol severlerin profesyonellerden taktikler, teknikler ve kişiye özel antrenmanların yanı sıra maçlar eşliğine şampiyon olmanın inceliklerini öğrendiği Basketbol Gelişim Kampı ile Voleybol Gelişim Kampı düzenlenecek.

Şehrin içinde, bir tatil eğlencesi arayanlar için Summer City Camp olacak. Bu kamp 5-12 yaş arasındaki çocuklar için düzenleniyor. İstanbul’da düzenlenecek bu kampta çocuklar sabah evlerinden alınıp, tüm günü eğlenerek ve öğrenerek geçirdikten sonra akşam evlerine bırakılacak. Minik Yıldızlar Kampı ise 7-8 yaş grubuna yönelik. Bol bol oyunun öne çıkacağı bu kampta, doğayı keşif, kamp ateşi ve daha birçok aktivi-te hareketli bir yaz yaşatıyor. 10-17 yaş grubundaki çocuklara yönelik Alaçatı Sörf Kampı’nda, yeni başlayanlardan ileri seviyelere kadar farklı eğitim grupları bulunuyor.

Yaşları aynı, ülkeleri farklı 13-16 yaş arasındaki çocuklar için Uluslararası Gençlik Kampı ve İngilizce Gençlik Kampı düzenlenecek. Bunların yanı sıra Uludağ’ın doğal film setlerinde iki haftalık sinema ve film seti deneyimi sunan Film Kampı düzenlenecek. Fiziksel Gelişim Kampı ise gençlere antrenman ve gelişim dolu alternatif bir yaz sunacak. Doğa ve Macera Gençlik Kampı’nda ise gençlere doğanın kalbinde maceralar sunulacak.Program fiyatları gün sayısı ve program içeriğine göre değişiyor. Örneğin Yaz Gelişim Kampı 4.900 TL, Minik Yıldızlar Kampı 2.650 TL, Aile Kampı ise bin 300 TL.

UZAY KAMPI
Her yaşa uygun program var

NASA tasarımlı astronot simülatör-leri ile eğitim, sihirli kürede astronomi, macera parkurunda yarışmalar… Bu ve benzeri etkinliklere meraklı olanlar İzmir’de Uzay Kampı’nın yolunu tutabilir. Uzay Kampı Pazarlama Sorumlusu Yasemin Güzelcan, “Birbirinden eğlenceli ve eğitsel aktiviteleri içeren Galak-tik Yaz Kampı’nda bilimsel eğitimin yanı sıra özel etkinlikler gecesi, havuz aktivi-tesi, barbekü partisi gibi sosyal ve kültürel etkinlikler sunuyoruz” diyor. Galaktik Yaz Kampı 9-15 yaş arasındaki çocuklara yönelik olacak. Bunun dışında Robot Aktiviteli Yaz Kampı (12-15 yaş), Space Maker Yaz Kampı (12-15 yaş), Uzay Yolcuları Programı (9-15 yaş), Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları Programı (12-15 yaş), Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (9-15 yaş), Astro-Macera (15-18 Yaş), Özelleştirilmiş YGM (9-15 yaş) ve Aile Çocuk Uzay Kampı (7-11 yaş, ayrıca yetişkinler eşlik edebiliyor) düzenlenecek.

Yaz boyunca Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle sunulacak programların çok ilgi gördüğünü belirten Güzelcan, düzenledikleri kamplarda Türkiye’nin farklı illerinden ve yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin dostluklar kurup, birbirlerinin kültürlerini öğrenmelerine de olanak bulduklarını söylüyor.

Uzay Kampı Türkiye’nin 7-18 yaş arası katılımcılara yönelik planladığı yaz kampı programları için kayıtlar devam ediyor. Öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle bireysel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefleyen kampta, Haziran-Temmuz-Ağustos ayları süresince 1.5 günden altı güne kadar değişen program seçenekleri sunuluyor.

Katılım bedelleri ise belirlenen programın süresi ve eklenen aktivitelere göre değişiyor. Örneğin, pazartesi saat 10.00’da başlayıp sah günü 16.00’da biten Astro Macera Programı’nm ücreti 270 dolar. Sadece çocuklara değil uzaya meraklı yetişkinlere de kapıları açık olan Uzay Kampı konaklamalı ve günlük turlarla yılda yaklaşık 13 bin kişiyi ağırlıyor.

ANADOLU EFES SPOR KULÜBÜ
Basketbolün yıldızları gelecek

Anadolu Efes Spor Kulübü Basketbol Yaz Kampları, Smart Casual Event tarafından Antalya’da Gloria Sports Arena’da düzenlenecek. Organizasyonun kayıt ücreti ise 3 bin TL olarak belirlenmiş. Anadolu Efes Fan Club üyeleri 2.500 TL ödeyerek çocuklarını kaydettirebilecek. 2002-2009 doğumlu erkek basketbolcu adaylarının katılabileceği kampların ilk dönemi 18-23 Haziran 2018’de gerçekleştirilecek. İkinci dönem 25-30 Haziran, üçüncü dönem 2-7 Temmuz, dördüncü dönem ise 9-14 Temmuz tarihleri arasında organize edilecek.

Anadolu Efes Spor Kulübü altyapı antrenörlerinin denetim ve koordinatörlüğünde düzenlenecek olan yaz kampları altışar günlük dört kamp olarak organize edilecek. Basketbol eğitimlerinin yanı sıra Gloria Resort Otelleri’nde konaklama, Anadolu Efes Spor Kulübü Basketbol Yaz Kampları forması, şortu, tişörtü ve çantasının dahil olduğu kamp paketleri katılımcılara verilecek. Anadolu Efes A Takımı oyuncularının da katılacağı ve katılımcılarla vakit geçireceği kamplarda Anadolu Efes altyapı takımları için oyuncu taramaları da gerçekleştirilecek. Seçilen yetenekli basketbolcu adayları, altyapı takımlarının sezon öncesi hazırlık kamplarına katılabilecek. Altyapı kamplarında da başarılı olan adaylar Anadolu Efes’in lisanslı altyapı oyuncusu olma fırsatı yakalayabilecek.

AQUA KAMP
Kampçılıkta uzman

Türkiye’nin en eski kampçılık şirketlerinden biri olan Aua Kamp’ın bu sezon Gençlik Kampı, Yaz Spor Okulu ve yüzme eğitimleri için programları var. 5-12 yaş grubuna yönelik yaz okulunun kontenjanı 100 ile sınırlı. Program dörder haftalık üç dönem halinde düzenlenecek. Birinci dönem 18 Haziran-13 Temmuz, ikinci dönem 16 Temmuz-10 Ağustos üçüncü dönem ise 13 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Tam gün programı 1.650 TL, yarım gün programı bin TL olarak belirlenmiş.

Aua Kamp’ın gençlik kampları ise Toros Dağları’nın eteklerinde tarih, doğa ve denizin iç içe geçtiği Antalya Kemer Çamyuva’da düzenleniyor. Kampçılar, 10 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan bungalovlardan oluşan konaklama alanında ağırlanacak. Tesis içerisinde binicilik, yüzme, paintball, basketbol, ve okçuluk aktivi-telerini gerçekleştirebileceğiniz alanlar bulunuyor. Yaz kampında 9-10, 10-11, 12-13, 14-15 ve 16-17 yaş gruplarına yönelik dört farklı seçenek var. 1-15 Temmuz arasında 15 gün sürecek olan ilk dönemin ardından 17 Temmuz’da başlayıp 31 Temmuz’da bitecek ikinci dönem başlayacak. Dönem fiyatları 3 bin TL-I-KDV olarak belirlenmiş.

EKOLOJİK ÇİFTLİKLER
Kırsal hayatı merak edenler

Türkiye artık çiftlik turizmine yabancı değil. Başlangıçta turistik kıyı merkezleri ve büyük kentlerin çevresindeki köyler, antik kentlerin yakınlarındaki kırsal yerleşmeler, yol kenarlarındaki köyler ve kasabalar civarında kurulan çiftlikler şimdi Türkiye’nin her bölgesinde karşımıza çıkıyor. Çiftlik turiz-de, çiftlikleri ziyaret eden çocuklar için şehir hayatında göremedikleri tavuk, ördek, keçi, koyun gibi çiftlik hayvanlarını görme fırsatı buluyorlar. Çiftliklere gelenler meyve ve sebzelerini kendileri toplayarak günlük hayatlarında her zaman yapamayacakları farklı deneyimler kazanıyor.

Bu çiftliklerden bazıları son yıllarda çocuklara yönelik kamp organizasyonları da yapmaya başladılar. Fethiye’nin Yanıklar Köyü’ndeki Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği bunlardan biri. Çam ormanlarıyla çevrili bir vadinin ortasında, Kargı Çayı’nın yanı başında, keçi, koyun, tavuk, ördek ve at gibi çiftlik hayvanlarının da yer aldığı 42 dönüm büyüklüğündeki zengin biyolojik çeşitliliğe sahip bir arazi üzerine kurulmuş çiftlikte konaklama ve diğer aktivitelerle ilgili ücretler seçilen dönemlere göre değişiyor.

Fahrettin GÖZET / Geleceğin Yıldızları Kurucusu
“Pazarın hacmi 350 milyon dolar”

Türkiye, üç yıl içinde dünya kamp sektöründe söz sahibi ülkelerden biri haline gelecek. Kampçılık alanında en gelişmiş ülkeler Rusya, ABD, Kanada ve Japonya olarak sıralanıyor. Örneğin, ABD’de 14 bin civarında kamp var.

Bu kamplara yılda 14 milyon çocuk katılıyor. ABD kamp pazarının hacmi 24 milyar dolar düzeyinde. Türkiye’de ailelerin kampa ve kampın faydalarına olan inancı her geçen yıl artıyor. Sayıları 10 bini bulan kamplar çocuklarının iyi iletişim kurabilmesini, sosyal ve fiziksel becerilerinin üst seviyede olmasını, sorumluluk anlayışlarının gelişmesini, bir ya da birkaç yabancı dile hakim olmasını ve tatil dönemlerini verimli geçirmesini arzu eden aileler tarafından önemseniyor. Türkiye’de eğitim gören yaklaşık 16 milyon öğrencinin 1.5 milyonluk kısmı çeşitli kamp programlarına katılıyor. Bu rakamların oluşturduğu ekonomik büyüklük ise 350 milyon dolar. Pazar sürekli büyüyor. 2020 yılı itibariyle Türkiye’nin kampçılıkta söz sahibi ilk beş ülke arasında olacağını tahmin ediyoruz.

Emre ADAY / Uzay Kampı Türkiye Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü
“Sanal uzay uçuşu yapacaklar”

Çocuk, gençlik programlarımız yıl boyu devam ediyor. Tatil dönemlerinde çocukların aileleriyle birlikte katılabilecekleri programlarımız var. Program ebeveynin çocuğuyla iletişimini güçlendirip ortak anılar yaşaması için eşsiz bir fırsat. Kampa gelen çocuklar uzay teknolojilerini uygulamalı öğrenecek, simülatörler kullanıp sanal uzay uçuşu yapacak.

Ersan Çıplak

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu