Anasayfa / İlan, Tanıtım, Ticaret, İş Birliği / E-ticaretin Yeni Oyuncularından Kuruşu Kuruşuna, Yayına Başladı

E-ticaretin Yeni Oyuncularından Kuruşu Kuruşuna, Yayına Başladı

Kurusu Kurusuna kazancın adresi!

kurusu kurusunae-ticaret sektörünün yeni oyuncularından Kuruşu Kuruşuna, yayına başladı. Kemal Oytun Yeniş isimli genç bir girişimcinin hayata geçirdiği KurusuKurusuna.com’da bilgisayar, elektronik, beyaz eşya, kişisel bakım, oyun, hobi, anne ve bebek gibi farklı kategorilerdeki tüm ürünler sıfır TL başlangıç fiyatı ile açık artırmaya sunuluyor.

Son zamanların en popüler girişim alanlarından olan e-ticaret, farklı geliştirilmiş uygulamalarla artık girişimcilerin en çok rağbet ettiği alanlardan biri oldu. Karşılaştırma sitelerinden açık artırmaya kadar artık her alanda hayatımızda e-ticaret. Kemal Oytun Yeniş adlı girişimci tarafından kurulan Kuruşu Kuruşuna, bir açık artıma sitesi. Sitede birbirinden farklı kategorideki ürünler, Sıfır TL başlangıç fiyatı ile açık artırmaya sunuluyor.

Bu ihaleye ortak olmak isteyen kullanıcılar, açık artırmaya sunulan ürünlere yüzde 99’a varan fiyat avantajlarıyla sahip olabiliyor. Kuruşu Kuruşuna’nın açık artırma modeli ile klasik Online alışverişin entegre edildiği bir yapısı bulunuyor.

Kaybettiren iş modeli ilham verdi

Kemal Oytun Yeniş, 34 yaşında bir girişimci. Üniversitesi işletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra UC Berkeley Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret üzerine eğitim almış. Ardından New York’ta Zicklin School of Business’da pazarlama ve finans alanlarında MBA yapmış. Merkezi New York’ta bulunan Link Translation adında bir tercüme firmasında proje yöneticisi olarak çalışmış. Ardından Zorlu Holding bünyesinde bulunan Zorlu USA firmasında finans müdürlüğü ve satış ve lojistik müdürü olarak görev yapmış. ABD’deki profesyonel iş hayatını, Türkiye’de girişimci olarak devam ettirmeye karar veren Yeniş, Türkiye’ye dönmüş.

Kuruşu Kuruşuna, fikrinin ilk ortaya çıkışı ise Yeniş’in Penny Auction (Katılımcıların her teklif için az miktarda geri döndürülemez bir ücret ödediği ihale türü) adı verilen iş modeliyle tanışmasıyla olmuş. Kullanıcıların, popüler ürünlere yüzde 90’ların üzerinde kazançlarla sahip olmalarına dayalı sistemin günün sonunda bir kazanan ve onlarca kaybeden mutsuz kullanıcı üzerine kurulmuş olması Yeniş’in iş fikrine ilham kaynağı olmuş. “Bu inanılması güç indirimleri kullanıcılara sunarken nasıl olur da her koşulda herkesin kazançlı olacağı bir iş modeli yaratabilirim” fikrine odaklanarak, fırsat kovalayan tüm tüketicilere cazip gelecek bir açık arttırma platformu ile buna paralel işleyen, perakende müşterisini hedef alan bir e-mağaza konsepti ortaya çıkarmış.

Sistem nasıl işliyor?

Temelleri oluşan bu iş modelini paylaşmak ve destek almak üzere birçok büyük firmanın ve markanın kapısını çalmış Yeniş. Olumlu dönüşler alınca, “Doğru yoldayım” diyerek sitenin teknik altyapısını oluşturmuş. Bu aşamada PixelSoft Office isimli yazılım firması ile siteyi hayata geçirmek üzere ortaklık kurmuş. Yazılım aşamasında ortaya çıkan mali kaynak ihtiyacı üzerine, Protel isimli bir firmanın melek yatırımını almış ve Kuruşu Kuruşuna’yı 13 Kasım 2012’de yayına açmış.KurusuKurusuna.com’da bilgisayar, elektronik, beyaz eşya, kişisel bakım, oyun, hobi, anne ve bebek gibi farklı kategorilerdeki tüm ürünler sıfır TL başlangıç fiyatı ile açık artırmaya sunuluyor. Açık artırmaya katılmak için siteye üye olmak ve tanesi 0.80 TL’den satılan SüperKuruş’lardan almak gerekiyor. Her bir ürünün farklı bir açık artırma süresi oluyor. Açık artırma süresi sona erdiğinde en son teklif veren kullanıcı, ürünü açık arttırma kapanış fiyatından satın alma fırsatına sahip oluyor. Açık artırma sonucunda katılımcılar, yüzde 99’a varan indirimlerle ürün satın alabiliyor. Artırmayı kazanamayan kullanıcılar ise açık artırma sırasında harcadıkları SüperKuruş’ları 90 gün süreyle sitenin Vitrin bölümünden yapacakları alışverişlerde indirim olarak kullanabiliyor. Böylece açık artırmaya katılanlar da kazananlar da avantajlı alışveriş yapabiliyor.

Yüzde 90 indirim

KurusuKurusuna.com’un eğlendirirken kazandırmaya dayalı bir iş modeli bulunduğunu söyleyen Yeniş, sitede kullanıcılara fiyat avantajları sağlamanın yanında ihtiyaç duydukları ürünlere yüzde 90 daha ucuza sahip olma avantajı sunduklarını vurguluyor. KurusuKurusuna.com kullanıcılarının hiçbir şekilde mağdur edilmediğini belirten Yeniş, “Satın almak istediği ürün için açık artıramaya katılıyor. Kazanırsa o ürünü normalde alamayacağı kadar düşük bir fiyattan satın alıyor. Açık artırmayı kazanamazsa, açık artırma sırasında harcadığı parasını indirim olarak kullanıp, sitenin market bölümünden, yine çok uygun fiyatlarla ya aynı ürünü ya da dilediği farklı bir ürünü satın alabiliyor” diyor.

KurusuKurusuna.com’da cep telefonu, televizyon, notebook gibi elektronik ürünlerden farklı markaların indirim kuponlarına, anne ve bebek ürünlerinden kişisel bakım ürünlerine kadar onlarca kategoride ürün açık artırmaya çıkıyor.

Sponsorluğa dayalı açık artırma

Sitede sponsorluk sistemine dayalı açık arttırmalar yapmayı hedeflediklerini ifade eden Yeniş, sektöründe öncü firmaların sponsorluğunda Kuruşu Kuruşuna’nın açık arttırma platformuna konulacak ürünlerin kullanıcılara satın alma fiyatında daha büyük avantaj sağlayacağını sözlerine ekliyor. Kazanamayan kullanıcıların harcamış oldukları SüperKuruşlar sponsor firmaların sitelerinde ya da mağazalarında değerlendirilebilecek. Yakında hizmete geçecek olan mo-bil uygulama sayesinde ise kullanıcılar yer ve zaman gözetmeksizin Kuruşu Kuruşuna’nın sunmuş olduğu avantajlardan faydalanabilecek.

Yeniş, daha sonraki süreçte ise mobil platformların aktif şekilde kullanılacağı iki farklı projelerinin olacağını söyleyerek, “Bunlardan ilki eğlence diğeri ise günlük hayatımızı kolaylaştıracağına inandığımız trafik problemine yanıt olacak projeler” diyor.

Site bugün 5 bin 500 üyeye ulaşmış. Yeniş, bunların 4 bin 500’e yakınının aktif üye olduğunu vurguluyor ve yılsonunda ise bu sayının SO bine ulaşmasını hedeflediklerini söylüyor.

Üç aylık süreçte 40 bin TL ciroya ulaştıklarını ifade eden Yeniş. 2013 yılı sonunda ise 3S0 ile 400 bin TL arasında ciro hedeflediklerini belirtiyor.

Türkiye’de internet girişimciliğinin daha büyük başarılara ulaşacağını ve bugün sektörde büyük oyuncuların neredeyse tamamının zaten kendi sektörlerinde lider holdinglerin desteği ve ekonomik kaynaklarıyla ayakta durduklarım ifade eden Yeniş, şöyle devam ediyor:

“Türkiye pazarının potansiyelinin büyüklüğü de göz ardı edilemez. Yeni fikirlere daha fazla destek verilen, sektöre giriş bariyerlerinin minimal seviyelere çekileceği ve finansal kaynaklara dalıa fazla kişinin ulaşabileceği bir ekosistem oluşturulduğu durumda internet girişimciliği konusunda çok fazla başarı öyküsünün çıkabileceğini düşünüyorum. ”

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir