Haberler

E-ticaret sektöründe fiziksel mağazaya geçiş

2014’te cirosu 18,9 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret sektörü büyümeye devam ediyor. Sürekli yeni sitelerin açıldığı sektörde, e-ticaret markalarının birbiri ardına fiziksel mağaza açmalarına da sıkça rastlanıyor. E-bebek, Altıncıcadde, Buldumbuldum, Butikbebe gibi halihazırda fiziksel mağaza açmış olan şirketlere, Markafoni, Yivense, Ofix.com, Lidyana gibi markalar da ekleniyor.E-ticaret sektörü dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de hızla büyüyor. 2014’te yüzde 35 büyüyen pazarın hacmi, bir yılda 14 milyar TL’den 18,9 milyar TL’ye ulaştı. Bu yılın sonunda ise sektörün hacminin 24 milyar TL’ye ulaşacağı yönünde öngürüler mevcut.

e-ticaret sektoru

Büyüyen ve gelişen sektördeki bir başka akım ise e-ticaret markalarının sadık bir müşteri kitlesi yarattıktan sonra fiziksel olarak satış mağazası açma yoluna gitmeleri. Dünyada ve Türkiye’de bu yolu izlemiş pek çok marka var. Amerika’da Bow & Drape, Birchbox, Ministy of Supply buna örnek olarak gösteriliyor. Türkiye’de de e-bebek, altmcıcadde, buldumbuldum, butikbebe gibi pek çok e-ticaret sitesinin fiziksel mağaza açtığını gördük.

Son gelen haberler bu trendin devam edeceğini gösteriyor. Dünyada Amazon’un hızla mağazalaşacağı konuşulurken, Türkiye’de ise Markafoni, Vivense, Ofix.com, Lidyana gibi e-ticaret siteleri fiziksel mağazalar ile büyüme planlan yapıyor.

AVM’LERDE YAYGINLAŞACAK

Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü Markafoni.com, dünyaca ünlü parfüm ve kozmetik markalarını aynı çatı altında toplayan MissPera.com, Türkiye’nin en büyük online ayakkabı mağazası Zizigo.com gibi markaları bünyesinde bulunduran Markafoni Grubu, fiziksel mağaza açmaya karar veren şirketlerden biri. 2014 yılındaki satın almayla Naspers Grubu’nun sahibi olduğu Güney Afrikalı MIH Allegro BV bünyesine dahil olan şirket, müşterilerinin olduğu her yerde onlara en uygun çözümleri sunmak istiyor.

Markafoni Grubu CEO’su İlker Baydar, kasım ayında Zorlu AVM’de ilk mağazalarını açmayı planladıklarını söylüyor. Baydar “Bu mağaza bizlere tüketicilerimizle buluşmak için yeni yöntemler sunacak. Çünkü içine mal doldurulan bir yer olmayacak. 192 metrekarelik alanda kurulacak olan mağazada yine dijitale ağırlık vereceğiz” diye konuşuyor.

Markafoni’nin uygulayacağı modele göre, müşteriler mağazaya gelip online sipariş verecek, internetten verdiği siparişlerini teslim alacak ve iadelerini yapabilecek.

Türkiye’de moda kültürünün gelişmesini ve online moda yayıncılığının rafine bir şekilde ilerlemesini tüm mecralar için hedeflediklerini anlatan İlker Baydar, şunları söylüyor: “Zorlu’daki mağazamızı hayata geçirdikten sonra yine Türkiye’nin önemli AVM’lerinde mağaza açma planımız var. Türkiye’de 7 milyon kullanıcımız var. Amacımız bu mağazalar sayesinde onlara dokunmak ve yakın ilişki kurmak.”

PERAKENDEDE BÜYÜYECEK

Vivense kısa bir süre önce İstanbul’daki merkezlerinin bir bölümünde ilk showroom’unu devreye aldı. Aldıkları yatırımla birlikte perakendede büyümeye hız vereceklerini söyleyen Vivense.com kurucusu Kemal Erol, önümüzdeki altı ay içinde müşteriye daha yakın olmak için İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da mağazalar açacaklarını belirtiyor. Erol, “İstanbul’da merkezimizin olduğu binada orta büyüklükte bir showroom açtık. Ekim ayında Ankara’da Söğütözü’nde 350 mekterakelik bir mağaza açacağız. Ardından İzmir ve Antalya gelecek. Sonraki aşamada Gaziantep ve Diyarbakır’ı da düşünüyoruz. 2017’de ise Avrupa’da mağaza açmayı planlıyoruz” diye anlatıyor.
Türkiye’deki mobilya mağazalarından farklı bir konseptle mağazala-şacaklarına da değinen Kemal Erol, şunlan ekliyor: “Türkiye’deki mobilya mağazalan çok büyük ve insanlar girmeye ürküyor. Peşlerine takılan satıcının tüm katları dolaştırmasından yılmış dürümdalar. Biz, iç mimarlarımızla oturup konuşabilecekleri, cafe-si de olan bir konsept sunacağız. Her-şey interaktif olacak. Hatta üç boyutlu projeksiyon teknolojisi getiriyoruz. İlk olarak Ankara mağazamızda kullanılacak. Mesela mağazada bir koltuk var, onun hangi renk olmasını istiyorsanız tabletten seçeceksiniz ve renk o koltuğa yansıyacak.”

MAĞAZALAR AÇACAK

Bu yaz Lidyana.com da açtığı mağazayla, dikkati çeken e-ticaret sitelerinden biri oldu. Lidyana.com’un ortaklarından ismet Öztanık’ın aile oteli olan Bodrum’daki Avangarde Hotel’de açılan bu mağazayı yenilerinin de takip etmesi bekleniyor.

Lidyana.com CEO’su Hakan Baş bu konuyla ilgili şunlan söylüyor: “Fiziksel mağaza açılması kuruluşumuzdan beri aklımızda olan bir konuydu. Daha sonra Lidyana’yı ziyarete gelen Harvard Business School öğrencileriyle bu konu hakkında araştırmalar yaptık ve müşterilerimizin geri dönüşlerini aldık. İlk aşamada pop-up store olarak adlandırılan dönemsel mağazalar açmaya karar verdik. İlk kez bu yaz Bodrum Yalıkavak’ta ve Çeşme’de denediğimiz bu stratejiyle hem müşteri memnuniyeti, hem marka bilinirliği ve algısı, hem de satış anlamında iyi geri dönüşler elde ettik. Bu geri dönüşler de bizim ilerleyen zamanlardaki offline mağaza stratejimize şekil vermemizde yardımcı olacak. Önümüzdeki dönemde yeni mağazalar açmamız mümkün. Çünkü omnichannel dediğimiz çok kanallı satış müşteri tarafında kolaylık sağlıyor.”

ONLAR DA MAĞAZALAŞACAK

Tüm ofis gereksinimlerinin tek noktadan temin edilebildiği online market Ofix.com, faaliyette olduğu 2,5 yıl boyunca hızlı bir büyüme sergiledi. Bugün 10 ana kategori altında 12 binden fazla ürün çeşidini bulunduran şirkette 90 kişilik bir ekip görev alıyor. Şirketin kurucu ortaklardan Alptekin Yıldız, bir depo olarak da kullandıkları fiziksel mağazayı Türkiye’nin diğer bölgelerine de yaymayı planladıklarını söylüyor.

Fiziksel mağaza açma konusunda Trendyol’un da uzun zamandır araştırma yapan şirketlerden biri olduğu biliniyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu