Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Dalgalı piyasada ‘al’ veren 18 hisse

Dalgalı piyasada ‘al’ veren 18 hisseEndeks yönünü aşağı çevirdi. Ancak uzmanlar, normalde borsadaki her gerilemenin orta ve uzun vade için iyi alım fırsatları yaratabileceğini hatırlatıyor, Böylesi dönemlerde de ana trendi pozitif hisseler bulunacağına dikkat çekiyorlar…

YILIN üçüncü çeyreğine yönelik bilançolar önümüzdeki aydan itibaren gelmeye başlayacak. Bu kapsamda özellikle politik ve jeopolitik risklerin hafiflemesi ve halen Fed’in faiz artırmasına engel olabilecek antitezlerin ortaya çıkması halinde hisse bazlı alışlar bekleniyor. Ortadoğu’da ve küresel anlamda jeopolitik gerginliklerin artması, Fed başta olmak üzere küresel merkez bankalarının parasal sıkılaştırma yapması ve küresel ticarette korumacı önlemlerin ön plana çıkması halinde ise olumsuz senaryonun ortaya çıkmasından endişe ediliyor. Bu durumda endekste aşağı yönlü seyrin etkili olabileceği belirtiliyor. Ancak uzmanlar borsa-da normalde her gerilemenin orta ve uzun vadede alım fırsatı olacağını dile getirerek 18 hisseye dikkat çekiyor. Analistler, mevcut koşullarda da otomotiv, savunma, telekomünikasyon, havacılık, çimento ve yapı, petrokimya ile gıda sektörü hisselerinin ön plana çıkacağını öngörüyor.

“ANA EĞİLİM AŞAĞI DOĞRU”

110 bin seviyelerinde endeksin doymuş bir görüntü sergilediğini ve daha sonrasında yukarı gitmekte zorlanacağını tekrar dile getiren Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, bekledikleri gibi 110 bin-100 bin hareketinin büyük kısmının gerçekleştiğini söylüyor. Erkan, endeksin bundan sonraki süreçte de, kısa vadeli göstergeler aşırı satıma geldikçe ara ara yukarı doğru tepkiler verebileceğini, ancak aşağı yönlü risklerin daha ağırlıkta olduğunu ve ana eğilimin aşağıya doğru olacağını düşünüyor.

Kısa vadede aşağı yönlü riskler artmış olduğundan potansiyeline ulaşmış hisselerde kar realizasyonu yapılabileceğini veya hisse pozisyonları oluştururken stop-loss kullanılabileceğini belirten Erkan, “Borsada normalde her gerileme orta ve uzun vadede alım fırsatıdır. Bizde de belirli şirketlerin karlılıkları halen çok iyi durumda. Özellikle öz varlık karlılığı yüksek, sorunlu ülkelerle çok fazla ihracat ilişkisi bulunmayan, döviz üzerinden kredi borcu yüksek olmayan şirketler için ana trendi pozitif olarak değerlendiriyoruz” diyor.

“OTOMOTİV, SAVUNMA, HAVACILIK”

Endeks için kısa vadede pozitif-negatif 105 bin-100 bin, yılsonu için de pozitif-negatif 110 bin-95 bin bandını öngören Erkan, bu kapsamda ön plana çıkacak sektörler için şu yorumu yapıyor: “Avrupa ekonomilerinin toparlanmasıyla ihracat ivmesini artıran ve düzenli döviz girdisi sağlayan otomotiv sektörü, etrafımızdaki jeopolitik riskler nedeniyle savunma projelerinin ağırlıkta olmaya devam etmesiyle savunma sektörü, artan mobil data kullanımı ile telekomünikasyon, geçen yılın baz etkisinden dolayı çift hanelerde yolcu ve trafik büyümesi gösteren havacılık sektörüne pozitif bakmayı sürdürüyoruz.”

Erkan, “AL” verdiği hisseler için ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

THY: Şirket bilançolarında halen FX kayıplarının etkisiyle zarar açıklandığını görmekteyiz. Söz konusu durum, bu sene hisse fiyatlamasını olumsuz yönde etklemiş olsa da endeksin çok altında performans göstermiş olan hissenin artık bu durumu fiyatladığını ve çıkışa geçeceğini düşünüyoruz. Uzun vadeye ilişkin büyüme beklentileri olan bir şirket. THY hisselerinde beklentimiz “endeks üzeri getiri” yönünde.

Petkim: Şirketin maliyet artışlarını fiyatlarına yansıttığı görülüyor. Dolar cinsinden gelirleri kur riskini sınırlamakta aynı zamanda şirket TL bazlı satış fiyatlarım da kurlardaki de ğişimlere göre ayarlamakta. Açıkta kalan döviz pozisyonu içi: de türev araçları kullanmakta. Star rafinerisi projesi, Petkoje rüzgar enerjisi kullanımı ve Petlim liman yatırımlarına ilişki katma değer beklentimiz devam etmekte. Petkim’in yıl ger linde operasyonel ve finansal açıdan oldukça olumlu performans gösterdiğini gözlemliyoruz. Petkim Şirket hisseleri için beklentimiz “piyasa üzeri getiri”dir.

Arçelik: Türkiye beyaz eşya pazarında toptan ve perakende seviyede güçlü satışlar sürüyor. Bu yıl içerisinde yapılan ÖTV indirimi şirket açısından çok pozitif oldu ve ilk iki çeyrekte finansal sonuçlar iyi geldi. Ayrıca şirketin Beylikdüzü fabrikasını taşıması sonrası arazi satışı işinin de nakit akışı açısından pozitif değer sağlayacağını düşünüyoruz.

Hindistan pazarında satın alma ve 2017’de Avrupa’da da ekonomik büyüme sağlanması şirketin yurtdışı operasyonlarını olumlu yönde etkileyecektir. Arçelik hisseleri için önerimiz “al” şeklinde.
Tofaş Otomobil: Tutar bazında yurtdışı satışların geçen seneye göre yüzde 44 oranında kayda değer bir büyüme sağladığı görülmekte. İhracat konusunda Avrupa, şirket için önemli bir pazar konumunda. 2017’nin ilk yarısında Avrupa Birliği+EFTA bölgesinde hem oto, hem de LCV pazarı büyüme gösterdi. Tofaş’ın da Avrupa’ya ihracatı Fiat Egea/Tipo ailesinin katkısıyla yüzde 22 oranında arttı. İlk yarıda Ingiltere dışında esas Avrupa ülkeleri büyümelerini devam ettirdi. Piyasadaki talebin seviyesi, Avrupa ekonomilerindeki toparlanmanın derecesi ile doğru orantılı. Söz kqnusu durum şirketin ihracatlarını desteklemeye devam edecektir. Egea siparişlerine yetişemeyen şirket, ek yatırım yaparak üretim kapasitesini artırdı. Şirket hisseleri için önerimiz “al” yönünde.

  2012 Yılının Favori Hisseleri

Şişecam: Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. Dolar fazla ve euro açık pozisyonu var. Türkiye’de inşaat ve konut sektörlerinin desteklenmesi, bağlı sektörlerden biri olan cam sektörünü de olumlu yönde etkilemeye devam edecektir. Öte yandan Rusya ekonomisindeki toparlanma çerçevesinde şirketin operasyonel görünümü cazip olmaya devam edecektir. Doğalgaz fiyatlarında düşüş, şirketin maliyetlerini önemli ölçüde olumlu etkileyecektir. Çünkü Şişecam’m maliyetlerinin yüzde 50’si doğal-gazdan oluşuyor. Şişecam hisselerinde “al önerisinde bulunuyoruz.

Türk Telekom: Hakim ortağı Saudi Oger’in kredi taksidini ödeyememesi sonrasında şirketin ortaklık yapısına ilişkin oluşan belirsizlik hisse fiyatını da olumsuz etkiledi. Eğer ciddi bir alıcı bulunamazsa kamunun alıcı olması değerlendirilebilir.

Ayrıca Oger ödemeleri için Kasım’a kadar ek süre istedi. Buna karşılık şirketin ilk yarıda operasyonel sonuçları beklenti üzerinde, özellikle mobil segmentinden gelecek katkının mobil data ve kullanıcı sayısındaki artış çerçevesinde yükselmesini bekliyoruz. OVP’deki vergi düzenlemelerinde vergilendirilmenin basitleştirilmesinin de sektör açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz. Türk Telekom hisseleri için “endeks üzeri getiri” öngörüsünde bulunuyoruz.

“ALIMLAR FIRSATA ÇEVRİLEBİLİR”

“Borsanın önündeki belli başlı risklere paralel en kötü senaryoda 100.000 altı fiyatlamalar görürüz” diyen Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, bunun da yaklaşık 96.000-93.000 aralığının gündeme gelmene neden olabileceğini söylüyor. Ancak senaryonun aksinin işlemesi ve iresel risk iştahında orta vadede devamlılık halinde ise endeks için yeni kor denemeleri görebileceğimizi belirterek bunun da 115.000-116.000 viyelerine karşılık geleceğini ifade ediyor. Teknik anlamda bir düşüş ndi içerisinde olduğumuzu da kaydederek 110.500 seviyelerinde ikili yapan endeksin, önemli yatay destek bölgesi olan 106.000-105.000 dmı da kırınca bir düşüş trendi oluşturduğuna dikkat çekiyor. Şu an için önümüzde belirsizliklerin çok olmasından kaynaklı olarak bir süre daha trendin devamını bekleyen Kavak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Özellikle en kötü senaryoları ele alacak olursak; böyle bir durumda endeks tarafında 100.000 seviyesin altında bir müddet fiyatlama görmek mümkün. Orta vadeli görünümde takip edilebilecek önemli desteklerimiz 98.100, 97.350 ve 96.200 seviyeleri olabilir. Tabii ki böyle bir durumu, finansal yapısı kuvvetli hisse senetlerinde ucuzlayan fiyatlardan alım yaparak fırsata çevirmek de mümkün olabilir.”

“ÇİMENTO, GIDA, PETROKİMYA”

Kavak, bu kapsamda öncelikle bulunduğumuz coğrafyada uzunca bir süredir yaşanan jeopolitik risklerin savunma sanayi şirketlerine yatırım yapmayı cazip kıldığını söylüyor. Bununla birlikte yurtiçinde kentsel dönüşüm projeleri ve bölgenin yeniden inşası nedeniyle yine çimento ve yapı sektörlerinin izlenebileceğini belirterek, “Petrokimya sektöründe özellikle ileriye dönük fiyat projeksiyonları göz önüne alınacak olursa bu sektör de cazip olabilir. Gıda sektörü de zaten birincil ihtiyaç olması nedeni ile her zaman için izlenmesi gereken bir sektör olarak karşımıza çıkıyor” diyor. Kavak, “AL” verdiği hisseler için ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Emlak Konut GYO: Şirketin finansallarını ele aldığımızda cari oranının 2.39, borç/öz sermaye oranının ise 0.80’lere tekabül etmesi güçlü bir mali yapıya sahip olduğunu göstermekte. Tüm bu şartlar KONUT altında şirketin hisselerinin endekse oranla ucuz kaldığını düşünüyoruz. Yatırımcıların stop-loss kullanarak endeksi de takip ederek alım yapmalarının uygun olabileceğini düşünüyoruz.

Aselsan: Jeopolitik risklerden kaynaklı olarak yükseliş beklemekle birlikte, finansal raporlar anlamında da şirketin daha sağlıklı bir yapıya sahip olduğu gözükmekte. Türk Silahlı Kuvvetleri ile dirsek teması halinde olan şirketin tam da askeri harcamaların arttığı bir dönemde kârlılığını da artıracağı görüşündeyiz. 2.55 düzeyindeki cari oranına rağmen fiyat/kazanç oram 22, piyasa değeri /defteri değeri yaklaşık 6 civarında olan hissede fiyatın pahalılığı nedeniyle düşüş fırsatlarının değerlendirilmesinin daha uygun olabileceği görüşündeyiz.

Pınar Süt: 0.70 borç/öz sermaye oranına sahip şirketin mali yapı anlamında güçlü olduğu görülmekte. Bunun yanı sıra şirketin ihracat çalışmalarının çoğunu yapmış olduğu Kuveyt, Bahreyn, B.A.E, Suudi Arabistan ve Katar’ın, Türkiye ile olan dış ticaretinin her geçen yıl arttığını da dış ticaret verilerimizde görmekteyiz. Euro bölgesi ile son zamanlarda yaşanan sorunlarımızın MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesini iyi bir alternatif yaptığı göz önünde tutulunca bu bölgeye ürün satan şirketlerin kârlılıklarını artırabileceği düşüncesindeyiz. Ayrıca şirketin bilançosunda gözüken yaklaşık 216 milyon TL’lik geçmiş yıl kârını geçtiğimiz hafta açıklanan OVP’de duyurulan yüzde l’lik vergi kesintisinden kaynaklı olarak bedelsiz sermaye artırımı ya da nakit temettü olarak dağıtma ihtimali de yatırımcıları iştahlandırabilir.

İdil Taraklı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir