Girişimcilik

Dijital Düğün Planlama Pazarının Lideri Olacak

Türkiye dahil 11 farklı ülkede 3 farklı dilde faaliyet gösteren Dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık, Amacımız Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde dijital düğün planlama pazarında bölge lideri olmak” diyor.


Önde gelen melek yatırımcılardan Haşan Aslanoba’dan 2’nci yatırımı alan Dugun.com, evlenecek çiftlere 10 binden fazla düğün şirketinin hizmetlerini, fiyatlarını, fotoğraf ve videolarını sunan bir platform. Evlcnecek çiftler, düğünleri sırasında bu şirketlerle çalışmış olan çiftlerin deneyimlerini inceleyebiliyor. Bu sayede düğün mekanlarını seçerken ya da gelinliğini kime diktireceğine karar verirken tüm alternatifleri değerlendirebiliyor. Ayrıca beğendikleri şirketlerden Dugun.com üzerinden ücret ya da komisyon ödemeden fiyat teklifi isteyerek düğünlerini hızlıca planlayabiliyorlar. Türkiye dahil 11 farklı ülkede 3 farklı dilde faaliyet gösteren platformun kurucusu Emek Kırbıyık, eşinden aldığı 1.000 dolar ve iki üniversite öğrencisiyle İstanbul’da bir hostel’in çatı katında kurduğu şirketini şöyle anlatıyor:

“AMERİKA’DA BAŞLADIM”

“Üniversiteden sonra kendimi geliştirmek ve daha iyi iş imkanı için Amerika’ya gittim. Zorlu geçen 1-2 yıldan sonra düğün sektöründe bir iş buldum ve o zamanki patronumla Dugun.com’un Amerikan versiyonu olan siteyi kurduk. 13 yıl bu sitenin yöneticiliğini yaptım. 2006’da evlenip Türkiye’ye dönünce Amerika’daki işimin son 7 yılında işlerimi buradan yürüttüm. İşimi Türkiye’den yürütürken bir anda bu yapıyı buraya taşıyabileceğimi fark ettim. İş fikri ilk olarak bu şekilde aklıma geldi. Kendim de dahil düğün sürecinden geçenleri gözlemleyerek fikirden emin oldum.

“ZOR SÜRECİ BASİTLEŞTİRDİK”

Düğün hazırlığı yaparken ne kadar önemli biri olduğunuzun ya da kariyerinizin bir önemi yok. Astrofizikçi bile olsanız o an geldiğinde ne yapacağınızı ve nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Tam da bu nedenle fikrimden emin olup bu süreci hem evlenecek çiftler için kolaylaştırmak hem düğün şirketlerini günümüz şartlarının kaçınılmazı dijital dünyaya adapte etmek istedim. Ayrıca eski patronumla inandığım şeylerle ilgili çok tartışırdık. Orada yapamadıklarımı kendi işimde yapmayı planladım.

Aslında ilk melek yatırımcım eşimdi.

1.000 dolarlık Dugun.com domain’ini eşim hediye etti. 2013’ün temmuz ayında ise Aslanoba Capital’dan 2 milyon dolarlık ilk yatırımımızı aldık. Bu yatırım sonrasında ekibimizi ve teknolojik altyapımızı kuvvetlendirdik. 2015 Ocak’ta gerçekleşen ikinci fazda ise yine Aslanoba Capital’dan bu kez küresel büyüme hedefine ulaşmak için 1 milyon dolarlık yatırım aldık.

“İLK 5’E GİRMEK İSTİYORUZ”

11 farklı ülkede 3 farldı dilde yayın yapıyoruz. Amacımız Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde dijital düğün planlama pazarında bölge liderliğini elde etmek. Dugun.com’u geliştirirken Türkiye için hedefimiz hizmet verdiğimiz şehir sayısını artırmak ve düğün hizmeti veren bütün şirketleri sistemimize dahil etmek. Aynı zamanda ilk hedef olarak Türkiye’nin ilk 5 dijital şirketi arasına girmek istiyoruz. Yurt dışında ise şu anda yayında olduğumuz Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ek olarak Avrupa’da hedef olarak belirlediğimiz ülkelerde faaliyete geçmek ve iş modelimizi bu pazara taşıyarak, Türkiye’den çıkıp globalleşmeyi başaran internet girişimlerinden biri olmayı hedefliyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu