İş Fikirleri ve İş Kurmak

Dış Mekan Süs Bitkisi Geliri Yüksek İş Fikri

Dış mekan süs bitkileri ihracatı, yurtdışındaki Türk müteahhitlik hizmetlerinin gelişimine paralel olarak istikrarlı bir şekilde artıyor.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye’nin dış mekan süs bitkilerinde 600 milyon dolarlık ihracat potansiyeline sahip olduğunu söyledi. İki yıl önce hiç ihracatı olmayan dış mekan süs bitkileri sektörü, 2011 yılında 40 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. Canlı bitkiler ihracatında en önemli pazar haline gelen Türkmenistan’a yüzde 109, Irak’a yüzde 240, Azerbaycan’a ise yüzde 73 artış kaydedildi. Toplam 76 milyon dolarlık süs bitkileri ihracatının 40 milyon dolarını dış mekan süs bitkileri oluşturuyor. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu’na göre, Türkiye’de ihracat potansiyeli en yüksek olan sektörlerin başında süs bitkileri geliyor. Sadece Avrupa Birliği bölgesinde kesme çiçekle birlikte 20 milyar Euro’luk bir pazar var. Irak, Türkmenistan ve Azerbaycan’da müteahhitlik hizmetleri, Arap Baharı’nda Mısır, Libya, Tunus yeniden yapılanıyor. 2014 Soçi Kış Olimpiyatları, 2020 Katar Dünya Kupası Şampiyonası gibi etkinlikler, ayrıca 2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek Botanik EXPO, 600 milyon dolarlık büyük bir potansiyel oluşturuyor.

Süs bitkileri sektörünün 2023 ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğuna, bunun 600 milyon dolarının dış mekan bitkilerinden sağlanmasının mümkün olduğuna işaret eden Bağdatlıoğlu, şöyle devam etti: “Dış mekan süs bitkilerinde en popüler ve en avantajlı ülke Türkiye. Çünkü endemik bitkilerin çoğu Anadolu topraklarında yetişiyor. Bunun yanında Türkiye, dış mekan süs bitkileri ihracatını artıran üç ülkeden biri. Dış pazarlarda adımızı duyurduk. Tek yapmamız gereken üretimi artırmak.” İhracatın yanı sıra 2016 yılında Antalya’da düzenleyecekleri fuar organizasyonu için bitki gerektiğini vurgulayan Bağdatlıoğlu, “Bu organizasyonda büyük miktarlarda bitki gerekecek. Şimdiden hazırlığımızı yapmazsak fuara bitkileri İtalya ve İspanya’dan getirmek zorunda kalacağız.” uyarısında bulundu.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu