Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Doğuya Yatırım İçin Cazip Bölge ve Sektörler

Doğuya Yatırım İçin Cazip Bölge ve Sektörler

Barış ve huzur ışığının tünelin öbür ucunda belli belirsiz görünmesi bile, sermaye gruplarının yüzlerini Doğu’ya çevirmelerine yetti. Pek çoğu yıllardır çekmecelerinde tuttukları yatırım dosyalarını çıkarırken, araştırmaya başlayanlar da az değil. Bölgeyi kapsayan 16 il ile ilgili yaptığımız araştırmada, birçok kentin yatırım açısından adeta birer vahayı andırdığı sonucu ortaya çıkıyor. Turizmden gıdaya, enerjiden tekstile ve madenciliğe kadar, huzurun bu illere çekeceği çok sayıda yatırım var.

doguya yatirim

Yaklaşık 30 yıldır sadece bölgeyi değil tüm Türkiye’yi sosyal ve ekonomik açıdan kemiren terör, barış sürecini adeta nefesini tutmuş izliyor. Çözüme giden yolda İmralı’yla yapılan görüşmelerin ardından en son akil adamlar listesi açıklandı.

Siyasetin gündemi bunlarla meşgulken iş dünyası da gözünü bölgeye çevirmiş durumda. Yıllardır ekonomik anlamda ülke gelişmesinde hemen hemen hiçbir pay alamayan doğu illeri barışla birlikte ciddi kalkınma hamlesine sahne olacak gibi görünüyor.

Bölge güvenlik sorununu aşamadığı için teşvikler bile beklenen etkiyi yaratamamıştı. Barış umudu teşviklerle birleşince bölgenin yıllardır güvenlik endişesiyle görmezden gelinen potansiyeli nihayet gün yüzüne çıkacak.

Bu süreci desteklemek için neredeyse her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. İki hafta önce son Bakanlar Kurulu toplantısında, süresi dolan 5084 sayılı yatırımların ve istihdamın teşvikine ilişkin yasanın özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki yatınmcılan mağdur etmemesi için uzatılmasına karar verildi.

Böylece 4, 5 ve 6’ncı bölgelerde yatırımların ve istihdamın teşviki uygulaması sürecek. Bu kapsamda, SSK priminin işveren payı olan yüzde 7.5’luk oranın yüzde 5’i devlet tarafından karşılanmaya devam edecek. Bölgede altı yıl boyunca devam edecek olan teşvik paketine müteahhitlik hizmetlerinin eklenmesi de önemli bir adım olarak görüldü.

TEKSTİLCİLER HIZLI ÇIKTI

Süreci yakından takip eden iş dünyasının temsilcilerinin bir kısmı gelişmeleri temkinli bir yaklaşımla izlerken bazılan ise zaman kaybetmeden yatırıma koşuyor. Bunlar arasında en göze çarpan tekstilciler, ilk adımı attı bile. Şanlıurfa’da 5 bin kişiye istihdam yaratacak hazır giyim organize sanayi bölgesi için ilk imzalar atıldı. Tekstilcilerin yatırım rotasında Şanlıurfa’nın ardından Van var. 14 bin kişiye istihdam sağlayacak tekstilkent yatınmı için hükümetten beklentileri ise Batı’daki makinelerin bölgede kullanılmasını sağlayacak bir düzenleme yapılması. Yaptığımız araştırma gösteriyor ki barış gelse de kalkınma kısa bir sürede olmayacak. Fakat yatırımcının ilgi ve cesareti gün be gün artacak.Özellikle genç nüfusuyla belli sektörlerin çekim merkezi haline gelmesi teklenen doğu illeri doğal kaynakları, tarım ve hayvancılık, maden, turizm gibi zenginlikleriyle de ilgi odağı olacak.

İller arasında özellikle potansiyeliyle Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Van öne çıkıyor. Pek çok ilde yatırım rüzgarına kapılan gözde alanlar kamunun üstlendiği yeni havaalanı, OSB inşaatları olurken özel sektörde ise tekstil, turizm ve enerji olarak sıralanıyor.

YATIRIM RÜZGARINA ERKENDEN KAPILANLAR

Pakpen Güneydoğu’da yatırıma yeşil ışık yakan şirketler arasında. Pakpen Genel Müdürü Münir Yıldırım, “Irak pazarına yakınlığı ve cazip teşvikler nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne de yatırım yapabiliriz. Şartlara bakacağız” diyor.

Kanuni Motosikletleri’nin sahibi Mustafa Kuralkan Ağrı’ya bir çağrı merkezi açmaya hazırlanıyor. 37 milyon liralık teşvik alan yatırımcı bin 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Alman menşeili bir firma Ağrı’da biyogaz tesisi kurmak için hazırlık yapıyor.

Doğu’ya mağaza açmanın dışında yatırım yapmaya çalışan LC VVaikiki’nin patronu Vahap Küçük, tekstil atölyelerini doğuya çekmeye çalışıyor, örneğin tüm alt yapıyı hazırladıklarını ve 4-5 atölyeyi İstanbul’dan Malatya’ya yönlendireceklerini söyleyen Küçük, 750 kişiye istihdam sağlayacaklarını belirtiyor.

Intercontinental, Nova Ibis, Rixos ve Divan oteller zincirleri Diyarbakır’a yatırım için çalışma yürütüyor.

Van da son dönemde turizmcilerin odağında. Dedeman ve Rixos’un kentte araştırma yaptığı konuşuluyor.

Ciner Grubu’nun Şırnak’ta 800 Milyon dolarlık enerji yatırımı var. Şirket yakında 135 KVV’lık santrallerine iki tane daha 135 KW’lık ünite ilave ederek toplam gücü 405 KVV’ya çıkaracak.

Çinli otobüs üreticisi Zonda, Siirt OSB’de yatırım yapmayı planlıyor.

Şanlıurfa’da teşvik yasası sonrası ilk kümelenme projesi hazır giyimcilerden geldi. HOSAV adıyla kurulacak merkez 5 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Diyarbakır’a yapılacak 380 hektarlık ek OSB alanıyla 3 bin kişiye daha istihdam sağlanacak.

Tunceli Ovacık ilçesine kayak turizmi alanında 4 milyon TL’lik kayak tesisi ihalesi yapıldı.

Kendisi de Muşlu olan Akmen Grup’un sahibi Selahattin Akaydın, 3-5 milyon euroluk yatırımla ayakkabı fabrikasında kapasiteyi ikiye katladı. Akaydın şu ara Muş’ta beş yıldızlı otel yatırımı için yer arıyor.

Ünal Aysal’ın patronu olduğu Belçika merkezli Unit Grup, Van’da salça üretecek fabrikanın temelini atıyor.

İğdır, tekstilcilerin odağında. Kosi ve FG Tekstil kente yatırım yaptı.

Teşvik belgesi alan Mardinli iş adamı Şeyhdavut Gerges’in, yaklaşık 100 milyon TL’lik otel yatırımı için ortak ve cazip kredi arayışları devam ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir