Anasayfa / Kariyer ve İş / Davranışlarınızla İlgili Mülakat Sorularına Hazırlıklı Olun

Davranışlarınızla İlgili Mülakat Sorularına Hazırlıklı OlunBana Öyle Bir Zaman Söyleyin ki…

“Bana … yaptığınız bir zamandan bahsedin” bu sözleri duyduğunuzda, sizinle görüşen kişinin tutumsal mülakat tekniğini kullandığına emin olun.

Bu teknik, geçmiş deneyimlerinizi ve davranışlarınızı gelecekteki başarılarınızın göstergesi olarak değerlendirmeye yarar. Başka bir deyişle, geçmişte tamamladığınız bir olayı örnek olarak gösterirseniz, görüştüğünüz kişi bunu bir daha yapabileceğinize inanma eğiliminde olur.

Mesela, bir sürece müdahale ederek firmanızın para kaybetmenizi önlediyseniz; bunu mülakat sırasında yansıtmanız yararınıza olacaktır. Çünkü bu, yeni firmanın da para kaybetmesini engelleyebileceğiniz anlamına gelecektir.

Net Olun

Aynı anda pek çok alanı yönetmek gibi durumlarla ilgili özgün örnekler öne sürmek zordur çünkü bu durumlar iş hayatında sürekli ortaya çıkar.

Örnek olarak, yedi yıl basım işinde çalışmış bir adaya “Teslim tarihine yetişmek için önceliklerinizi değiştirmeniz gerektiği oldu mu?” diye sorulduğunda aday neredeyse yüksek sesle gülmüştür.

Aday “Bu tarz hokkabazlıklar, basım sektöründe bir yaşam tarzıdır. Bu tarz bir baskı altında olmadığımız tek bir gün olmadı.” diye cevap vermiştir.

Mülakatı yapan kişi, adayın böyle bir taleple ilgili spesifik bir örnek vermesi konusunda ısrar etmiştir.

Aday “ Bu durumla ilgili bir haftada olan beş örnek verebilirim. Sadece pazartesi günü telefonda bir görüşme yapıp, proje değişikliğiyle ilgili üç maile cevap verip, aynı zamanda iki işin teslim tarihini yakalamanız gerekebilir.”
Bu senaryoda, mülakatı yapan kişi adayın öncelik sıralaması ve son teslim tarihi olan projelerle nasıl başa çıktığı, stres altında nasıl çalıştığı ve ne kadar esnek olabileceği ile ilgili bilgi toplamaya çalışmaktadır.

Aday, spesifik zamanlarda sergilediği organizasyonel yeteneklerini anlatarak mülakat sorularına tatmin edici şekilde cevap vermiştir. Çünkü aday çok tecrübelidir. Aday bu yeteneklerini, neye mal olursa olsun işleri nasıl yürüttüğünü şöyle anlatmıştır: “ Geçtiğimiz ay, bir yöneticiyle çok önemli bir telefon konuşması yaptım ve benden istediği değişikliği organize etmek için diğer bütün işlerimi bırakmak zorunda kaldım. Yöneticimin benden istediği bu değişiklik neredeyse imkansızdı ama ben ekip arkadaşlarımdan aldığım yardım ve yaptığım fazla mesai sayesinde bu değişikliği gerçekleştirdim. Bölüm şefimin benden istediği tüm bu değişiklikleri yaparken teslim tarihinden kesinlikle şaşmamamdı.”

  İşyerine Alkollü Gelmek Tazminatsız İşten Çıkarma Sebebi Olacak

Kendi Senaryonuzu Yazın

Mülakattan önce odaklanmak için yapılabilecek en yararlı egzersiz kendi senaryonuzu hazırlamanızdır. Eğer bir konuda başarılı olduğunuzu söylüyorsanız, bunu hikayenizle kanıtlamak zorundasınız. Söylediğiniz her şeyi bir senaryo veya kötü bir durumla nasıl baş ettiğinizle ilgili bir örnekle destekleyebilmelisiniz.

Potansiyel Sorular

Aslında, mülakatta sorulabilecek sorular sınırsızdır. Ama burada karşılaşabileceğiniz soru örneklerinden birkaçını bulabilirsiniz:

  • Herkesin size karşı olduğunu hissettiğiniz bir zamandan söz eder misiniz? Size göre, kendi düşünceniz doğru ve diğer herkes yanlış düşünüyor. Ne yapardınız?
  • Kendi değer sisteminizden farklı düşünen ve bulundukları yeri hak etmeyen birileriyle çalıştığınız bir zamandan söz eder misiniz? Bu kişiyle nasıl başa çıkarsınız?
  • Başarısız olduğunuz bir zamandan bahseder misiniz? Ne oldu ve siz bu durumu nasıl düzelttiniz?
  • Başarılı olduğunuz spesifik bir olaydan söz eder misiniz?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir