Kariyer ve İş

Dünya Üzerinde Çalışılabilecek En Kötü 20 Yer

Çalışılabilecek En Kötü 20 Yer. Günümüzde çok az çalışan, işverenlerinden bir şeyler talep ederken tereddüt etmiyor. Küresel ekonomide on yıllardır gerçekleşen en kötü düşüşün uzun sürmesiyle, Amerika ve diğer ülkelerdeki birçok çalışan, bir iş sahibi oldukları için, hatta herhangi bir iş sahibi oldukları için mutlular. Fakat yaşam koşullarının o kadar zor olduğu yerler var ki; çalışanlar, yalnızca orada çalışmayı kabul ettikleri için şirketlerin kendilerine ekstra ödeme yapmalarını sağlayabiliyorlar.

Yaşam Koşullarının Zor Olduğu Yerlerde Çalışmak

On yıllardır, gelişen ülkelerdeki yaşaması zor olan yerlere yayılmak isteyen çok uluslu şirketler, bu zor görevleri kabul etmeleri için yöneticilere primler teklif ederler. Bazı şirketler çalışanlarını ülke dışına sürmektense, maliyeti azaltmak için o bölgeden birilerini yönetici konumuna getirirken, birçok şirket üst düzey çalışanlarına zor bölgelerde yaşamayı kabul ettikleri için ekstra ödemeler yapmaya devam etmektedir.

Amerika, Kanada ve Batı Avrupa dışında, kirlilik seviyeleri, hastalık, politik şiddet ve hizmet ve servislerin bulunabilirliği gibi kriterlerden yola çıkarak, yaşaması zor sayılan yerler olarak kabul edilen 20 şehir belirlendi.  Bu liste, koşulları açık bir biçimde zorlu olan –savaş yüzünden ya da diğer milletler tarafından soyutlandığı için- bazı şehirleri içermiyor. Bu yüzden Bağdat, Harare, Pyongyang gibi şehirleri bu listede bulamayacaksınız. Fakat Afrika, Güneydoğu Asya, Hindistan, Çin, Orta Asya ve Orta Doğu gibi yerlerde bulunan şehirler listededir. Listedeki en kötü yer hangisi mi? Lagos, Nijerya!

Çalışılabilecek En Kötü 20 Yer

1. Lagos, Nijerya

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problemler:
Altyapı Sistemi, Suç

Büyük Problemler:
Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri Tıbbi İmkanlar, Ürün ve Servislerin Bulunabilirliği

Diğer Problemler: İklim, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre, Kültür & Eğlence
ORC’nin listesinde Afrika’nın en büyük ülkesinin bu en büyük şehrinden daha zorlayıcı bir yer bulunmamaktadır. Lagos’ta yalnızca önemli bir suç oranı değil, aşırı derecede zayıf bir altyapı sistemi, yetersiz konut sayısı, sağlıksal ve tıbbi önlem yetersizliği de vardır. Dahası, ORC’ye göre, “tarikatların sebep olduğu bir şiddet olayına yakalanma riski ise başka bir problemdir.

2.Jakarta, Endonezya

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problemler:
Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre, Suç
Endonezya, küresel durgunluk dönemiyle, gelişmekte olan diğer ülkelerden daha iyi başa çıkıyor olabilir. Fakat bu, Jakarta’daki hayatı oraya taşınan yabancılar için daha kolay hale getirmiyor. Üçüncü Dünya şehirlerinde yaygın olan pek çok probleme rağmen –hastalık riski, yetersiz sağlık koşulları ve aşırı kirlilik- ORC’ye göre Endonezya başkenti “cezp edici bir yer olabilir”. Fakat Endonezya dünyanın en büyük Müslüman ülkesidir ve bu ülke, İslami teröristler tarafından yabancılara düzenlenen birkaç büyük çaplı saldırıdan nasibini almıştır. ORC diyor ki “özellikle radikal İslamcılar tarafından çevrede bulunan şiddet tehdidi, burada yaşamak için önemli bir engeldir.”

3.Riyadh, Suudi Arabistan

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problemler: Politik Şiddet & Baskı, Politik ve Sosyal Çevre

Büyük Problem:
Kültür & Eğlence Tesisleri

Diğer  Problemler: Mesken Sorunu, İklim, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, İletişim
Suudi Arabistan’ın başkentinde hayat kolay değildir. ORC diyor ki “terörist saldırıları, sürekli mevcut olan bir tehlikedir. Giysi, hareket, tavır, yemek, alkol, seyahat ve iletişim konusunda uygulanan geniş yelpazeli kısıtlamalar, orada yaşayan yabancıların yaşamını sınırlandırır.” Bu şehirde yaşamak özellikle yabancı bayanlar için zordur. ORC son olarak ekliyor “ülkenin katı olan ahlaki ve dini kurallarını ihlal etmek, bu tutucu şehirde özellikle daha da tehlikelidir.”

4.Almaty, Kazakistan

Genel Kademe: Çok Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık

Diğer Problemler:
Mesken Sorunu, İklim, Eğitim Tesisleri, Altyapı Sistemi, İletişim, Kültür ve Eğlence
Kazakistan’ın başkenti olan Almaty’nın diğer şehirlerden uzak oluşu, dışarıdan gelenler için bu şehirle ilgili en büyük zorluktur. Diğer önemli zorluklar; kirlilik, hastalık tehdidi ve yetersiz tıbbi imkânlardır. “Yetersiz konut, standardın altında özelliklere sahip evler, suç ve iletişimle ilgili zorluklar da diğer zorluklardır” diyor ORC.

5.Mumbai, Hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Altyapı Sistemi, Politik Şiddet & Baskı

Diğer Problemler:
İklim, Tıbbi İmkanlar

Hindistan’ın mali sermayesini oluşturan şeylere, ülkenin en iyi mimarisi, restoranları ve müzeleri de dahildir. Aynı zamanda ülkede büyük oranda gecekondu, trafik sıkışıklığı ve güvenlik problemleri bulunmaktadır. ORC “Bu kozmopolit şehrin telaşlı hareketliliği ve güzel ambiyansı bazı kişilere enerji veriyor olabilir. Ama çoğunluk, bu kalabalık ve kaotik şartlardan, zayıf sağlık önlemlerinden ve şiddetten bunalmış durumdadır.” diyor.

6.Yeni Delhi, Hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem:
Kirlilik

Büyük Problemler:
Hastalık & Sağlık Önlemleri, Altyapı Sistemi

Diğer Problem:
İklim

Önümüzdeki sene şehirde düzenlenecek olan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’ndan önce (Commonwealth Games) , Hindistan hükümeti, Yeni Delhi’nin altyapı sistemini yenilemek için büyük bir kampanya düzenlemiş bulunmaktadır. Fakat “zayıf altyapı sistemi ve sıcak iklim hala şehrin bir parçasıdır” diyor ORC.

7.Nayrobi, Kenya

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem:
Suç

Büyük Problem:
Altyapı Sistemi

Diğer Problemler:
Hastalık & Sağlık Önlemleri, Politik Şiddet & Baskı, Politik & Sosyal Çevre

ORC’ye göre, Kenya’nın başkentinde yaşamanın mutlaka bazı avantajları vardır. Mesela Nayrobi’nin iklimi hoştur. Bu şehir, Afrika’daki en kozmopolit şehirlerden biridir. Yine de “şiddet suçları önemli bir problemdir, su ve elektrik kesintileri de zorluk verici unsurlardır.”

8.Bogota, Kolombiya

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler: Kirlilik, Politik Şiddet & Baskı, Suç

Diğer Problemler:
Politik & Sosyal Çevre

Bogota’da ciddi bir kirlilik sorunu vardır. Ama şehre taşınacak yabancılar için en büyük sorun güvenliktir. “Hem politik şiddet hem de suç, büyük bir tehdit unsurudur” diyor ORC.

9.Saygon, Vietnam

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler:
Hastalık & Sağlık Önlemleri

Diğer Problemler:
İklim, Kirlilik, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç

Saygon’da çalışmaya karar veren yabancılar şehirdeki sıcaklık ve nem oranını bunaltıcı bulabilirler. Diğer sorunlarsa, hastalık tehdidi gibi, gelişmekte olan dünyadaki tropik şehirlerin tipik unsurlarını içerir. “Aynı zamanda burada yaşamak, kirlilik, sınırlı tıbbi imkanlar, zayıf altyapı sistemi, tehlikeli trafik koşulları ve suç gibi unsurlara katlanmak anlamına gelir” diye yazıyor ORC.

10.Chennai, Hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem:
İklim

Diğer Problemler:
Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Altyapı Sistemi, Fiziksel Uzaklık
Bir Güney Hindistan şehri olan Chennai’da (eskiden Madras diye de bilinirdi) “yoksulluk diğer Hindistan şehirlerindeki kadar kötü değildir” diyor ORC, fakat yine de yaygın bir sorundur. Yabancı ülkelerde çalışanlar için “Chennai’da yaşamanın en büyük zorlukları, sıcak ve nemli iklim, zayıf altyapı sistemi ve hastalık riskidir.”

11.Hanoi, Vietnam

Genel Kademe:  Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem:
Hastalık ve Sağlık Önlemleri

Diğer Problemler:
Tıbbi imkanlar, Altyapı Sistemi, Politik & Sosyal Çevre, Kültür & Eğlence
Vietnam’ın başkenti Hanoi, Saygon’dan daha serin ve rahat bir iklime sahiptir ve suç problemi de Saygon’daki  kadar ciddi değildir. Diğer yandan Hanoi, günümüzde çok az kalmış komünist ülkelerden birinin başkentidir. “Çünkü Hanoi, hükümetin koltuğudur” diyor ORC “ve resmi politikayla ilgili baskılar burada daha da fazladır.”

12.Guangzhou, Çin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem:
Kirlilik

Diğer Problemler:
Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık, İletişim, Kültür & Eğlence
Güney Çin’in başkenti ve bir Guangdong Vilayeti olan Guangzhou, dünyanın en önemli endüstri alanlarından birinin, en büyük şehridir. Doğal olarak şehrin en büyük problemi, bazen şehri kaplayan kirli bir sis tabakası şeklinde görülebilen ciddi boyuttaki kirliliktir. Guangzhou, dünyanın en dinamik şehirlerinden birine kısa bir tren yolculuğuyla ulaşılabilecek mesafededir. ORC diyor ki, Guangzhou’nun Hong Kong’a yakın olması, büyük bir artıdır.

13.Tianjin, Çin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem:
Kirlilik

Diğer Problemler:
Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık, Kültür & Eğlence
Diğer pek çok Çin şehrinde olduğu gibi, Tianjin’de de ciddi bir kirlilik problemi vardır. Ayrıca yabancı yöneticilerin yaşadığı diğer Çin şehirlerinden daha az kozmopolittir. “Uluslararası uçak seferlerinin sınırlı olması yüzünden Tanjin ulaşması zor bir yer hissi verir” diyor ORC’nin analisti, “Ayrıca kültür ve eğlence açısından Batılı’lara hitap eden pek bir şey yoktur.”

14.Suzhou, Çin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problemler:
Kirlilik, Kültür & Eğlence Tesisleri

Diğer Problemler:
Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Ürün ve Servislerin Bulunabilirliği

Suzhou, Çinliler arasında güzel bahçeleriyle ünlüdür fakat ORC analistleri bundan pek etkilenmemişlerdir. Shanghai’ın yakınındaki bu doğu Çin şehri, kirlilik, sınırlı kültür ve eğlence kapasitesi yüzünden “yabancılar için yaşaması zor bir yer olabilir”.

15.Tsingtao, Çin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Mesken Sorunu, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Eğitim Tesisleri, Fiziksel Uzaklık, İletişim, Kültür & Eğlence Tesisleri

Batı’daki birçok kişi için Çin’in kuzeydoğusundaki bu şehir, kendisiyle aynı adı taşıyan birası Tsingtao ile ünlüdür. (şirket, şehrin Çince ismini latin harfleriyle yazmayı tercih etmiştir.) Şehre dair problemler arasında kirlilik ve sınırlı tıbbi bakım imkanları bulunmaktadır. Ayrıca Çince konuşamayan yabancılar, şehirde hayatlarını sürdürürken zorluk çekerler.

16.Shenzen, Çin

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Ciddi Problem: Kirlilik

Diğer Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Eğitim Tesisleri, İletişim

Shenzhen, Hong Kong sınırının hemen karşısında bulunur ve Çin’in en başarılı ihraç-bazlı firmalarına ve tabii ki ülkenin en büyük golf parkuruna ev sahipliği yapar. Aynı zamanda güney endüstri açısından Çin’in kalbidir fakat buna bağlı olarak ciddi bir kirlilik problemi mevcuttur. Yine de şehrin Hong Kong’a olan yakınlığı büyük bir artıdır ve şehrin genel şartlarını -tıbbi imkanlar, uluslar arası seyahat, kültür ve eğlence, ürün ve servislerin bulunabilirliği gibi açılardan- iyi yönde etkiler.

17.Bangalore, Hindistan

Genel Kademe: Yüksek Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem: Altyapı Sistemi

Diğer Problemler: Kirlilik, Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Fiziksel Uzaklık

Batılıların çoğu için Bangalore, dış kaynak kullanımıyla eş anlamlı hale gelmiştir. Büyük sayıda Hindistanlı ve çok uluslu teknik şirketi, şehirde önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Fakat “yetersiz altyapı sistemi –elektriğin sık sık kesilmesine sebep olarak- sorun teşkil etmektedir. Trafik tıkanıklığı da büyümekte olan bir endişeye sebep olmaktadır.

18.Kahire, Mısır

Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

Büyük Problem:
Kirlilik

Diğer Problemler: Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Politik Şiddet & Baskı

Kahire’de yaşayan yabancılar için en büyük zorluklar kirlilik ve sağlık koşullarıdır. Senelerdir düzenlenen terör saldırılarının yabancıları hedef aldığı ve tek bir kişinin otuz yılı aşkın süredir yöneticilik yaptığı bu ülkede yaşamak konusundaki bir diğer sorunsa “potansiyel politik şiddettir.”

19.Kiev, Ukrayna

Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

Problemler: Kirlilik, Hastalık ve Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç, İletişim

Ukrayna’nı başkentinin, ORC’nin listesinde, “görevlerini en kötü şekilde yerine getiren Avrupa şehri olmak” gibi hoş olmayan bir şöhreti var. ORC, tıbbi imkanların da yetersiz olduğunu söylemektedir. “Aynı zamanda beyazlara karşı ırkçılık içeren saldırılar gerçekleşmektedir ve genel bir suç unsuru vardır.”

20.Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti

Genel Kademe: Orta Seviyeli Risk İçeren Bölge

Problemler: Hastalık & Sağlık Önlemleri, Tıbbi İmkanlar, Altyapı Sistemi, Suç

Santa Domingo, ORC’ye göre, batı yarım küre üzerinde en kötü seviyedeki şehirdir. “Karayiplerin hoş atmosferi bir artı olsa da, kasırgalar, güç kesintileri, yetersiz yol yapımı, suç ve hastalık tehdidi bu bölgede bulunan sorunlardır” diyor ORC.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu