Başarılı Girişimcilik

Dünyaya Koku Pazarlayan Başarılı Kadın Girişimci

Koku pazarlayan başarılı kadın girişimci. Ekin Saygı Tsantis, Türkiye’deki girişimlerini başarılı bir noktaya taşıdıktan sonra devreden ve Yunanistan’da profesyonel iş hayatını sürdüren bir isim. Tsantis bugün, dünyada profesyonel kurumsal kokulandırma konusunda uzman olan ABT Şirketler Grubu’nun pazarlama kurulu başkanlığını yürütüyor.

Dünyaya koku pazarlıyor

Ekin Saygı Tsantis, Yunanistan’da görev yapan bir profesyonel. Türkiye’de farklı şirketlerde pazarlama alanında çalıştıktan sonra kendi işini kuran Tsantis, şirketini belli bir noktaya getirdikten sonra sattı. Ardından müşterilerinin ihtiyaçlarından yola çıkarak yeni bir şirket kurdu. Niş ürünleri Türkiye pazarına sunarak pazarı yeni nesil ürünlerle tanıştırdı.

O sırada dışarıya danışmanlık hizmeti vermekten de geri kalmadı. Ancak Yunanistan’a taşınma kararı ile birlikte bazı kararlar almak durumda kaldı, iki yıl kadar Türkiye-Yunanistan trafiği yaşayarak kendi şirketindeki işleri sürdürürken, Yunanistan’daki danışmanlık görevlerini de yürüttü. Sonrasında ise kendi işlerini devredip profesyonel iş hayatına devam etti. 2015 yılından beri Atina merkezli ABT Şirketler Grubu’nun pazarlama kurulu başkanlığını yürüten Tsantis, dünyada profesyonel kurumsal kokulandırma konusunda adını duyuran grupta görev almaktan çok mutlu.

Koku pazarlayan başarılı kadın girişimci
Koku Pazarlayan

Tsantis ile iş hayatından şirketin faaliyetlerine kadar pekçok konuyu konuştuk..

İş hayatına nasıl başladınız?

Profesyonel çalışma hayatına Pfizer Türkiye’de başladım. Pazarlama alanında ajans tarafının beni daha çok heyecanlandırdığını farkedip o yöne gitmeyi tercih ettim. Acamedia Multimedya Ajansı’ndan gelen teklifle iş hayatına satış pazarlama müdürü olarak devam ettim. O yıllarda ‘Multimedya’ nedir pek de bilinmezken, ilaç firmalarına multimedya gücünü ve ne kapılar açabileceğini, ilk ve sonrasında en yeni teknoloji uygulamaları ile gösteren tek ajans olmayı başardık.

Acamedia Multimedya Ajans’ta çalışmalarımızın getirdiği sesle, o dönemin önemli ajanslarından biri olan PDO-Doran’ın multimedia ajansı olacak kardeş şirketi inopra’yı kurma teklifi geldi ve kuruluşundan, Sudler Hennessey’e satılana kadar ajans başkanlığı görevinde bulundum. Bu süreçte, halihazırda yurtdışında önemli bir pazarı oluşmuş ‘tuvalet hijyen sistemleri’nin Türkiye’de neden olmadığı sorusu kafamı çoktan kurcamış ve tuvaletlerde hijyeni, Türkiye’ye ilk getiren firma olan ‘Autotech’i kurmayı başarmıştık bile.

‘Autotech’i kurma girişiminizi açar mısınız?

Autotech, yepyeni bir alanda yine bilinmeyen bir kavramı anlatmak, bilinç yaratmak ve olmayan bir pazarda marka oluşturmaktı. Autotech’i pazarda en güçlü olduğu noktada sattığımda, Bendis Türkiye’yi kurup, müşterilerimden o güne kadar topladığım ihtiyaç ve çözülememiş problemlerine çözümler sunacak niş ürünleri kafamda kararlaştırmış ve bu yeni nesil ürünlerin nasıl etkiler yaratacaklarının farkındaydım.

Bir çok ülkeden ithal ettiğim özel ürünler ile kısa sürede İstanbul’un hatrı sayılır işletmeleri ve grupları ile çalışmayı başardım. Diğer ürünlerden farklı olarak ayrıca, henüz kokulandırma kavramı, tuvaletlere konan çam ve limon kokularından ibaretken, Spring Air’dan ithal ettiğim kokulandırma ürünlerini de tuvaletlerden bağımsız konumlandırmış, Türkiye için yepyeni bir kavram olan kurumsal kokulandırmayı anlatmaya başlamıştım.

Sonrasında Yunanistan’a taşınmanız söz konusu oldu. O zaman işlerinizi nasıl yürüttünüz?

O sırada, Bendis, memnun müşterileri, tatminkar ürün portföyü, servis ve satış ağına sahip artık benden bağımsız da yürüyebilecek güçlü bir şirketti. Kendim kadar güveneceğim partnerler bulup, müşterilerimi ve ürünlerimi devredebilene kadar, 2 yıl boyunca haftada 2-3 defa, Atina’dan İstanbul’a günübirlik gidip gelerek, aynı zamanda da Spring Air’e danışmanlık yaparak çalışmalarıma devam ettim.

Görevinizde zaman içinde nasıl bir değişim oldu?

2011 yılında Atina’ya taşınmamla görevim, merkezi Atina’da, üretim tesisi Thiva’da bulunan ABT Şirketler Grubu’ndan önce Spring Air’e danışmanlık, sonrasında ise gruba pazarlama müdürlüğü ve 2015’ten beri de pazarlama kurulu başkanlığı pozisyonu ile devam ediyor. Grubumuz bünyesinde 1985 yılından beri alanındaki öncü faaliyetleri ile dünya markası olmuş Spring Air, Avrupa standartlarının bile üstünde teknoloji ve donanıma sahip üretim tesisimizin de içerisinde yer aldığı Prime Solutions ve grubumuzun en yeni, tamamlayıcı üyesi Evnia bulunuyor.

Yurtdışında Türk kadın profesyonel olmak zor mu?

Grubumuz, ciddi bir krizi bugün bile hala atlatamamış günümüz Yunanistan’ında, pazar payı kaybetmeden, krizi kendine avantaja dönüştürmeyi başarmış, mevcut markaları sayesinde istikrarla artan bir ivme ile her yıl daha da güçlenen, 2017 yılını yüzde 30’luk bir ciro artışı ile tamamlamış ve Evnia ile daha da büyük hedeflere koşuyor. Bu görevi yapmaktan, tüm çalışanlarımızla aynı hissiyatı paylaşmaktan, özellikle Yunanistan’da Türk bir kadın olarak bu denli kabul görmekten, güvenilmekten, takdir edilmekten, benzer hayallere ortak olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum.

Grup hakkında

Spring Air 1980’lerde, henüz kimse kokulandırmanın önemini farkedememişken ve günümüzde profesyonel kurumsal kokulandırmanın gelebileceği noktayı hayal bile edemezken, bu işe kendini adamış, ileri görüşlü birkaç hayalperest tarafından, bir aile şirketi olarak kurulmuş. Kurulduğu ilk günden itibaren, kokunun marka algısı ve satın alma davranışını nasıl etkilediği üzerine farkındalık yaratmayı kendine borç bilmiş, bunu en etkin şekilde sağlayacak uygulama araçlarını ise değişen teknolojiye göre her daim çağın ötesinde, adapte ederek, zenginleştirmiş.

Spring Air, Atina içerisinde kendi servis ve satış ağı, Yunanistan içerisinde ve dünyanın Asya’dan, Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar her yerinde 80’in üzerinde distribütörü ile hizmet veren, kokulandırma ile ilgili tüm ürünleri tek bir çatı altında bulabileceğiniz tek firma.

KOKU KÜTÜPHANESİ VAR

Prime Solutions ise; hem kendi markalarımıza, hem de dünyadaki pek çok bilinen markaya, likit, jel, krem, aerosol ve non-aerosol ile aynı zamanda ilaç üretimi yapıyor. AR-GE laboratuvarlarımız, 9000’ini aşkın koku nurçunesi ile sonsuz kompozisyonda tasarım yapmamıza imkan sağlayan koku kütüphanemiz var. Kendi bünyemizde bulunan koku uzmanlarımız dahil işinin en iyisi profesyonel ekibimiz, ileri teknoloji tam otomatik tesisimizde, ilaç, kozmetik, kokuladırma, hijyen gibi çözümlerine yönelik gelen her türlü talebe cevap verebilecek güce ve donanıma sahip.

YENİ MARKA

Grubumuzun şu an için son üyesi olan Evnia ile, tam hız çalışmalarımız, 2018 yılı son çeyreğinde yapacağımız lansmana kilitlenmiş durumda. 4 yıllık bir çalışmanın sonunda profesyonel kokulandırma pazarından bağımsız, kişisel kullanıma yönelik, öncü, şaşırtıcı ve hayat tarzı haline gelecek ürünleri ile pazarda bomba etkisi yaratacak yeni markamızın doğum heyecanını yaşıyoruz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu