Gıda ve Restoran Bayilikleri

Çöpçü Restoranları Çöpşişinde Franchise Yatırım Fırsatı Sunuyor

Selçuk ve Aydın Ortaklar’ın ünlü çöp şişini İstanbul’a getirerek ‘ÇÖPÇÜ’ markasını yaratan Çöpçü Gıda A.Ş, Kozyatağı, Suadiye ve Kavacık’ta açtığı restoranlardan sonra şimdi de franchise vermeye hazırlanıyor. Ortalama 120 bin TL’ye mal olan restoranlar için, yatırımın geri dönüş süresinin ise 6 ila 8 ay olduğu belirtiliyor. Çöpçü Gıda yöneticileri, günde 250-300 kişiye servis veren ÇÖPÇÜ restoranlarını İstanbul’un konut ve işyeri nüfusunun yoğun olduğu ilçelerinde hızla büyütmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Gıda, yatırım alanı oldukça geniş bir sektör. Özellikle zincir restoran kurma fikri yatırımcıyı cezbediyor. Son dönemde bu alana yatırım yapanların sayısı hızla artıyor. Büyükşehirlerin önemli caddelerinde restoran açan gıda yatırımcıları, perakende için de önemli fırsatlar yaratıyor. “ÇÖPÇÜ” de bu zincirlerden biri. ÇÖPÇÜ, adı üzerinde olduğu gibi bir çöp şiş restoranı. Türkler’in çok sevdiği bu tat, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde ünlenmiş. Selçuk, Ortaklar, Aydın, İzmir gibi Ege yerleşimlerinde, tren istasyonlannda ihtiyaç sonucu icat edilmiş bir kebap türü. Trenle seyahatin popüler hatta elzem olduğu yıllarda istasyonlarda beş dakikalık molalarda keşfedilmiş çöp şiş. Zaman darlığı nedeniyle de ızgaraya atıldığında çok kısa sürede pişebilmesi için etleri çok minik doğranıp, tahta kargılara dizilmiş. Tren görünmeye başladığında atılan çöp şişler, yolcular inene kadar pişmiş oluyor neredeyse. Çöp şiş, Türk işi fast food türünün en kıdemlilerinden diyebiliriz aslında.

İstanbul’da çöp şiş alanındaki açığı gören Çöpçü, bu alanda oldukça iddialı. Profesyonel iş yaşamlarına veda edip, gıda alanına yatınm yapmaya karar veren irfan Baytaş’ın konsept danışmanlığını yaptığı ve Abdurrahman Yuvalı’nın kurduğu ÇOPÇU, çöp şişi İstanbullular ile buluşturdu. İlk restoranlannı Kozyatağı, ikinci restoranlannı ise Suadiye Ayşekadın’da açan Yuvalı, zincirin üçüncü halkasını çok yakında Kavacık’ta açmaya hazırlanıyor. Çöpçü Gıda A.Ş. isimli bir şirket kuran Yuvalı, kendi yatıranlarının yanı sıra ÇOPÇU’yü franehise sistemiyle de büyütmeyi hedefliyor. Yatmmcısma çok kazandırmayı vaat eden ÇOPÇU’nün franchise modelinde iki seçenek var.

Düşük yatırım, yüksek ciro

Abdurrahman Yuvalı, yıllarca Anadolu Grubu’nda hem otomotiv, hem de gıda alanında (Efes Pilsen ve Coca Cola) edindiği üst düzey yöneticilik deneyiminden sonra Rotopak ve Tadım Gıda’ nın genel müdürlüğü görevlerinde bulunan, sonrasında ise gıda ve perakende sektöründe önemli şirketlerde danışmanlıklar yapmış. Yuvalı, kendisinin de yatırım yapmayı tercih ettiği bu alanda önemli fırsatlar olduğunu söylüyor. Yuva-lı’nın anlatımıyla, “Çok düşük bir yatırımla iyi bir ciro, iyi bir karlılık ve kısa sürede yatırımın geri dönüşü söz konusu” dediği bu yatırımda, franehise sistemiyle büyüme modeli hedefleniyor.
Franehise sisteminde iki şık sözkonusu. Yatırımcı ya bir franehise bedeli ve aylık bir ödeme ile tamamen yatırımı kendisi yapacak ya da Çöpçü Gıda AŞ’ye işletmeci ortak olarak katılacak. Yuvalı, franehise modellerini şöyle özetliyor: “Franehise almak isteyen girişimciden 10 bin Euro katılım bedeli alıyoruz. Aylık da ciro üzerinden yüzde 3 oranında bir bedel talep ediyoruz. Bunun yanında yatırımcıya eğitim, reklam, tanıtım ve kritik personel desteği sağlıyoruz. İkincisi de işletmeci ortak sistemi. Burada girişimciyle işin başında durması koşuluyla anlaşıyoruz. Girişimci, yatırımın da yüzde 30 ya da 40’ını karşılıyor”.

120 bin TL’lik yatırım

ÇÖPÇÜ restoranlarının ortalama büyüklüğü 150 metrekare. Bu büyüklükte bir restoranın yatınm maliyeti ise işletme sermayesi ile birlikte 120 ila 150 bin TL arasında değişiyor. İşletmeci ortak bu bedelin yüzde 30 ya da 40’ını vererek yatınm yapabiliyor.

Yuvalı, Çöpçü’yü bir franehise zincir haline getirmeyi amaçlıyor. Yuvalı, profesyonel hayattan sonra girişimci olmanın verdiği deneyimle, girdiği bu farklı alandaki görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Amacımız burayı büyütmek. Ciddi bir franehise zincir haline getirmek. Türk iş adamı düşük yatırım yüksek ciro ve karlılıkla bu işe hızlı bir giriş yapacaktır diye düşünüyorum. Çünkü burada geçirdiğim 3-4 aylık bir süreçte, bu işin çok karlı olduğunu görüyorum. Bu benim için çok cazipti. Yatırımcıyı da bu girişim çok mutlu edecektir.”

Yatınm 6 ayda geri dönüyor

ÇÖPÇÜ, yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor. Varan Grubu, Sanko Holding ve Uslu Holding’de üst düzey yöneticilik deneyimlerinden sonra ÇÖPÇÜ Gıda’da danışman olarak görev yapan irfan Baytaş da yatırımın geri dönüşünün 6 ila 8 ay arasında olduğunu söylüyor. Baytaş, “Kozyatağı’ndaki restoran 4 aydan sonra kara geçti. Restoranda bir günde 250-300 kişiye servis yapılıyor. Bu da önemli bir sayı” diyor. ÇÖPÇÜ, uygun fiyatlarıyla bir “fast restoran” olarak sen/is yapıyor. Baytaş, fiyatların oldukça uygun olduğunu, özellikle konut ve işyeri çevresine odaklandıklarını belirtiyor. Baytaş, şöyle devam ediyor: “140 gram çöp şiş, salata ve odun ateşinde pişirilen limitsiz tandır lavaştan oluşan mönünün fiyatı 14 TL. Dolayısıyla hem konut hem de iş yerinin yoğun olduğu bölgeler ÇÖPÇÜ restoranlarının hedef bölgeleri.”

Hedef bölgeler

ÇÖPÇÜ, şimdilik İstanbul’da büyümeyi hedefliyor. Bu yılın ikinci yarısından itibaren ise İstanbul dışına çıkmayı planlıyor. Baytaş, İstanbul’da olmak istedikleri bölgelerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Acıbadem – Koşuyolu, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Etiler, Maslak, Bakırköy, Beylikdüzü, Topkapı, Fulya, Florya, Yeşilköy ve istoç hedeflediğimiz bölgeler. 2012 yılının ikinci yarısından itibaren İstanbul dışına da çıkmayı hedefliyoruz. Halen Ankara, Çanakkale, Gelibolu, Bandırma’dan gelen franehise taleplerini bekletiyoruz.”

Yuvalı ve Baytaş, tüketiciler tarafından sevilen bir tat olan çöp şişte yatırımın oldukça cazip olduğunu söylüyor. Baytaş, “Biz müşterilerimiz için Aydın Ortaklar ve Selçuk’ta yedikleri leziz çöp şişi İstanbul’a getirdik. Bu lezzete odun ateşinde tandır lavaşı ilave ederek, lezzeti çok üst boyutlara taşımış olduk. Etlerimiz tamamen Trakya ve Ege’ den geliyor ve sadece düve eti (1-2 yaşındaki dişi dana) kullanıyoruz” diyor. Franehise koşulları hakkında bilgi almak ve irtibat kurmak için copcugida.com adresi incelenebilir.

Özge Yavuz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu