Anasayfa / Haberler / Değişen Yeni Kasko Genel Şartları

Değişen Yeni Kasko Genel ŞartlarıDeğişen Kasko Genel Şartları

Nisan itibari ile değişecek olan kasko genel şartlarına göre teminatları birbirinden farklı dört kasko çeşidi hayatımıza girecek. Aynı zamanda artık poliçeler tek tip olacak.

yeni kaskoHAZİNE Müsteşarlığı geçtiğimiz günlerde kasko sigortalarının genel şartlarında değişikliğe gitti. Buna göre, kasko sigortalarında dört önemli değişiklik yapılacak ve bu değişiklikler 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanacak. Yapılan düzenlemeler ile sigortalı ve sigortacı arasındaki eksik sigorta, hasar onarım sürecinde servis ve yedek parça gibi birçok soruna çözüm bulunması hedefleniyor.

Düzenlemeler ile özetle, ürün içeriğine özel dört çeşit kasko poliçesi oluşturulacak, poliçe üzerine sigorta bedeli yazılmayacak ve aracın rayiç bedeli üzerinden ödeme yapılacak, hasar onarımının sigorta şirketinin mi yoksa sigortalının istediği serviste mi yapılacağı ve yine hasar onarım sürecinde orijinal parça veya eşdeğer parça kullanımı belirtilecek.

Kaskodaki gelişmeler tartışılırken, Hazine Müsteşarlığı’nın yönetmelikle zorunlu trafik sigortasının hem primlerinde hem de şartlarında önemli değişikliğe gideceği öğrenildi. Bu yönetmeliğe göre, hasarsızlık prim oranları kalkacak ve şirketler uyguladıkları primleri internet sitelerinden yayınlayacak. Yönetmeliğin önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor. Kasko ve trafik sigortalarındaki gelişmeleri adım adım değerlendirirken, bütçenizi sarsmayacak poliçelere imza atmanın ipuçlarını da sizler için bir araya topladık.

Kaskoda yeni dönem

Kasko sigortalarında genel şartlarda yapılan düzenlemeler ile poliçe tercihi sigortalıya bırakılıyor ve tüketicinin bilinçli bir şekilde tercih yapması hedefleniyor. Düzenlemeler ile özetle, ürün içeriğine özel dört çeşit kasko poliçesi oluşturulacak, poliçe üzerine sigorta bedeli yazılmayacak ve aracın rayiç bedeli üzerinden ödeme yapılacak, hasar onarımı-nın sigorta şirketinin mi yoksa sigortalının istediği serviste mi yapılacağı ve yine hasar onarım sürecinde orijinal parça veya eşdeğer parça kullanımı belirtilecek.

4 poliçeden uygun olanını seçin

Kasko sigortası almak isteyen tüketiciye seçenek sunulacak olan yeni uygulamada, en önemli seçim kuşkusuz ki, kasko poliçesinin çeşidi olacak. Tüketici
1 Nisan itibari ile dört çeşit kasko sigortasından birini seçebilecek: Dar Kasko-Kasko-Genişletilmiş Kasko- Tam Kasko. Seçilen çeşide göre, kasko sigortasının sunmuş olduğu teminatların bir kısmı ya da hepsi poliçenin kapsamında olacak.

Bu doğrultuda, kasko sigortalarının beş ana teminatını bir daha hatırlamakta fayda var:

• Aracın karayolu veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması,

• Gerek hareket gerek durma halinde iken, sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi gibi kazalar,

  Palladium dan Eğitime Destek

• Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olamayan kişilerin yol açacağı zararlar,

• Aracın yanması,

• Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi.

Beş ana teminat göz önüne alındığında ise kasko çeşitlerinin teminat yelpazesi şöyle şekilleniyor:

DAR KASKO: Çarpma, çarpışma, yanma gibi kasko sigortalarının beş ana teminatından bir kısmına teminat veriliyor.

KASKO: Çarpma, çarpışma, yanma gibi kasko sigortalarıyla teminat altına alınabilen risklerin hepsi için teminat verilen ürün.

GENİŞLETİLMİŞ KASKO: Kasko sigortalarıyla teminat altına alınabilen risklerin tamamına ve genel şartlarda ek sözleşme ile teminat verilebilecek risklerden bir kısmına teminat verilen ürün. TAM KASKO: Kasko sigortalarıyla teminat altına alınabilen risklerin tamamına ve genel şartlarda ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek risklerin hepsine teminat verilen ürün.

Poliçeye aracın sigorta değeri yazılamayacak

Hem ikinci el hem de sıfır araçların kasko sigortasında artık poliçeye, sigorta değeri yazılmayacak. Aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınacak, prim de buna göre belirlenecek. Araç çalınır ya da pert olursa; sigorta şirketi, aracın o günkü piyasa rayiç bedelini sigortalıya ödeyecek. Rayiç bedelin belirlenmesi ile ilgili olarak, fiyatın alındığı kişi, kurum, internet sitesi ve oto pazarı kayıtlara geçilecek. Fiyatın belirlendiği mecra baştan poliçeye yazılacak. Piyasa değerinin belirlenmesinde bu mecra referans olarak alınacak. Yeni düzenlemeler ile poliçelerde sigorta bedeli yazılmayarak, hasar anında sigortalının eksik sigorta yapmasının engellenmesi hedefleniyor.

Sigortalı, aracına takılacak parçayı kendi seçecek

Sigortalı ile sigortacının karşı karşıya geldiği en büyük sorunlardan biri de hasar onarım sürecinde takılan parçaların orijinal ya da eş değer parça olup olmadığıydı. Yeni düzenleme ile bu konuda da çalışma yapılarak, sigortalıya hasar durumunda aracı kendi istediği tamirhaneye mi yoksa şirketin anlaşmalı tamirhanesine mi götüreceği ve hasar durumunda takılacak parçaların orijinal mi eşdeğer mi olacağı gibi konularda seçme hakkı tanındı. 1 Nisan’dan itibaren düzenlenecek kasko poliçelerinde sigorta şirketleri, aracın onarımının şirket tarafından belirlenecek servislerde mi, yoksa sigortalının istediği serviste mi yapılacağını açıkça yazacak. Yine poliçelerde belirtildiği takdirde, sigortalının istediği parça kullanılabilecek. Tabi bu noktada, orijinal parça isteyen sigortalının prim farkına da katlanması gerekecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir