Makaleler

Doğru Fikirleri Doğru Zamanda Bulmak

Fikirler, düşüncelerimizin eyleme dönüşmesini arzuladığımız görüşlerimizdir.  Elbette her fikir eyleme dönüşmeyebilir ama olması arzu edilir. Hepimiz mutlaka aklımızdan şöyle olsaydı yâda şunu yapsalardı diye söze başladığımız eleştiri cümleleri olmuştur, hayatta göremediğimiz bilmediğimiz o kadar çok eksik yâda yanlışlar var ki bunları bireysel değil ekip anlayışıyla ancak aşabiliriz.

Fikrimizin sürekliliği açısından paylaşmak beyin fırtınaları yapmak gerekir. Doğru fikri bulmak, çözüm odaklı olacağı için bireysel olarak kalması eksikliklere sebep olabilir.

Söylediğim gibi doğru fikir, eksiklikleri görüp orayı tamamlanmasıyla gerçekleşir. Çözüm, bir problemin cevaplandığı şekildir. Çözüm için birçok yol denenebilir önemli olan çözüm üretebilmektir.

Her fikir doğru fikir olmadığı gibi her doğru fikir de eşittir kazanç demek değildir. Bunun için doğru zamanı seçmemiz gereklidir. Örneğin, şimdi ben size merdivensiz ev projesi söylesem çok saçma gelir ama uçan arabalar olduğunda belki bu tür evler çıkacaktır.

Bir fikrin önderliğini yapmak  çok zor da olsa gerçekleştiğinde bol kazançlı bir iş olabilir.

Genel bir bakış açısıyla bakınız, birbirleriyle anlam kurmaya çalışınız bu böyle olursa şunu şöyle yaparsak gibi sonuca yönelten soruları kendinize sorunuz. Sonunda bunu yapmalıyız dediğimiz anda doğru anahtarı bulmuş olacaksınız.

Doğru zaman diyoruz peki doğru zaman nedir?

Aslında her zaman doğru zaman olabilir ama yaptığınız işin boyutuna göre değişebilir. Şöyle düşünün eskiden dünyanın tepsi şeklinde olduğunu savunurlardı ama biri çıktı ve dünya yuvarlaktır dedi rivayetlere göre adamın kellesini kestiler. Yani rivayet ne kadar doğru bilmiyorum ama yapacağınız fikrinizin çıkacağı zaman da o kadar önemlidir ki fikrinizi kimse baltalamasın.

Tembel insanlar neden daha mucittirler? Bilirsiniz ki her şeyini oturduğu yerden yapmak istedikleri için, yani böylece daha pratik düşünürler. Çünkü onun için doğru zaman şimdiki zamandır.

O kadar çok fikrim var ki ama bir türlü hayata geçiremiyorum, peki neden?

  1. Kendine güvenin yok!
  2. Yeterli sermayen yok!
  3. Pazar araştırman eksik!

Bu 3 şey eksikse elbette harekete geçmez, geçsen de sancılı bir dönem geçirirsin.

Kazanmak istersen çok yeni fikir bulman şart değil ama uygulanabilirliği çok önemlidir. Ama arkandan sürükleyecek farklılığını da ortaya koyman doğru fikrin en iyi halidir.

Her fikir gelişime açıktır, sen gelişime açık tarafları gör eksiklerini gider fikrini ortaya koy!
Sana kimse dünyayı yeniden keşfetmeni istemez ama dünyayı güzel bir proje olan google map ile keşfedebilirsin.

Yani senden istenen sadece yenilik!

Doğru fikri bulduysan doğru zaman senin fikri ateşlediğin zamandır, kendine güven, sermayen varsa(yoksa melek yatırımcı bul) ve Pazar Araştırmanı da yaptıysan durma harekete geç!

“Doğru fikirler, geçmişi örnek alan geleceğe ışık tutan fikirlerdir”

girisimcifikirler.com

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu