Pazarlama ve Satış Taktikleri

E-Ticaret’in Geleceği M-Ticarette

Mobil kullanımın hızla artmasıyla m-ticaret gider önem kazanıyor. “Gitgide artmakta olan ve birçok alanda rahatlık sağlayan “e-ticaret” yerini neye bırakacak? Akıllı cihaz teknolojisi e-ticaretin de geleceğini etkiliyor. E-ticaretin yerini mobil ticarete bırakacağı bir dünyaya doğru hep birlikte ilerliyoruz.”

M-Ticaret

Gelişen dünya ve ilerleyen teknolojiler hayatımızda birçok değişildiğe imza atıyor. Bunun sonucu olarak 2000’li yıllarla hayatımıza girmeye başlayan dönüşümle geleneksel ticaretin yerini dijital ticaret, yani e-commerce almaya başladı. E-ticaret, sağladığı birçok kolaylıkla birlikte o günden bugüne kullanıcı sayısını ve etki alanını artırıyor.

m-ticaret

Türkiye’nin dört bir yanma hızlı gönderimler yapan yapılarla artık hepimiz daha çok e-ticaret üzerinden alışveriş yapar hale geliyoruz. Artık birçoğumuz internet üzerinden yaptığımız giyim, beyaz eşya ya da ofis ihtiyacımıza yönelik araştırmaları bir satm alma işlemiyle sonlandırmaya başladık. Her yaş grubundan vatandaşlarımız e-ticaret ile tanıştı ve giderek kullanımlarım artırıyorlar.

Peki gitgide artmakta olan ve bize birçok alanda rahatlık sağlayan e-ticaret yerini neye bırakacak, bunu hiç düşündünüz mü?

Internet teknolojileri giderek etkisini artırarak büyümekteyken farklı bir alanda ilerleyen çalışmalarda akıllı cihazlar ve tabletler için yürütülüyor. Her geçen gün daha da güçlü hale gelen akıllı telefonların ve cihazların da kullanımı giderek artıyor.

FARKLI FIRSATLAR

Aya ilk defa ayak basılmasını sağlayan Apollo 13 un ismini hatırlarsınız. NASA’nın 1970’lerde yaptığı bu hamlenin baş aktörü Apollo 13’ten daha hızlı işlemcisi ve daha büyük belleği olan akıllı cihazlar, bugün her birimizin cebinde yer alıyor. İşte bu gitgide ilerleyen akıllı cihazlar teknolojisinin e-ticaretin de geleceğini etkilediği ve “e-commerce” kelimesinin yerini “m-commerce” yani mobil ticarete bırakacağı bir dünyaya doğru hep birlikte ilerliyoruz. Giderek akıllanan ve ekranları daha kullanışlı ve büyük hale gelen cep telefonlarımız ve tabletlerimizi birçok araştırma için kullanmaya zaten alışkınız.

Fakat direkt bu tarz cihazlar üzerinden yapılan araştırmaların satın almayla sonuçlanma oranı şimdilik oldukça az. Şu an mobil cihazlar ön bilgi almak ve ön araştırma yapmak için çoğunlukla kullanılıyor. Fakat giderek artan kullanım alışkanlıkları ve daha da kolaylaşan kredi kartı, banka ve telefon uygulamaları arasındaki uyum sayesinde birçok bilgimizin halihazırda kayıtlı olduğu mobil cihazlarımızla alışveriş, yani m-ticaret, e-ticaretin geleceğini belirleyecek noktalar arasında. Mobil ticaretin, e-ticareti tamamlayacak noktaları olmakla birlikte farklı alanlarda sunacağı birçok fırsat da mevcut. Girişimcilerimize mobil ticaret tarafında doğacak fırsatlar ve gelecek yenililder üzerine şimdiden kafa yormasını tavsiye ederim.

Ali Rıza BABAOGLAN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu