İş Fikirleri ve İş Kurmak

Dragons Den Manyetik Köstebek MagnaMole

Magnamole
Bu yazımızda basit bir fikir ile girişimciliğe hızlı başlamanın ve yatırımcılara iş modelini açmanın faydalarını göreceğiz. Bu fikir Dragons Den’de yatırım alan fikirlerden biri, videosuna yazımızda yer veriyoruz. Magnamole Kabloları duvardaki boşluklardan güvenli bir şekilde geçiren devrim niteliğinde yeni bir ürün. Sharon Wright’ın fikri ona 1 milyon dolardan fazla para kazandırdı

Hikâyesi: Satış görevli rolünden mucitliğe dönen Sharon Wright, 2 yıldan kısa bir sürede patentini aldığı, prototipini çıkardığı ve üretim hatlarına dahil ettiği ürününün hızlı başarısının tadını çıkarıyor.

Sharon Wright Piyasada büyük bir boşluk buldu ve bu boşluğu çok ihtiyaç duyulan devrim niteliğinde bir ürünle doldurdu. Manyetik Köstebek (MagnaMole) boşluklu duvarların içinden kablo çekmeye yarayan basit bir araç. Manyetik çekim gücünü kullanarak çalışıyor.  Duvarda bir delik açtıktan sonra içine manyetik bir çubuk yerleştiriyorsunuz ve uygun boyutta bir manyetik başlığı kablonun sonuna vidalıyorsunuz. Manyetik başlık çubuğu aynı hizaya getirerek duvardan içeri itiyorsunuz. Kablo çubuğa bağlı kalıyor, bu sayede körü körüne diğer taraftan çıkıp çıkmadığına bakmaya gerek kalmıyor.

Sadelik Kadar Başarılı Bir Şey Yoktur
Bu fikir Wright’ın aklına ilk olarak bir telefon teknisyeni evinde kendi malzemeleriyle bazı kurulum işleri yaparken geldi. Teknisyen kabloyu duvardan geçirmek için bir askılık kullanıyordu. Wright’ın aklına birden bu fikir geldi.

Teknisyen bir parça metalle duvarın öte tarafında ne olduğunu anlamak için duvardaki deliği yokluyordu. Yarım saat sonra asırlık bir sorun olan kabloları duvardan geçirme sorununa bir çözüm buldu. Ve bundan yarım saat sonra da online olarak bunun patentini aldı.

Sıradaki yapılacak şeyin ne olduğunu ve nereye başvuracağını bilmediği için bir üniversitenin teknik bölümünün yardım edebileceğini fark edene kadar birkaç hafta bir şey yapmadan oturdu. Sonra İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Hull Üniversitesi’ne başvurdu ve onlar sadece prototipi için yardım etmediler, aynı zamanda onun adına fon başvurusunda bulunup bir patent avukatıyla bağlantı kurmasını sağladılar.

Büyük Tutku
Wright’ın bu fikrine olan tutkusu çok büyük bu ürünün tüm dünya genelinde müşteriler için olan değerinin farkında. Bu ürün askılık ve matkap uçları gibi sayısız sıradan çözümün yerini almaktadır. Mucit avukatıyla sıkı bir şekilde çalışarak şirketin ürünü, ürünün potansiyelini ve onun neyi başarmaya çalıştığını anlamasını sağladı. Tavsiyeleri üzerine MagnaMole – Manyetik Köstebek diğer sektörler ve piyasalardaki uygulamaları da içine alan dünya genelinde bir patent sahibi oldu.

Güçlü Satışlar
Bir satıcılık geçmişinin olması büyük bir avantajdı ancak Wright aynı zamanda başarının, onun ürününe duyduğu tutku ve insanların bu ürünün sorunları nasıl çözdüğünü açıkça görmesi gerçeğine de bağlı olduğunu düşünüyor. İlk aldığı binlerce siparişin tesliminden beri geçimini bu üründen sağlıyor ve büyük bir telekom operatörü ile bir sonuca ulaşması 17 ay süren ve sağlık, güvenlik ve arz – talep gibi süreçleri de içeren dev bir dağıtım anlaşması imzaladı. O güne kadar kullandıkları tek-kaynaklı şirket buydu. Aynı zamanda ABD ve Canada’yı da kapsayan bir dağıtım anlaşmaları var.

Küresel Genişleme
Küresel genişleme hayalini gerçekleştirmek için Wright tüm hedef ülkelerdeki en büyük dağıtım şirketleriyle anlaşmayı ve ürününü lisanslayarak telif haklarını almayı düşünüyor. Wright’ın aynı zamanda boru hatlarında da sadece MagnaMole ile çalışan bazı buluşları var. Bu yüzden kurmaya çalıştığı dağıtım zincirleri ona uzun vadede büyük başarılar getirecektir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu