İş Fikirleri ve İş Kurmak

Drainwave Su Dalgası İş Fikirleri

Buluş: Düşük su akıntılı tuvaletlerin kullanılmaya başlanmasıyla sıkıntı çekmeye başlayan iç kanalizasyon sisteminde, su akıntısını arttırmak için atık suları kullanan marifetli bir cihaz.
Mucit: David Fisher ve Quintin Davenport, Avustralya
Finansal ödül: 100.000 Dolardan fazla
Hikâyesi:  Avustralya’nın atık su oranlarını büyük ölçüde düşürmesi çevre için iyi bir haber ancak içinin temizlenmesi için büyük hacimlerde suya ihtiyaç duyan kanalizasyon sistemleri için kötü haber. Düşük su akıntısı olan tuvaletlerin kurulmaya başlanması istemeden bir problemi de yanında getirdi; yüksek su akıntısına göre tasarlanmış kanalizasyon borularına verilen zarar.

Akıntı Hacmini Arttırma
Drainwave, ev kullanımlardan oluşan atık suları (lavabo, çamaşır makinesi, duş) toplayan ve bu suları tuvalet suyuna ekleyerek kanalizasyon borularına gönderen yenilikçi bir cihaz. Bu buluş suyu geçici olarak depoluyor ve önceden belirlenen kapasiteye (9,5 lt.) ulaştığı anda otomatik olarak su hızlı bir şekilde kanalizasyon borularına bırakılıyor.

Bu buluş evin yakınlarında yerin altına kuruluyor ve hareket eden tek bir parçası olduğu için çok az ya da hiç kontrol gerektirmiyor.
Drainwave, üniversitede tanışan David Fisher ve Quintin Davenport parlak fikri. Aslında, Fisher 30 yaşında tekrar okul sıralarına döndü ve mühendislik okumaya başladı, çünkü yeni ürünler geliştirmek istiyordu ve bunu için hiçbir resmi eğitim almamıştı. Her ikisi de yeni bir şeyler icat etme arzusundaydı ve tam bir sayfa hayata geçirip ticaretini yapmak istedikleri yeni fikirler oluşturdular.

Beyin Fırtınası:
Bu buluş kendilerine “neden tuvaletler bu kadar çok su kullanırlar?” sorusunu sordukları bir beyin fırtınası sonucunda ortaya çıktı. Cevap tuvaletleri temizlemek değildi, boruların tıkanmasını önlemekti. Ve çok fazla dönüşleri ve değişkenleri olan ve adanmışlık, tutku ve azim gerektiren maceralarına başladılar.
“ Başlangıç olarak suyu nasıl toplayacağımızı ve bu suyu nasıl kanalizasyona vereceğimiz düşünmeye başladık” diyor fisher. “ Depolama tanklarına ve vanalara ve bir sürü karmaşık mekanik şeylere baktık ve kısa sürede bunun az masraflı bir iş olmayacağını anladık. İnsanların bahçelerinde gördüğünüz Çinlilerin devirmeli kovası gibi bir devirmeli kova kullanmaya kara verdik; bu kova suyla doluyor ve yerçekimi devreye girince devriliyor.”

Prototipin Oluşturulması
Fikirlerini çizimden hayata geçirmek için dinamik ikili Fisher’ın garajında kendi prototiplerini oluşturdular. “ Yolun karşısında önünde kocaman bir satılık tabelası olan bir ev vardı ve tabelalarını almamızı çok sorun etmeyeceklerini düşünerek bu tabeladan ilk prototipimizi yaptık” diye ekliyor Fisher.
Bu tasarım oldukça temel bir tasarımdı ve sonraki ilk birkaç prototip bu orijinal şeklin etrafında şekillendi. Ancak bunun berbat bir tasarım olduğu ortaya çıktı, çünkü kanalizasyonlara suyu doğru oranda vermiyordu. Bu yüzden düzenlemeler tekrar yapıldı.
“Yatağın kenarında bir defter duruyordu (bu karımı deli ediyordu)  ve sonraki altı ay boyunca farklı tasarımlar ve şekiller çizdim, gecenin bir yarısı kalkıp yeni bir tane çiziyordum ve sabah uyandığımda da bazı denge eşitlemeleri yapıyordum.”

Fisher ve Davenport kendi prototiplerini yapmaya devam ettiler ‘ödünç aldıkları” tabelalardan PVC  kaplamalara yükseldiler ve değişik şekiller denediler. Adelaide’deki bir şirketten detaylı tasarımlar için bir fiyat teklifi aldılar ancak bu miktar karşılayabileceklerinden fazlaydı. Bu yüzden Fisher bir tasarım yazılımı programı aldı ve kullanmayı bilmese de yavaş yavaş öğrendi ve üç boyutlu tasarımlar yaptı. Aynı zamanda farklı bir program da kullanarak dayanıklılık ve yükleme testleri yaptı.

Hızlı Prototip Hazırlama
Daha sonra Melbourne’da hızlı bir şekilde prototip üretebilecek bir şirkete başvurdular ve bu şirket çeyrek oranlı bir prototip üretti. Tam boyutlu bir prototip ise Çin’de üretildi, ama bu zamanlarda bu ikili fikirlerinin çalınacağı paranoyasına kapıldılar ve kovaları bir şirkette, kalan parçaları ise başka bir şirkette ürettiler. Parçaları birleştirip test ettiklerinde sonuçlar bu mucitlerin hayal ettiğinden bile daha iyiydi.

Patent Başvurusu
Drainwave’in patenti, ikili prototip üretimine başlamadan önce alındı. “ Çok da pahalı olmayan geçici bir patent aldık; sadece birkaç bin dolar tuttu.”
Ama şu an 40 ülkede tam kapsamlı patentleri var ve sonunda elde ettikleri şekli korumak için bu ülkelerde patentte kayıtlı tasarımları kullanıyorlar. “Yani birileri patentimizle uğraşmak isterse daha iyi bir tasarım yapmaları gerekecek ve eminim bunu yapmak hiç de kolay olmayacak. Drainwave aynı zamanda bu 40 ülkede şimdi tescilli bir marka.”

Tüm bu süreç içinde aralarında bir muhasebeci, bir ticaret avukatı, sade bir yatırımcı ve bir markalama ve pazarla uzmanının da bulunduğu birçok yatırımcı sürece dâhil oldu. Yeni  fikirler ve yenilikçiliğin destekçisi olan Tazmanya devlet hükümeti ilk olarak 20,000 Avustralya Doları, devamında da 130,000 Avustralya Doları destek sağladı. Fisher ve Davenport’un şirketi aynı zamanda iklim değişikliği ile ilgili de 500,000 Avustralya doları hibe aldı.

Uzun Bir yolculuk
Bu buluş sürecinin tahmin ettiklerinden fazla sürmesinin bir nedeni de kabul edilme süreciydi. Tesisat endüstrisi oldukça düzenlidir ve uygun sertifikalarınız olmadan sisteme öylece bir ürünü ekleyemezsiniz ve Avustralya’da Fisher ve davenport yeni standartlar yazmak ve onları kabul ettirmek zorundaydı.
Şu an siparişler ardı ardına geliyor ve ilk 400 ürün neredeyse yollanmaya hazır ve Drainwave yaygınlaştıkça talep de artmaya devam ediyor. Her ne kadar ikisi de genel ilerleme süreçlerinden memnun olsa da Fisher sonraki 4 yıllık sürecin onlar için sürprizlerle dolu olduğunu söylüyor.
“Düşündüğümden iki kat daha uzun sürdü. Yolumuzda karşımıza çıkan birçok hayal kırıklığı oldu ve bizim için en büyük sürpriz, en büyük hayal kırıklığı ve en büyük öğrenme süreci ürünün kabul ettirmek için düzenleyici belgeler yazmak zorunda olduğumuzu fark ettiğimizde başladı.”

Dev Pazar
Su tasarrufu şu an birçok ülkede önemli bir konu ve Fisher tuvalette sifonu çekmenin bir hayat tarzı değil yapmak zorunda olduğumuz bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ve tuvaletler kanalizasyona bıraktıkları suyun hacmini azalttıkça tıkanmaları önlemek için Drainwave gibi birşeye duyulan ihtiyaç daha belirgin hale geliyor. Bu da potansiyel pazarın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Fisher sadece Avustralya’da yıllık satışların 160.000 birime çıkabileceğini ve yerçekimi  toplu su sistemi kullanan birinci dünya ülkelerinden herhangi birinin bir piyasa olduğunu ileri sürüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu