İş Fikirleri

Dil Kafe Açmak Kazançlı İş Modeli Olabilir

Yabancı Dili Geliştirmenin Yeni Adresi Dil Kafeler

Yabancı dilini geliştirmek isteyenlerin yeni adresi dil kafeler. İngilizcenizi veya başka yabancı dilinizi yurtdışında yaşıyormuş gibi geliştirmek isteyenlerin tercih ettiği bu kafeler çok popüler. Türkçe konuşmanın yasak olduğu bu işletmeler girişimciler için kazançlı iş modeli olabilir.GÜNÜMÜZDE yabancı dil bilmek kişiyi bir adım öne geçiriyor. Globalleşen dünyada sınırlar kalkarken, hem iş hayatında hem de sosyal hayatta İngilizce konuşabilmek büyük bir öneme sahip. ‘İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum’ ise herhâlde bu konuda en sık duyduğumuz cümle. Bu alanda açığı gören girişimciler bir konsept yarattı. Aslında uzun zamandır ülkemizde var olan dil kafeler son zamanlarda çok popüler olmaya başladı. İngilizcenizi yurtdışında yaşıyormuş gibi geliştirebileceğiniz sosyal bir ortamda ana dili İngilizce olan hocalarla birlikte bir rahatça konuşabileceğiniz bu mekanlarda çeşitli aktiviteler de yapılıyor. İnsanlar genellikle iyi İngilizce konuşmak için kurslara veya özel derslere ciddi paralar harcıyor. Dil kurslarını pahalı bulanlar veya yeterli vakti olmayanların yeni adresi ise bu kafeler. Sayısı günden güne artan kafeleri Türkiye’nin farklı bölgelerinde görmek mümkün.

Meet 2 Talk 3 Şubesi Var

İngilizce konuşulan kafelerden birisi olan Meet 2 Talk 2017’den beri hizmet veriyor. Bu işe başlama hikâyesini anlatan Kurucu Mustafa özmen, “İngiltere’de dil eğitimi almaya gittiğimde, dilimi dil okulunda değil sosyal ortamlarda ve konuşma kulüplerinde geliştirdiğimi gözlemledim. Ülkemizde bunun büyük bir eksik olduğunu ve buna büyük bir ihtiyacın olduğunu gördükten sonra yeterince sağlıklı bir platformun olmadığını anladım ve bu işe başladım” diyor. Başlangıçta yalnızca birkaç katılımcı ile oturumları gerçekleştirdiklerini söyleyen Özmen, “Sosyal medyanın etkisiyle katılımcı sayımız artmaya başladı. Katılımcıların birbirleriyle olan uyumu ayrı bir atmosfer oluşturdu” açıklamasını yapıyor.

Kafesinin en önemli özelliğinin düşünen, sorgulayan ve gerçekten öğrenmek isteyen bireylerin uğrak yeri olduğunu vurgulayan Özmen. “Oluşan bu topluluk bilinci bizim sosyal medya dışında da ağızdan ağıza yayılmamızı ve tercih edilmemizi sağladı. Şu anda Kadıköy şubemizdeki oturumlar yüzde 95 dolu. Mecidiyeköy ve Beşiktaş şubelerimiz kısa süredir faaliyette olmasına rağmen yüzde 50’nin üzerinde katılım sağlanıyor” diyor. Üyeler oturumlar dışındaki sosyal aktivitelere de yüksek oranda katılım gösteriyor. İlk katılımın ücretsiz olduğunu söyleyen Özmen, “Buradaki amacımız hem katılımcıların İngilizce seviyelerini kesinleştirmek, hem de katılımcı profilimize uygunluklarını tespit etmek” şeklinde konuşuyor. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle çalıştığımız için birçok farklı aksanda hizmet verebiliyoruz.

Seviyelere göre eğitmen tercih etme seçeneği de katılımcılara sunuluyor. Maksimum katılımcı sayısı 6-8 kişi arası. îki ayrı abonelik seçeneği mevcut. Her bir oturum iki saat sürüyor. Haftada bir katılım için altı kişilik oturumlarda 250 TL, sekiz kişilik oturumlarda 200 TL olan paketler tercih edilebiliyor. Ücretlerin aylık olduğunu söyleyen Özmen, uzun soluklu üyeliklerde ise yüzde 40’a varan indirimler uygulandığını ifade ediyor. Üç şubede toplamda 350’ye yakın üye bulunduğunu söyleyen Özmen, “Ayda ortalama 50 kişi deneme oturumlarına katılıyor ve bunların yaklaşık yüzde 90’ı abonelik yapıyor. Her ay 30-40 katılımcımız yoğun programa ayak uyduramadıkları için ya da İngilizce gelişimlerini yeterli bulduklarından dolayı üyeliklerini sonlandırıyor” açıklamasını yapıyor.

Artan taleple birlikte franchise taleplerini değerlendirdiklerini söyleyen Özmen, “Franchising vermeye devam edeceğiz. Kendi uygulamamızı üretmeyi hedefliyoruz. Uygulamayla birlikte video konferansla Türkiye’nin her yerine hizmetimizi ulaştırmayı hedefliyoruz” diyor.

Meet 2 Talk İletişim

Web sitesi: https://meet2talk.cafe/
Rasimpaşa mahallesi, Talimhane Sokak, No:9 Kadıköy / İstanbul
Email: info@meet2talk.cafe
Phone: +90 (0) 554 265 5399

London Cafe&Spcaking Club
Türkçe Konuşmak Yasak

Bursa’da faaliyette olan London Cafe&Spcaking Club’ta kapıdan içeri girince sadece İngilizce konuşulan bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Mekân, İngilizce konuşma becerisini geliştirmek isteyen kişilere, yabancı çalışanlar rehberliğinde pratik yapma imkânı tanıyor.

Üyelerin bir testle genel seviyeleri belirleniyor. Sonrasında gerekiyorsa dil bilgisi eksikliklerini giderip konuşma pratiklerine başlanıyor. Aynı zamanda işletmede üyelere derse gidiyor gibi hissettirmeden daha çok sosyal bir ortam sağlanıyor. Çeşitli oyunlar, aktiviteler ve film izleme günleriyle üyelerin dillerini geliştirirken keyifli vakit geçirmeleri amaçlanıyor. Bu kafede Türkçe konuşmak kesinlikle yasak.

London Cafe&Spcaking Club İletişim

Web: http://londoncafeclub.com/
+90 553 383 04 47
00800 448 829 875
English Spoken Cafe
Denemek Ücretsiz

2009’dan beri hizmet veren English Spoken Cafe’nin dokuz şubesi bulunuyor. Burada konuşarak sosyalleşmenin dışında ayrıca yapılan çeşitli etkinliklerle hem sosyalleşip hem de dilinizi geliştirebiliyorsunuz. Fiyatlar haftanın kaç günü gruplara katılacağınıza göre değişim gösteriyor. İşletmede üç ayrı seviyede konuşma kulübü aktiviteleri var. Bunlar ‘İngilizce konuşamıyorum’, ‘İngilizce konuşabiliyorum’, ‘Akıcı düzeyde İngilizce konuşabiliyorum’. Deneme amaçlı ilk katılımın ücrctsiz olduğu kafede üye olmadan günlük giriş 40 TL, üyelik fiyatları ise 150 TL ile 1.250 TL arasında değişiyor.

English Spoken Cafe İletişim

Web: http://www.englishspokencafe.com/
0850 432 03 98
Fındıkzade, Şair Mehmet Emin Sokak. No:37, 34080 Fatih/İstanbul

English Train Speaking Club
IELTS, TOEFL Hazırlık İçin

İngilizce pratik yaparak dilini geliştirmek isteyen kişiler için hizmet veren kafelerden bir diğeri ise Bakırköy’de bulunan English Train Speaking Club. Toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bu işe başladıklarını dile getiren işletme yetkilisi Yasin Yiğitbaş, “Güncel konularda konuşma pratiği yapabilen katılımcılarımız burayı çok sevdikleri için kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirtiyorlar” diyor. Her hafta 45 dakika süren ve moderatör eşliğinde gerçekleşen konuşma kulüpleri düzenleniyor. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri üst seviye konuşmacılara, Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri ise alt seviye konuşmacılara hizmet verildiğini, yeni katılan kişilerin ilk deneyiminin ücretsiz olduğunu aktaran Yiğitbaş, “İlk deneyimden sonraki her katılım için 25 TL ile iicretlendiriyoruz. Münferit katılım dışında üyelik seçeneklerimiz de bulunuyor” açıklamasını yapıyor.

English Train Speaking Club

Genellikle 18-40 yaş arası katılımcılara hizmet verdiklerini söyleyen Yiğitbaş, “18 yaş altı bireyler şimdilik kulüplerimize katılım sağlayamıyor, zira kulüplerimizde yetişkin içerikli konularda konuşuyoruz. Katılımcıla-rımız arasında birçok farklı meslekten birey var fakat çoğunlukla Erasmus programına, IELTS, TOEFL gibi sınavlara hazırlananlar, kabin memurları ve adayları, pilotlar, pilot adayları ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren bireyler bizi tercih ediyorlar” diyor. Aylık ortalama 20 farklı ziyaretçi geldiğini söyleyen Yiğitbaş sözlerini şöyle tamamlıyor:

“İnsanların çok büyük kısmı üye oluyorlar ve ilk ziyaretlerinden sonra devamlı olarak katılım sağlıyorlar. Kısa vadeli planlarımız arasında yeni bir şube bulunmuyor, uzun vadede İzmir ve Eskişehir’de şubeler açabiliriz.”

English Train Speaking Club İletişim

Web: https://englishtraincafe.com/

Siparişini İngilizce ver, indirim kazan

Gaziantep’te bir grup girişimci tarafından faaliyete geçirilen Chit Chat açıldığı günden bu yana misafirler tarafından yoğun ilgi görüyor, özellikle pratik eksikliğinden kaynaklanan İngilizce konuşamama sorununa çözüm yaratmak isteyen girişimciler bu alanda yaşanan sorunları azaltmayı hedefliyor. Burada yalnızca İngilizce konuşarak etkinliklerde bulunabiliyor; yeni insanlarla tanışıp pratik yapabiliyorsunuz. Haftanın her günü açık olan işletmede temel dil bilgisi eğitimi verdikten sonra insanlar birbiriyle İngilizce konuşmaya başlıyor. Teşvik içinse İngilizce sipariş verenlere yüzde 25 indirim uygulanıyor.

YEŞİM OKSAYBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu