Güncel Ekonomi Haberleri

Döviz Kurlarında Dengelenme Arayışı

Dolar Düşermi Çıkarmı?

İÇERDE ve dışarda yükselen tansiyon yine kurlarda çıtayı yukarı çekmeye başladı. Özellikle hafta içinde dolar kurunun 5.98 TL, euro’nun ise 6.68 TL’ye çıkışıyla birlikte eski bilindik tartışmalar yine alevlendi. Son günlerde yine herkes birbirine “Dolar yeniden 7 TL’ye çıkar mı?” diye sormaya başladı. Özellikle S-400’e bağlı olarak ABD ile gerginleşen ilişkiler, Merkez Bankası rezervine yönelik tartışmalar TL’deki değer kaybının devam edeceğine ilişkin beklentileri destekliyor. Ancak hemen şunu söyleyelim; uzmanlar kısa vadede dolar kurunda yükseliş olsa bile 2018 Eylül ayındaki zirvelerin şimdilik gündeme gelmeyeceği görüşünde. Yani dolar kuru için 7.09, euro içinse 8.04 TL seviyeleri şimdilik zor görünüyor.

Ancak kısa vadede kurlarda düşüş ihtimali de bir o kadar zor görünüyor. Bu nedenle döviz analistleri dövizdeki pozisyonların korunmasını yeni pozisyon alımı içinse kar realizasyonlarının beklenmesi gerektiği görüşünde. Yani bu seviyelerin altında alım yaparak risk azaltılabilir. Bu arada dövize direkt yatırım yapmak yerine dövize endeksli enstrümanlara yatırım yaparak da kur riskinizi azaltabilirsiniz. Örneğin gram altın, eurobond gibi dövize bağlı yatırım araçları da bu dönem alternatifler arasına giriyor.

AHLATÇI YATIRIM
“GRAM ALTIN EKLENEBİLİR”

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, önümüzdeki bir aylık dönem için dolar/TL için 5.90, euro/TL içinse 6.60 seviyesinin görülebileceği görüşünde. Bu beklentide bu süre zarfında ABD ile ilişkilerde mesafe kaydedileceği, yerel seçim sonuçlarının netleşerek yeni bir seçim sürecine girilmeyeceği ve Türkiye ekonomik veri akışında özellikle sanayi üretimi, güven endeksleri ve enflasyonda kısmi iyileşme olacağı beklentisinin satın alındığım söyleyen Erbaş, son dönemde kurda yaşanan yükselişin nedenlerine ilişkinse şunları söylüyor:

“Kur tarafında son dönemde yaşanan yükselişin son iki ay içerisinde yerel seçimler gerçekleşirken yaşanan kur dalgalanması ve global piyasalarda doların güçlenmesi olarak değerlendirebiliriz.

Bu süreç içerisinde, son 45 gün içinde dolar endeksi 95.70 seviyesinden 97.70 seviyesine yükseldi. Aynı zaman içinde yerel seçim sonuçlarının İstanbul için netleşmemesinin etkilerini gördüğümüzü düşünüyoruz. Dış gelişmelerde özellikle ABD ve Rusya ile S-400 ve F35 teslimatı ile ilgili stratejik risklerin de kur üzerinde etkilerini görüyoruz. Kurdaki son 10 gün içerisinde yaşanan 5.78-5.98 hareketinde ise özellikle Merkez Bankası tarafında rezervlerin sorgulanması ve son MB toplantısında kısmen sıkı para politikasından ileriki toplantılarda ifade olarak bir vazgeçiş olabileceği yönündeki algıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz.”

Bu aşamada portföylerde sadece yüzde 10 oranında ve yarı euro, varı dolar yatırım düşünülebileceğini ifade eden Erbaş, döviz cinsi yatırımlara alternatif olarak gram altının da portföylere yüzde 30 seviyesinde eklenebileceğini söylüyor.

NOORCM
“GERİ ÇEKİLMELERE DİKKAT”

NoorCM Pazarlama Müdürü Ahmet Ulu-han, döviz kurlarındaki olası geri çekilmelerde yatırımcılara alım yönünde tavsiyede bulunuyor. Kısa vade içinse iki önemli faktörün kur üzerinde baskıcı etki oluşturacağını öne süren Uluhan, yakın vadedeki gelişmeler ve olası etkileri hakkında şunları söylüyor:

“ABD ile yaşanan S-400 konusu ve bu gelişmelere dair endişelerle, yerel seçimler sonrası yaşanan YSK sürecinin kur fiyatlamalarında etkin olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik belirsizlik piyasalardaki endişeleri bir kat daha artırmakta. Haliyle kurdaki yüksek seyir eğilimi kısa vadede devam edeceğe benzemekte. Seçimin iptali ya da ABD ile ilişkilerdeki yeni gerilim kısa vade için 6 TL üzeri fiyatlamaların kalıcı olarak yansımasına neden olabilir. Benim kısa vade beklentim kurdaki atakların 6 seviyesi üzerinde gelişmelere paralel biraz daha hızlanabileceği yönünde. Piyasanın yılsonu tahmini olarak verdiği 6.30-6.50 gibi seviyeleri daha kısa sürede görme olasılığımız olduğunu düşünüyorum. Euro/TL için de yine 7 üzeri seviyeler kısa vade için hedeflenebilir. Tabii iç siyasetteki normalleşme ve ABD ile olan ilişkilerdeki her olumlu gelişmenin TL varlıklarında tekrar pozitif bir etkiye neden olacağı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.”

Uluhan kısa vadede dolar,TL için kritik eşiğin 6 seviyesinde bulunduğunu bu seviyenin aşılması durumunda 6.50 üzerine doğru yükseliş yaşanabileceği görüşünde. Geri dönüşlerde ise 5.50-5.30 bandının her halükarda kurun dengeleneceği seviyeler olarak karşımıza çıkacağını söyleyen Uluhan, euro’ya ilişkin beklentilerini ise şöyle özetliyor:

“Euro/TL için 6.70 seviyeleri kısa vadede kritik direnç kademesi olarak görülebilir. Bu seviyenin aşılması durumunda 7 ve üzeri kademeler hedeflenmeli. Aşağıda ise 6.50-6.10 ve 6 seviyeleri kritik destek kademeleri olajçak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar için biraz da korunma amaçlı fÜöviz cinsinden yatırımların önemi son dönemde daha da arttı. Bu biriz da içerideki güven konusuyla alakalı. Maalesef yerleşiklerin dövize olan talebi 2018 EylüPden bu yana sürekli yukarı yönlü ivmelenerek devam etti. Ben zamanla bu endişenin normalleşeceği kanaatindeyim. Ancak mevcut koşullarda siyasetteki gelişmelerin ön planda olması kurdaki yukarı yönlü eğilimi bir süre daha desteklemeye devam edecektir. Ben kurdaki olası geri çekilmelerde yatırımcılara alım yönündeki tavsiyemi koruyorum.”

MEKSAYATIRIM
“KISA VADEDE ÇIKIŞ TRENDİNE DİKKAT”

Meksa Stratcjisti Zeynel Abidin Balcı son dönemde kurlarda yaşanan yükselişte hem iç hem de dış etkenlerin belirleyici olduğu görüşünde. Portföylerde şu anda yüzde 50 oranında döviz veya döviz bazlı enstrüman olması gerektiğini söyleyen Balcı, kurlardaki yükselişi tetikleyen etkenleri şöyle sıralıyor:

“Döviz kurları üzerinde kısa dönem etkili olan parametreler arasında YSK’nın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin itiraz sürecine yönelik belirsizlik, Türkiye’nin risk priminin (CDS) yüksek seyrini koruması, TCMB’nin rezervine yönelik tartışmalar, Türkiye-ABD ilişkilerindeki gerginlik, az da olsa görülen yabancı çıkışları ve yatırımcıların güvenli liman arayışını sayabiliriz.”

Kısa dönem döviz kurlarında çıkış trendinin korunabileceği öngörüsünde de bulunan Balcı’ya göre, kurların destek ve direnç seviyeleri ise şöyle: “Dolar/TL’de destekler 5.85-5.70, dirençler 5.98-6.00, 6.17-6.40; euro/TL’de ise destekler 6.60-6.50, dirençler 6.75, 7.00, 7.30 TL,”

INTEGRAL YATIRIM
“YENİ ALIM RİSKLİ”

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ’a göre, yatırımcılar bir süre daha euro/TL ve dolar/TL pozisyonlarını portföylerinde korumaya devam etmeli. Buna karşın yeni pozisyon almak isteyen yatırımcılar için dolar/TL ve euro/ TL’de kritik seviyelerde olduğumuzu hatırlatan Karadağ, “Bu nedenle yeni alım için pek uygun olmayabilir. Gram altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar gram altındaki düşüşü değerlendirebilir veya gram altın 245 TL’nin üzerine yerleşemediği sürece bu seviyenin altında alımlar yapılabilir” diyor.

Kurlarda son dönem yaşanan yükselişe dikkat çeken Karadağ, çıkışın nedenlerini şöyle sıralıyor:

“Döviz kurlarında son dönemde yaşanan yükselişin nedenlerine bakıldığında, Türkiye’ye yönelik risk algısının yükselmesi, 31 Mart Türkiye’de yapılan yerel seçimlere yönelik yapılan itiraz dilekçelerine YSK’dan hala net bir açıklamanın gelmemesi, dışarıda dolar endeksinin 98 puana doğru tepki vererek gelişmekte olan ülke piyasalarındaki seyri olumsuz etkilemesi ve Fed Başkanı PoweH’ın son yapılan toplantıda Fed’in siyasetten bağımsız olduğunu belirtmesiyle dolar pozitif bir algı yaratması şeklinde sıralayabiliriz. Kurlar için net bir tahmin yapmak çok zor olduğu için risk algısında bir yumuşama görülene kadar dolar ve euro kurlarında geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Dolar/TL için en yakın ve kritik direnç noktasının 6.00 TL olduğunu söyleyen Karadağ, euro/TL içinse 6.71 seviyesine dikkat çekerek “Son günlerde bu seviye aşılamadı” diyor.

Bu kritik dirençlerin üzerine çıkılması durumunda kurlarda yükselişin sürebileceği sinyali olarak yorumlanması gerektiğine işaret eden Karadağ, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Destek noktaları için dolarTL kurunda uzak bir seviye ama 5.55 bölgesinin önemli olduğunu ve kurun rahatlaması için bu seviyeleri konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. EuroTL içinse 6.45 bölgesi destek noktası olarak izlenebilir.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu