Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Devremülk ve Devre Tatil Sistemiyle Pazarlanan Termal Tesisler

İşte devremülk ve devre tatil sistemiyle pazarlanan belli başlı termal tesisleri yeni yatırımlar planlanan projeler…

AFYONKARAHİSAR / GAZLIGÖL
İki tesis birden kuruyor
Hilal Termal Turistik İşletmeler, Af-yonhisar’ın Gazlıgöl mevkiinde iki tesis birden kuruyor. Bunlardan Hilal Termal iki etaptan oluşuyor. Tamamı 480 adet 83 metrekarelik 1 + 1 daireden oluşan tesisin birinci etabındaki 288 daire hizmete girmiş durumda. Kalan 192 dairenin ise inşaatı sürüyor.

Bu tesise 1 kilometre mesafede inşa edilen Akkuş Termal’de ise toplam 450 daire olacak. Her iki otelin de tüm sosyal üniteleriyle birlikte 2014 sonunda hizmete girmesi planlıyor. Büyüklüklerine göre 3 farklı dairenin bulunduğu Akkuş Termal’de 354 adet 70 metrekarelik 1+1, 30 adet 110 metrekarelik 2+1, 12 adet 170 metrekarelik 3+1 vip daire seçenekleri bulunuyor. 1 + l’lerin fiyatı 15 bin 750 TL. Peşin ödemelerde bu rakam 12 bin 750 TL’ye iniyor. 110 metrekarelik 2+1 dairelerin fiyatı ise 19 bin 800 TL. Peşin ödeme durumunda bu rakam 17 bin TL’ye geriliyor. Yılda 10 gün veya 7 gün kullanılmak suretiyle hisseli devremülk sistemiyle pazarlanan dairelerde hak sahipleri her yıl bir ay atlamalı olacak şekilde konaklayabilecek. Hilal Termal Turistik İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Sadık Yılmaz, Körfez ülkeleriyle Avrupa’da yaşayan gurbetçilerden de talep geldiğini belirtiyor. Yılmaz, dairelerin pazarlanması için Türkiye genelinde prim usulüyle çalışan 50() satış danışmanlarının olduğunu belirtiyor.

Yeni yatırım gündemde

Afyonkarahisar’ın Gazlıgöl bölgesinde bulunan Aydın Termal Tatil, devremülk sistemiyle pazarlanıyor. 296 adet 1 + 1 ve 2+1 dairenin bulunduğu tatil köyünde 160 adet de villa var. 10 gün konaklamalı olacak şekilde dairelerin peşin fiyatı 7 bin 800 TL’den başlayıp konumlarına göre 10 bin 450 TL’ye kadar çıkıyor. Afyon şehir merkezine 10 dakika mesafede bulunan tesiste, müstakil stüdyo daire ve villaların tamamının kendine ait termal yüzme havuzu var. Ayrıca süpermarket, açık ve kapalı yüzme havuzları, aquapark, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, spa, konferans ve toplantı salonu gibi sosyal bölümler bulunuyor. Tesiste kullanılan kükürtlü suyun sıcaklığı 37-38 derece.

Aydın Termal Tatil Köyü, Duha Turizm Termal Otel Işletmeleri’ne ait. Termal turizm işletmeciliğinde büyümeyi planlayan şirketin iki tesis daha kurmayı planladığını belirtelim. Samsun ve Uşak’ta kurulacak bu tesisler için şu anda fizibilite çalışmaları yapılıyor.

Her yıl farklı dönemde tatil

Afyonkarahisar’ın Gazlıgöl bölgesinde yer alan bir başka tesis de Kırkpınar Termal Tatil Köyü… Firmanın patronu Abdullah Kırkpınar, 2000 yılında iki ayrı kooperatif kurarak inşa ettiği daireleri 2003 yılında sahiplerine teslim etmiş. Ardından turizm alanında büyümeye karar verip 2009’da Kırkpınar Termal Tatil Köyü’nün yapımına başlamış. Birinci etabının 2010 sonunda devreye girdiği tesiste 94 metrekarelik 220 stüdyo daire bulunuyor. Devre mülk sistemiyle 10 gün konaklanacak şekilde satılan dairelerin fiyatı 13 bin 500 TL. Tatil dönemleri her yıl bir ay kaydırılarak tüm üyelerin farklı dönemlerde tatil yapmalarına olanak sağlanıyor.

AFYONKARAHİSAR / ÖMER GEÇEK
Termal kompleks belgesi var
Ankara merkezli Sayez A.Ş. tarafından Afyonkarahisar’ın yeni gelişmekte olan Ömer Geçek bölgesinde 2008 yılında yapımına başlanan Salutaris Termal Turizm Kompleksi, Turizm Bakanlığı’ndan “termal turizm kompleksi” belgesi almış. 150 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen ve toplamda 2 bin 236 yatak kapasiteli olacak kompleksin 2013 sonunda faaliyete açılması hedefleniyor. Sayez Turizm İcra Kurulu Başkanı Ekrem Yüce, 1 + 1 ve 2+1 dairelerin aslında hizmete hazır olduğunu, ancak bakanlığın isteği üzerine kompleksi tüm üniteleriyle birlikte faaliyete açacaklarını belirtiyor. Yatırımın maliyeti yaklaşık 100 milyon TL.

Salutaris’te 1 hafta konaklanacak şekilde 1+1 studio dairelerin peşin fiyatı 8 bin 800, 2+1 süit dairelerin peşin fiyatı ise 11 bin 850 TL. İsteyenler vade farkı ödeyerek 32 ay taksitle de satın alabiliyor. Saluta-ris’teki apart bölümlerinin büyük kısmı yerli tatilcilere pazarlanmış. 5 yıldızlı otelin önemli bir bölümü ise RCI değişim sistemiyle yabancı turistlere ayrılacak.

Ekrem Yüce, termal turizm kompleksi belgesi sayesinde RCI’ın Salutaris’i daha hizmete açılmadan “Gold” üyesi yaptığını vurguluyor. Yani Salutaris’ten devremülk satın alanlar 140 ülkedeki yaklaşık 6 bin otelden dilediklerinde çok uygun fiyata tatil yapma imkanına sahip olacak. Yü-ce’nin verdiği bilgilere göre Salutaris’e Finlandiya, İsveç, Norveç gibi Kuzey Avrupa ve Arap ülkelerinden ciddi talepler gelmeye başlamış.

Ekrem Yüce, turizmin başka alanları için de yatırım planları yapıyor. Hatta şimdiden girişimlere başlamış. Yüce, yine Sa-lutaris markası altında termal, kayak ve deniz turizmini içine alacak bir zincir oluşturmayı planlıyor. Bunun için İzmir’in Seferihisar ilçesiyle Bolu’da yer arıyor.

AFYONKARAHİSAR MERKEZ
Reis’in gözü Seferihisar’da
Reis Şirketler Grubu, 80 yıllık bir şirket. Temeli mermer ocağı işletmeciliğine dayanıyor. Başta Afyon ve Antalya olmak üzere bugüne kadar birçok yörede mermer ocağı işletmiş. Daha sonra tekstil sektörüne yatırım yapan firma, Reis İplik ismiyle Afyonkarahisar’da fabrika kurmuş. Aile şirketi olan grubun başında Sahip Uysal var. Thermalife, Reis Mermer, Reis İnşaat ve Reis Tekstil isimli 4 şirketi bulunan grup, son dönemlerde termal turizme odaklanmış durumda. Reis, Afyonkarahisar merkezde kendisine ait 5 yıldızlı Thermalife Oteli’nin yanında 370 daireden oluşan devremülkler de kuruyor. Stüdyo, 1 + 1 ve 2+1 olmak üzere üç farklı daire seçeneğinin bulunduğu devremülklerde 10 gün konaklamalı olacak şekilde fiyatlar 3 yıl vadeli olarak 10 bin TL’den başlayıp 22 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Reis Şirketler Grubu Genel Müdürü Tahir Özbayat, daireleri üyelerine 30 Mayıs 20L3’te teslim edeceklerini belirtiyor. Thermalife devremülklerinde yılda toplam 12 bin 580 dönem bulunuyor. Özba-yat’ın verdiği bilgiye göre bunun yüzde 30’u satılmış durumda. Şirket, bu satışları İzmir, İstanbul ve Antalya’daki temsilcilikleri kanalıyla gerçekleştiriyor.

Grubun termal turizmde büyümeyi planladığını belirten Özbayat, devremülk konusunda ikinci bir yatırımı İzmir Seferihisar’da gerçekleştirmeyi düşündüklerini söylüyor. Özbayat, bu yatırımın şu anda proje aşamasında olduğunu belirtiyor.

ANKARA /AYAŞ – BALIKESİR /GÜRE
160 milyon euro’luk iki yatırım
Türkiye’ye uluslararası standartlarda termal tesis kazandırmak üzere yola çıkan yatırımcılardan biri de Ankara merkezli Doğan Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan… Aynı zamanda Türkiye Jeotermal Enerji Vakfı Başkanı olan Doğan, Balıkesir Edremit’e bağlı Güre beldesinde Hattuşa Astyra Thermal Resort&Spa kompleksini yapıyor. 60 milyon euro’ya mal olacak komplekste devre tatil, otel ve kür merkezi bulunuyor. Tesiste 500 daire, 25 bin devre tatil dönemi olarak pazarlanıyor. Devre tatillerin yüzde 45’i satılmış durumda. Dairelerin büyüklükleri 60 metrekare (1 + 1), 80 metrekare (2+1) ve suit oda 40 metrekare. 49 yıllık devre tatillerin fiyatı 10 bin ila 30 bin TL arasında değişiyor.

Mehmet Ali Doğan, ikinci yatırımını ise Ankara Ayaş’ta yapıyor. Çağa beldesindeki Hitit Ayaş Termal Otel ve Sağlık Merkezi, devremülk yöntemiyle pazarlanıyor. Farklı büyüklüklerde 2 bin dairenin bulunacağı merkezde hastane de yapılacak. 50 bin devremülkün olacağı tesisin ilk etabı eylül ayında tamamlanacak. Devremülklerin fiyatı 15 ila 30 bin TL arasında değişiyor. 2013’te yatırımı tamamlanmayı planladıklarını söyleyen Mehmet Ali Doğan, “Ankara Ayaş’ta 100 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. Mineral zenginliği açısından en önemli jeotermal kaynaklardan biri burada bulunuyor” diyor.

İki tesis için de önce pazarlama şirketleriyle çalışılmış. Ancak ardından grup 300 kişilik kendi pazarlama ekibini kurmuş.

Doğan, bunun nedenini şöyle anlatıyor: “Pazarlama şirketleri çok fazla pazarlama odaklı. Bu yüzden bazı sıkıntılar yaşadık ve onlarla yollarımızı ayırdık. Şimdi kendi kontrolümüzdeki 150’şer kişilik iki ekiple iki tesisimizi pazarlıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Bizzat kendim bu konuyla ilgileniyorum. Üyelerimizin olduğu tüm illerde tek tek onlarla yemekli toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılara ben de katılıyorum. 18 Ocak’ta İzmit’ten toplantılara başladık ve halen devam ediyoruz.”

ANKARA / KIZILCAHAMAM
Kendine has bir sistem
Kaplıcalarıyla ünlü Ankara Kızılcahamam, yeni bir termal yatırım için gün sayıyor. Bu yatırımı, Kızılcamam Soğuklu Milli Parkı içinde 57 dönümlük orman arazisinin tahsisini 30 yıllığına alan Oğultürk Group yapıyor. Faruk Özden Oğultürk’iin kurduğu grubun Ankara Ulus’ta Oğultürk adıyla bir şehir oteli de bulunuyor.

Soğuklu Milli Parkı’nda kurulacak Çam Hotel Thermal Resort&SPA, 248 odalı, 550 yataklı ve 5 yıldızlı olacak. Tesis, 25 dönümlük kapalı alan üzerinde kuruluyor. Modern bir mimari anlayışla yapılan tesis, 30 milyon dolara mal olacak.

Çam Hotel Thermal Resort&SPA, pazarlama sistemini “ön ödemeli tatil paketi” adıyla tanıtıyor. Bu sistemin dünyada başka bir örneği olmadığını vurgulayan Çam Hotel Thermal Genel Müdürü Orhan Dağdelen, “Sisteme girenlere ‘Şu dönemi satın alırsınız’ demiyoruz. İnsanlar tatillerini istedikleri tarihte yapabiliyor” diyor.

Çam Hotel Thermal Resort&SPA’nın 250 odası olacak. Bunlardan maksimum 100’ü ön ödemeli tatil paketi olarak satılacak. Diğerlerinde normal otel rezervasyonuyla kalınabilecek. Tesiste 20 köşe süit, 5 engelli odası, 190 standart oda, 3 delüks süit bulunacak. Köşe süitler 60, standart odalarsa 30 metrekare. Bu odalardan 5 ve 10 yıllığına 7 gece 8 gün satın almak mümkün. Dört dönem halinde pazarlanan tesiste fiyatlar 6 bin 650 ile 14 bin TL arasında değişiyor. Normalde devre tatillerde yılda maksimum bu sürede kalmak mümkün. 5 yıllık dönemi 1 yıl içinde yani 35 gün olarak kullanmak da mümkün olacak. Orhan Dağdelen, sunacakları diğer avantajları da şöyle anlatıyor:

“Otelimizde tam pansiyon sistemi uygulanacak. İnsanlara ‘Bir valiz yeter’ diyoruz. Sistemimize giren ilk 50ü misafirimiz vereceğimiz Çam Club kartımızla yılın 365 günü otelin hamam, termal havuzlar, basketbol sahası gibi mekanlarından ücretsiz yararlanabilecekler.”

15 günlük şahıs tapusu veriyor

Kızılcahamam’daki Akasya Termal Otel, Ankara merkezli Çağ Grup’a ait. Prof. Dr. Kadir Hansungurlu’nun sahibi olduğu grubun ağırlıklı olarak sağlık sektöründe yatırımları var. Ankara’daki Çağ Hastaneleri de bu gruba ait.

Otelin birinci etabında A, B ve C olmak üzere 3 tip devremülk bulunuyor. 2 bin 880 üyesi bulunan bu etapta satışlar bitmiş durumunda. Grup, şu anda otelin hemen yanında ikinci etabı inşa ediyor. 16 katlı yeni etap 4 bin 800 üyeden oluşacak. B, C ve D tipi 1 +1 ve 2+1 dairelerin bulunacağı ve 2013 sonunda teslim edilecek bu bölümde üyelere 15 günlük şahıs devremülk tapusu veriliyor. İkinci etaptaki daire fiyatları 25 bin ila 36 bin TL arasında değişiyor. Ancak kampanya doğrultusunda şu sıralar çok daha ucuza tapu sahibi olmak mümkün. “Akıllı bina” şeklinde inşa edilen ikinci etapta birçok termal tesisten farklı olarak tuz mağarası var. Bunun yanında kür merkezi, termal havuzlar, orman içi yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, spor ve konferans salonları gibi sosyal üniteler bulunuyor.

AYDIN / KUŞADASI – YALOVA
600 satış elemanı var
Termal turizm işletmeciliğinde iddialı olan şirketlerden biri de KRD Group… Yaklaşık 20 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren şirket, özellikle termal tesis işletmeciliği, devremülk ve devre tatil alanlarında hizmet veriyor. Halen Kuşadası, Kütahya-Emet ve Bodrum’da olmak üzere şu anda 3 tesisi var. Kütahya-Sındır-gı ve Yalova’da da yatırıma başlamış durumda. Her iki tesisin de ilk etaplarının 2 yıl içinde açılması planlanıyor.

KRD’nin Bodrum’da oteli var. Kuşadası ve Emet’te ise otelin yanı sıra devre-miilkleri de bulunuyor. Bir hafta konakla-malı bu devremülklerin fiyatı 6 bin TL’den başlıyor. Şirket, bu devremülklerin satışını Türkiye’nin çeşitli yörelerindeki acenteler aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu şekilde özellikle yoğun sezon döneminde KRD’ye hizmet veren yaklaşık 600 satış elemanı var.

KRD Group Genel Müdürü Hayrettin Arıcı, yeni açacakları tesisleri dc yine devremülk şeklinde pazarlayacaklarını söylüyor.

Arıcı, pazarlama sistemini değiştirmeye yönelik birtakım çalışmalar yaptıklarını, ag-resif pazarlama yerine daha butik tarzı satış yapacak bir kadro oluşturmayı düşündüklerini belirtiyor. Termal turizmin gelişmeye başlamasıyla birlikte devremülk sisteminin yeniden ilgi gördüğünü düşünen Arıcı, talepte birkaç yıl içinde çok ciddi sıçrama bekliyor:

“Geçmişte yapılan bazı yanlışlıklardan dolayı bu sistemin imajı bozuldu. Ancak Turizm Bakanlığı bu konuya ciddi olarak el atmış durumda. Sektör olarak bakanlığa biz de görüşlerimizi bildirdik. Şu anda devremülk ve devre tatil sistemiyle ilgili mevzuatlar karışık. Hangi sisteme nasıl bir tapu düzenlemesi yapılacağı net olarak belirlenecek.”

BALIKESİR / ALTINOLUK – BİGADİÇ
İki yatırım birden yapıyorlar
Balıkesir Bigadiç’teki Hera Termal’in ilk bölümü olan Hera 1,2007 yılında kapılarını açtı. 7 blok olarak inşa edilen tesisin her bloğunda 32 daire var. Tesis, dairelerini devremülk olarak pazarlıyor. 24 dönem, 15’er günlük devreler halinde satılıyor. İlk bölümde bugüne kadar 5 bin 300 devremülk satıldı. Söz konusu dairelerin büyüklüğü 55 ila 75 metrekare arasında değişiyor.

Hera 2 adı verilen ikiz bölümün inşası ise devam ediyor. Halen satışı süren dev-remülklerin fiyatı 9 bin TL’den başlayıp 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Dairelerin teslimi Ocak 2013’ten itibaren başlayacak.

Gelelim tesisin yatırımcılarına… Hera Termal, Çetinkayalar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Trabzonlu işadamı Nural Çetinkaya ve Aydınlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Aydın’ın ortaklığıyla kuruldu. Ortakların ikinci projeleri ise Balıkesir Altınoluk’ta Hera-mis adıyla devam ediyor. Bu termal tesis de devremülk yöntemiyle pazarlanacak ve haziran ayından itibaren hizmet vermeye başlayacak. 700 daireden oluşan Heramis Termal Tatil Köyü’ndc 1 +1 50 ve 2+ 1 70 metrekarelik iki tip daire bulunuyor. Kaz-dağları eteklerindeki tesisin doğal bir sağlık merkezi olma iddiası var. Kullanılan suyun içinde lityum, fosfor, selenyum gibi minerallerin bolca bulunduğu ve fizik tedaviye iyi geldiği belirtiliyor. 15’er günlük dönemler için fiyatlar 20 bin 100 ile 43 bin 800 TL arasında değişiyor.

BALIKESİR / GÜRE
90 kişilik pazarlama ekibi
İstanbul Gaziosmanpaşa, İzmit Körfez, Balıkesir Altınoluk’ta villa, otel inşaatları yapan müteahhit Mehmet Duralı da termal turizmdeki büyüme potansiyelini keşfedenler arasında… 6 yıl önce Balıkesir Edremit’e konut yapmak için gelen Duralı, şimdi de bu ilçeye bağlı Güre beldesinde İdapark Thermal Palace tesislerini kuruyor. 16 dönüm alana sahip ve yatırım tutarı 10 milyon dolar olan tesisin en önemli    özelliği hem denize yakın olması hem de termal özelliğinin bulunması. Ayrıca dünyanın en çok oksijen bulunan ikinci bölgesi olan Kaz Dağları’na yaslanması da diğer bir çekim nedeni olarak gösteriliyor.

Bu yılın temmuz ayında açılacak tesiste, 5 yıldızlı otel, 55 metrekarelik 1 + 1, 80 metrekarelik 2+1 daireler bulunuyor. OsmanlI sarayı konseptinde yapılan 102 daire, 14’er günlük devre tatil sistemiyle pazarlanıyor. Bu yolla 5 bin 500 devre tatil satışı planlanıyor. Şimdiden yüzde 20’lik bölümünün satıldığı belirtiliyor. Tesiste devre tatil sözleşme süresi 35 yıllık. Kış dönemi fiyatları 10 bin, yaz dönemi fiyatları ise 15 bin TL’den başlıyor.

ldapark, 90 kişilik kendi bünyesindeki pazarlama ekibi tarafından pazarlanıyor. Duralılar İnşaat ve Duralılar Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duralı, “Bu işte kendi ekibinizin olması daha sağlıklı. Acenteler bazen yatırımcının bilgisi dışında taahhütte bulunabiliyor. Bu da sonrasında sıkıntı oluşturuyor” diyor. İdapark, yaz döneminde pazarlama ekibine 20 kişi daha eklemeyi planlıyor. Pazarlama ekibinde görev alacakların lise ya da üniversite mezunu olması, konuşma kültürünün olması, akıllı ve inandırıcılığının olması önemli görülüyor. Yalan söylememek de olmasa olmaz vasıflardan, ldapark pazarlama ekibine satıştan yüzde 9 prim veriyor. Her ekip ortalama 20 kişiden oluşuyor. Bu sistem doğrultusunda telefonla davet edip misafir getirenler yüzde 1 prime hak kazanıyor. Masada tanıtım yapanlar yüzde 2, satışı yapan satış müdürü ise yüzde 3 prim alıyor. En az üç masaya bir satış müdürü düşüyor. Bütün ekibi eğiten satış koordinatörü ise her satıştan yüzde 2 prim kazanıyor.

ldapark Thermal Palace pazarlama ekibi önce İstanbul’daki Holiday Inn otellerinde haftalık tanıtım toplantıları yapıyor.

Tesisi görmek isteyenleri ise hafta sonları Güre’ye götürüp bir gece konaklatıyorlar.
ÇANAKKALE / BİGA
Doğtaş’ın sahipleri de girdi
Çanakkale Biga’daki Kırkgeçit Termal Otel, son bir yıldır devre tatil sistemiyle pazarlanıyor. Bu 3 yıldızlı termal oteli aslında Çanakkale 11 Özel İdaresi yapmış. Yaklaşık 10 yıl önce, Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Do-ğan’ın öncülüğünde Çanakkaleli işadamları burayı 11 Özel İdaresi’nden almış. Yüzde 15 hisseyle otelin büyük ortağı konumunda olan Doğan, “Otelimizi devre tatil sistemiyle pazarlamaya başladık. Bu işin Türkiye’de çok gelişeceğini düşünüyoruz” diyor.

Kırkgeçit Termal Otel, 10 dönüm arazi üzerinde kurulu. 2 bin yıllık şifalı kaplıca sularından yararlanan otel, 44 villa tipi yapıdan oluşuyor. Bu villalarda 20 standart, 24 de süit oda var. Ortaklar 2 milyon TL’lik yatırımla oteli tamamen yenilemişler. İlave bir havuz yapmışlar. Halen 500 bin TL’lik ek yatırımla bir de fizik tedavi merkezi kurmayı planlıyorlar.

Kırkgeçit Termal Otel; 5, 10 ve 15 yıllığına birer haftalık dönemlerle devre tatil şeklinde pazarlanıyor. Devre tatil ücretleri 3 bin ila 6 bin TL arasında değişiyor. Üstelik 12 ay taksit de yapılıyor. Normalde tüm devrelerin satılması için 2 bin 200 üyeye ihtiyaç var. Halen 400 devre satılmış durumda. Aslında Kırk-geçit’i de başta bir pazarlama şirketi pazarlıyormuş. Ancak yeterli verim alınamayınca yollar ayrılmış. Şimdi oteli kendi ekibi pazarlıyor. 20 kişiden oluşan üç ayrı ekip görev yapıyor. Davut Doğan, pazarlama yöntemlerini şöyle anlatıyor:

“Bu alanda pazarlama yapacak kurumsal şirket yok. Biz de bu yüzden kendi pazarlama ekibimizi oluşturduk. Bölgedeki öğrencileri part-time olarak tanıtımda çalıştırıyoruz. Ayrıca ‘Kırkgeçit’ten kırk hediye’ sloganıyla bir kampanya düzenledik. Devre tatil alan müşterilerimizden birine bu kampanya çerçevesinde otomobil hediye ettik.”

Doğan, bu ilk deneyimde başarılı olurlarsa ileride bir otel zinciri oluşturabileceklerini de sözlerine ekliyor.
SAKARYA / KUZULUK
Ankaralıların yatırımı
Her yıl termal turizmde 120 bin yerli turist çeken Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk beldesinde yeni bir termal tesis yapılıyor. 1.500 daireden oluşan Ihlas Kuzuluk Kaplıca Evleri kadar büyük olmayan bu tesis, bölgedeki potansiyelden yararlanmak istiyor.

Bitanya Termal Tatil Köyü’nün yatırımcıları Ankaralı iki girişimci: Semih Dangır ile Erkan Gürses… Norm Elektronik’in sahibi olan Semih Dangır’ın Avea abone merkezleri var. Erkan Gürses ise Çankaya Media’nın sahibi… Kuzulukta 12 dönüm arazi alan ortaklar, kısa bir süre önce ilk kazmayı vurmuşlar. 3 bloktan oluşan tesislerde 63 metrekarelik 58 adet 1 + 1 ve 58 metrekarelik 18 adet 2+1 daire olacak. 10’ar günlük dönemler şeklinde pazarlanan tesisteki devremülklerin yüzde 17’si satılmış. Satışlarda 24 aya kadar vade yapılıyor. Peşin fiyatlarsa 8 bin ile 11 bin TL arasında değişiyor.

Semih Dangır, 10 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesisteki dairelerin 2013 yılının ikinci yarısında teslim edileceğini söylüyor. Ardından da tesis bünyesinde verilecek hizmetlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Tesisimizde Türk hamamı, Fin hamamı, fitnes salonu gibi sosyal donatılar da yer alacak. 1 saatlik seanslar halinde günlük 300 kişiyi ağırlayabilecek fizik tedavi merkezleri olacak. Bu fizik tedavi merkezinin işletmesini hastanelere, tesisin özel işletme ve yönetimini de profesyonel bir şirkete vereceğiz.”

Halen Bitanya’nın pazarlamasını da dışarıdan şirketler yapıyor. Bunların bir kısmı emlak zinciri RE/MAX’in bölgedeki bayileri. Ancak asıl pazarlama ekibinin kurulmasını girişimci Cemil Çetin sağlamış. Çetin, Bursa, İstanbul, Ankara, Sakarya, Çankırı, Kırıkkale gibi illerde kendi bayilerini oluşturmuş. Tesise günübirlik turlar düzenliyor. Dangır, “Bu işin pazarlamasını profesyonel olarak yapan, oturmuş şirketler yok. Biz de bu yüzden işi güvendiğimiz bir girişimciye verdik. Havalar müsait olduğunda hafta sonu 500 kişi ağırlıyoruz. Bazen insanlar eşleriyle, bazen de 4 kişilik aile olarak bu turlara katılıyor” diyor.

SAKARYA / TARAKLI
200 milyon dolarlık yatırım
TTNET’in reklamlarıyla ünlenen ve artık pek çok insan tarafından “Mümkünlü” olarak bilinen Taraklı da ilk 5 yıldızlı termal tesisi için gün sayıyor. SakaryalI işadamları Ahmet Genç ve Süleyman Tunç’un ortaklığıyla kurulan Taraklı Termal Turizm, aynı adla kuracağı termal tesislerin temelini 2011 yılının temmuz ayında atmıştı. 88 dönümlük arazi üzerinde kurulan Taraklı Termal’in ilk etabı 2014 yılının haziran ayında tamamlanacak. İkinci etapsa takip eden bir yıl sonra yapılıp teslim edilecek.

İlk etapta Osmanlı bedesten mimarisi örnek alınarak bir Osmanlı Çarşısı oluşturuluyor. Ayrıca açık ve kapalı havuzlar, alışveriş merkezi, fizik tedavi rehabilitasyon merkezleri ile 28 bloktaki dairelerin yapımı tamamlanacak. Taraklı Termal, toplamda 59 blokta bin 160 daireden oluşacak. 68 (1 + 1), 83 (2+1) ve 117 (dubleks) metrekare şeklinde planlanan daireler, 15’er günlük devrelerde dört farklı dönem için pazarlanıyor. Fiyatlarsa 9 bin ile 30 bin TL arasında değişiyor.

Taraklı Termal Fiııans ve Muhasebe Sorumlusu Fatih Genç, 200 milyon dolarlık bir yatırım planladıklarını söylüyor. Halen tesisinin fiziki inşaatının yüzde 15’inin bittiğini vurgulayan Genç, “Tesislerimizi Yükselen Gayrimenkul ile Form Mümkünlü Termal Turizm adlı iki ana bayimiz ve şirketimiz bünyesindeki 13 kişilik pazarlama kadrosuyla pazarlıyoruz.

İzmit, Düzce, Adapazarı gibi şehirde bayilerimiz var. Ankara’ya da bayilik vermek istiyoruz” diyor.

Taraklı Termal, 47 derece ve saniyede 130 litre debisi olan termal sudan yararlanıyor. 2.5 kilometre mesafedeki kaynaktan gelen suyun sıcaklığı ancak i derece düşüyor. Termal suyun romatizma, cilt hastalıkları, kronik bel ağrısı gibi sıkıntılara iyi geldiği belirtiliyor. Taraklı Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merke-zi’ni yatırımcı firmayla Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi birlikte işletecekler. Tesis, SGK ve anlaşmalı özel sağlık sigorta mensuplarına ücretsiz sağlık hizmeti vermeyi vaat ediyor.

YOZGAT/BOĞAZLIYAN
Karataş ailesi öncü
Yozgat da termal turizm kaynaklarını değerlendiremeyen illerimizden. Bölgede modern bir termal tesis kurmak üzere harekete geçen Yozgatlı Karataş ailesi, bu konuda öncülük yapmaya hazırlanıyor. Yozgat’ta un fabrikası bulunan, market ve akaryakıt işletmeciliği yapan Özkara-taş Group, ilk termal yatırımını Kartaş Termal Otel adıyla Boğazlıyan’da yapacak. Hatta tesisin 50 dairelik apart bloğu faaliyete geçti bile. Günübirlik tesisin inşaatı devam ediyor. 95 dönüm üzerinde kurulan tesiste 5 yıldızlı termal otel, kapalı ve açık yüzme havuzları, alışveriş merkezi ve 49 yataklı rehabilitasyon merkezi olacak. Tesisin sadece 206 daireli apart bölümü devre tatil olarak pazarlanacak. Apartlardaki dairelerin büyüklüğü 35-65 metrekare. 5 yıldan 20 yıla kadar süren devre tatillerin fiyatı ise 2 bin 500 ile 10 bin TL arasında değişiyor.

Kartaş Termal Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Karataş, 60 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve tesisi 5 yılda tamamlayacaklarını söylüyor. Tesis bünyesinde kurulacak 49 yataklı rehabilitasyon merkezi için Alman Hastaneleri’nin kurucusuAzmi Ofluoğlu’yla anlaştıklarını belirten Karataş, tesise yurtiçi ve yurtdışından hasta getireceklerinin de altını çiziyor.

Özkarataş Group, Kartaş Termal Otel’in pazarlamasını kendi kuracağı ekiple yapmaya hazırlanıyor. Bölgelerinde termal turizmin hızla gelişeceğine inanan Karataş, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Boğazlıyan’da Cavlak termal suyu vardır ve asırlardır akıp gider. Oysa Bo-ğazlıyan Kayseri’ye 80, Kapadokya’ya 60 kilometre mesafede. Biz hem kış, hem termal hem de kültür turizmine aynı anda hizmet verebilecek bir lokasyoııda bulunuyoruz.”

Rahime Baş Uçar – Özbey Men

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

17 Yorum

 1. Thermalife devremulk aldik zamanında teslimat yok.kullanım hakkiyok.sözde 5yildizli otelin maketi var.birde bol bol yalan
  3yil oldu simdi mahkemeye verdik
  Facede thermalife magdurlari yazin görün gerçekleri.sizi tatile diye goturuyorlar aslinda tüm madraflarsizfen sakin kanmayın.şikayet var sitesine girin gorun

 2. Okan bey bizde 10.11.2014 tarihinde nakit olarak anlastigimiz gayrimenkulden sozlesme imzaladik buyuk bir piskolejik baski ile ve caymak istiyoruz bizden 2.500tl para talep ediyorlar ne yapmamiz lazim bir bilgi verirmisiniz?

 3. Arkaşlar 10.11.2014tarihinde tanitim adi altinda gittigimiz gezide bizi kandirdilar sesli ve oldukca gurultulu bir ortamda senet imzaladikk tmm aptallik ettik dogru neyse nakit olarak odemeyi talep ettigimiz gayrimenkulden vazgecmeye karar verdik ve şeflerini R.ü aradik vr bize cayma bedeli olarak 2.500tl ucret odememiz gerektigini soyledi sozlesmede yaziyormusda bilmem ne sozlesmede de goremeddik oyle birsey ne kadar olurmu oyle sey desekte sonuca baglanmadi ne yapmamiz gerekiyor lutefen bilen birisi bana cevap versin

 4. 27.10.2010 nun önceki gün ismim ve soyismimle telafondan arandım (anlamadım cep nomu nerden aldılar biz bi kaç yerde forum dolduruyoz ama cep yazmıyoz ki) neyse konuya gelelim bize heramis tatil köyünden hediye tatil kazandınız servisimizle gelip tatil için belgelerinizi alıp istediğiniz zaman ücretsiz 3 gün 2 gece tatilinizi yaparak her türlü imkandan yararlanacaksınız dendi bunun üzerine eşimle birlikte izmir mithatpaşa caddesinde bulunan sabancı kültür merkezinin ordan servise binerek balıkesir altınoluk kazdağlarının eteğine kurulmuş yarısı tamamlanmış sözüm ona daha yapılacak 2014 tehizmete açılacak karambole getyirerek eşime bende vardım ama öyle bi anlatmaları vardıki insan aldanıyor senet ve sözleşme imzalattılar ben maaşımı sordular ben düşük söyledim kredi kartı sordular kullanmadığımı söyledım 30000tl lik mülk ine ine 9000 tl düştü hem taksitlendireli sizi kredilendirelim aylık 210tl 60 ayda borcunuz biter dediler peşinat vermedik 1 ve 2 sene sonra satarsınız yatırım olur dediler fakat ödeme durumumuzun olmadığını eve gelince anladık ertesi gün heramissin yetkilisinden telafon geldi benmaaş aldığım bankanın ismini vermiştim benim adıma kredi çekmeye gitmiş yetkili bey banka ona devlet memuru bir kefil getirmesini söylemiş onların anlattığı bana başka bankaları önersede ben kabul etmedim bunu üzerine iptalini istedim siz ce ne yapabilirim hukuksal olarak bundan kurtulma şansım nedir teşekkürler iptal etmek istediğimizde bizde 2000 ceza istediler daha

 5. Bizde dün devre mülk işine bulaştık ama inş kandırılmadık inş pişmanlık duymayiz ama daha hiç para ödemedik acaba caysak olurmu lütfen cvp???

 6. arkadaşım cayma hakkı kanuni bir haktır. şirket sana borç altına sokan belge imzalattığı için, cayma hakkını kullanmak için bir hafta süre ile sınırlı değilsin. hemen şirkete noter aracılığıyla bir cayma ihtarnamesi çekip. sonrada tüketici mah. yoksa asli hukuk mahkemesine bir dilekçeyle dava açıp. sözleşmenin iptali ve senden alınan paranın iadesini istemelisin. sakın o dolandırıcılara 2000 tl falan verme. bu parayı istemeleri kanunsuzdur.

 7. heyyyyyyyyyy bu dolandırıcılara dur diyen bir devlet yokmu turkiye sayın başbakanım bunlar kan emici hayretin arıcı krd yönetim başkanı budevlet seni layık oldugun yere koyacak aklınızı başınıza koyun hakımı helal etmiyorum şeref sizler

 8. Bizde BİTANYA MAGDURLARINDANIZ karşımızda muhatap bulamıyoruz. SENETLERİMİZİ HALA ÖDEMEKTEYİZ bir emekli maaşı ile bu işe girdik ve kandırıldık HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.

 9. bitanyatermalın telefonları cevap vermiyor..proje sahibi normtelekom da aynı şekilde..websiteleri iptal edilmiş..inşaat terkedilmiş..bilgisi olan varsa lütfen cevap versin..galiba aldatıldık..

 10. bizde dün gittik babamı aramışlar tanıtım yapacağız dediler çok güzel ilgilendiler taki satış başlaya kadar almadık diye neler hakaretlere maruz kaldık bizim serviste olan başka bir aileyede almayınca yedirdikleri patetes çorbasını bile başlarına kakmışlar burnumuzdan geldi kısacası.

 11. çağ termal ayaşa bağlı değil ÇAĞLAYAN GÜDÜLE BAĞLIDIR

 12. ımzalamıs oldugunuz senet ve sozlesmenın kanunen hıc bır hukumlulugu yoktur. yapmanız gereken sadece noterden ıhtarname veya tuketıcı mahkemesıne basvurmak kadar kolay. ıstenılen ucret veya ceza kesıntısını kesınlıkle vermeyınız. bu tarz sozlesmeler satıs vaadı sozlesmesı olup tapu alana kadar hıc bır hukumlulugu yoktur. ıcınızı ferah tutun. sadece sert cıkın haklı olan sızsınız.. almak kadar vazcegmekte dogal bır davranıstır

 13. bizide erzin isos termallerine ısrarlı bir tel aradılar ve eşimle gittik tanıtım yapacaklarını söylediler fakat çok kötü tuzaga düşürüldük bir eleman verdiler başımıza wc giderken bile tek bırakmıyorlar sonra 3saatlik bir konuşmadan sonra bir devremülk sattılr çok büyük bir pisikolojik baskı vardı maddi imkanımız olmadıgını söyledigimiz halde ısralı davrandılar okumak istedik sırası bozulmasın imzaladıktan sonra okursunuz her şey size anlattıgımız gibi diyerek oldu bittiye getirdiler.şu an cok pişmanım caymak istedigimizi belirttik 2000 ceza kesmişler cok madurum görevli mercileri ilgilenmesini istiyorum

 14. KRD grup denen hediye tatil ceki kazandiniz diye defalarca arayip yaloava tesislerinde cekinizi verecegiz diye goturup alalacele istisare -dusunme zamani vermeden gurultulu muzik ortaminda hipnozlanmis bir sekilde senet imzalatip gonderiyorlar.Avukata danisip fikir aldiginizda tuketici olarak senet imzalayanin sozlesmede lehine hicbir hakkinin olmadigini soyluyor.internete bakip arastirma yaptiginda nice insanin ne tapu alabildigini nede tesislerden ucretsiz faydalandigini extra baska ucret olayinin ciktigini ogreniyorsun.CAYMA hakkini kullanmak istediginde ise % 25 odeme yapmak gerektigini soyleyip suratina telefon kapatiliyor.bunlarin isi guleryuzlu halleri sadece senet imzalatana kadar.KESiNLİKLE KRD GRUP denen isletmeye guvenmeyin kanmayin

 15. KRD devre tatil hediyesi diye maalesef benim gibi yüzlerce insani müthiş yalan dolan aldatmaca yöntemlerle devremulk veriyoruz diye kandiriyorlar ve senet imzalatip ustune birde kredi karti ve nakit paralarla sözlesme seneti imzalatip ondan sonra cayma hakkiniz yoktur diye insanlari çaresizliğe götürüp haklarini gazpetiyorlar.SAKİN ALDANMAYİN DEVREMULK YALANLARİNA .

 16. aynı salaklıgı bende yaptım cok duzel kandırıldım balıkesır hattusa termal otel dıye bır cehenneme gıttık malesef orda kendını mudur dıye tanıtan uckagıtcı kısıyle tanıştık cok guzelde kandırıldık 8500 tly kıraladık allah onların belasını mılyınlarca kez versın sozleşmede kıralama ve sattma hakkım oldugu yazıldıgı halde boyle bır departmanları olmadıgını soyledıler ne sata bılıyırum nede kıralıya allah onların belasını versın mahkemeye verıyorum o sahıbı olan mehmet ali doganda hakettıgını bulsun onca ınsanın hakkı bogazından nasıl gecıyo allah yedırtmesın ınslh buda bana ders olsun ama hakkımı sonuna kadarda arayacagım o otelın onunde durup gelemne gecene bılgı verecegım o başkalarınıda kandırmalarına ızın vermıyecegım gazeteye televızyona hertarafa mehmet alı beyın nasıl bırı oldugunu anlatatagın allahınızdan bulun.

 17. 05.01.2013 tarihi itibariyla; antalyada bir mini anket sonucu aile boyu termal tail ikramiyesi icin Afyonkarahisar Reis Turizme ait Termallife tesislerine goturulduk.insaat halinde 30 Ekim 2013 de faliyete gececek olan devremulklerin satisi icin tanitim yapildigini ogrendik.Personelin akil almaz bir cambazlikla 72 m lik devremulkleri yilda 10 gunluk tatil icin 17 000 liraya akilalmaz bir sekilde nasil hile ile satilmak istendigini gorduk.yani 34 kisiye satarak 578 000 tlelik akil almaz gelir elde edilecegine sahit olduk, tesis daha ortada yok.Guzelim turkiyede insanlarin nasil isler yaptigina da sahit olduk boylece. selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu