İş Fikirleri ve İş Kurmak

Doğal Çiftlik Ürünleri Pazarı Kurma İş Fikirleri

Organik Ürün Pazarı Kurmak, Doğal Çiftlik Ürünleri Satmak

Genel Bakış:

Kendi bölgenizdeki çiftçileri organize edebilir, organik trendinin yarattığı piyasada rahatlıkla satış yapabilirsiniz. Bu iş, bildiğimiz halk pazarlarından farklı olarak “doğal ürünlerin satıldığı şeffaf bir halk pazarı” kurmak ve diğer taraftan bölgedeki üreticilerin kalkınabilmesi için imkan yaratmak esasına dayanır.

İhtiyaçlar:

Çiftçilerin satış yapabilmeleri için bir alan sağlamanız ve bu alana portatif satıcı tezgahları kurmanız gerekmektedir. Bundan sonra bu tezgahları, çiftçilere günlük olarak kiralama aşamasına gelirsiniz.
Organizasyon işini evinizden yürütebilirsiniz, ayrı bir idari ofis açmanıza gerek yoktur.

Başarı İçin İpuçları:

Bu tip bir işte başarılı olmak için anahtar unsur kalitedir. Dolayısıyla pazar yerindeki satıcıların gerçekten kaliteli ve insan sağlığına zararı olmayan, taze ürünler satıyor olmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Tezgahları kiraya verirken pazarınızda satılacak ürünlerin insan sağlığına uygun ürünler olması için kriterler belirleyin. Örneğin üreticiden belli sertifikalar isteyin. Hatta başlangıçta koyduğunuz bu kriterlere uyulup uyulmadığını sürekli denetleyin. Siz olsanız evinize, ailenize bu pazardan içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapar mıydınız? Bu sorunun cevabı evet olduğu sürece başarıya ulaşmamanız için herhangi bir neden yoktur.

Her bölge halkının çiftçilerin yetiştirdiği doğal ürünlerden faydalanma hakkı vardır. Tüketici ne yazık ki sıradan halk pazarlarındaki sebze ve meyveleri dahi genetiğiyle oynandığı ya da hormanla yetiştirildiği şüphesiyle birlikte satın almaktadır. Bu yüzden fark yaratabilmek için dürüstlüğünüzü, şeffaflığınızı ve insan sağlığını prensip edinen misyonunuzu ön plana çıkarmanız önemlidir. Hatta misyonunuz bir yönüyle çiftiçinin kalkınmasına da önemli bir katkı sağlayacaktır. Pazarlama ve tanıtım sürecinde bu unsurları vurgulamanız, ayrıca üretim sürecini belgeleyen fotoğraf ve videolara çolca yer vermeniz avantaj sağlayacaktır.

Makale : Ece Burgaz

Pilot Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu