Anasayfa / Makaleler / Değişen dünyada uyum

Değişen dünyada uyumAvrupa Birliği, 9 Mayıs’ta, Robert Schuman’ın kıtamıza kalıcı barış ve refah getirmek için bütünleşmiş bir Avrupa fikrini ortaya koyduğu sembolik günü kutlamaktadır.

Schuman’ın vizyonu Avrupa’yı tek bir karar ya da modele göre değil, egemenlik paylaşımı ve ortak somut projelerle sağlanacak dayanışma yoluyla adım adım inşa etmeye dayanıyordu. Ve öyle de oldu.

Demokratik ülkeler ailemizin ve onun eylem alanının genişlemesinin ardında Schuman ve arkadaşlarının vizyonunun mirası yatmaktadır. Altı ülke olarak yola çıkan Birlik bugün, 500 milyonu aşkın Avrupa yurttaşına demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıyı sunan yirmi yedi Avrupa ülkesinden oluşmaktadır. Kömür ve çelik topluluğu olarak ortaya çıkmasının ardından, zamanla, daha kapsamlı bir ekonomik kulübe dönüşen bu oluşum, dışa dönük bir Birlik haline gelerek, rolü ve etkisi, komşu bölgelerde ve dünyada giderek artan, daha iyiye yönelik bir güç haline gelmiş bulunuyor.

AB’ye inandırıcı bir dış politika kazandırma hedefi bu yıl 1 Ocak tarihinde Avrupa Diplomatik Servisi’nin (EEAS) kurulması ile büyük bir ivme kazanmıştır. Avrupa Diplomatik Servisi, Avrupa değerlerinin ve menfaatlerinin tüm dünyaya aktarılmasında tek bir platform oluşturmasının yanı sıra dünya çapındaki ortaklarımız için de tek bir muhatap işlevi görecektir.

Böylelikle, ilk kez, AB’nin diplomasi, siyasi diyalog, kalkınma yardımı, insani yardım, ekonomik işbirliği ve sivil ve askerî kriz yönetiminden oluşan tüm araçlarını bir araya getirebiliyoruz. Giderek artan bu kabiliyetimizi, halihazırda, Kuzey Afrika’da ortaya çıkan durumun yarattığı zorluk ve fırsatlar karşısında kullanmaktayız.
Hedefimiz, AB’ye daha iyi, daha tutarlı bir ortak dış politika kazandırmak, dünyanın dört bir köşesindeki ortaklarımızla birlikte çalışarak karmaşık küresel sorunlara Avrupa’nın vereceği cevapları belirlemektir. Bu, ülkelerimizin uzun zamandır arzu ettiği bir şeydi, ve biliyorum ki, artık bunu gerçekleştirebilecek konumdayız.

  Online Sosyal Networking İçin 7 İpucu

Avrupa’dan, dünyanın dört bir yanındaki dostlarımıza vermek istediğimiz net mesajımız şudur: Hepimizin karşı karşıya olduğumuz kimi büyük güçlükleri ortak çabalarımızla aşmak istiyoruz; bu bağlamda, EEAS’nin tesisi bizleri daha iyi, daha kabiliyetli bir ortak haline getirmiş bulunuyor.

Sadece dünyanın en büyük donörü ve en büyük ticari gücü olmakla yetinmiyor, birlikte çok daha fazlasını yapıyoruz. Mısır ve Tunus’ta demokratik reformları destekliyor, Kaddafi sonrası Libya’nın geleceği için uluslararası toplumla birlikte çalışıyor ve değişimin yaşanabilmesi için Suriye gibi ülkelerdeki baskıcı rejimlere maksimum düzeyde baskı uyguluyoruz. Somali açıklarında korsanlığa karşı mücadele ediyor, devasa bir yıkım yaratan depremin ardından Haiti’nin yeniden yapılandırılmasına yardım ulaştırıyoruz. Batı Balkanlar’da kalıcı barışın sağlanması için Sırbistan ve Kosova arasında arabuluculuk yapıyor, nükleer programıyla ilgili olarak İran’la müzakereler yürütüyoruz. Dünyanın dört bir köşesindeki 130 delegasyonumuz, AB’nin dış ilişkiler ve güvenlik politikasından enerji ve iklim değişikliğine uzanan tüm politikalarıyla ilgili olarak bulundukları ev sahibi ülkelerin güvenilir ortaklarıdır.

Avrupa Günü, Birlik’in bu noktaya nereden geldiğini, ne kadar uzun bir yol kat ettiğini hatırlamasına da vesile oluyor. Avrupa kıtasının birlik ve gücünü temsil eden Avrupa Diplomasi Servisi, Avrupa yurttaşlarının güvenlik ve istikrarını sağlamak ve bunların dünyanın dört bir köşesine yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmakla görevlidir.

Catherıne Ashton
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

E-ticaret için gözde pazar: Avrupa

Toplam nüfusun yüzde 70’ini oluşturan 565 milyon internet kullanıcısı ve internetten aktif olarak alışveriş yapan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir