İş Fikirleri ve İş Kurmak

E-ticarette Çocuklara Yönelik İş Fikri

E-ticaretin hedefine çocuklar da girdi

Butik bir site olarak çocukların ihtiyaçlarını hedef alan yuppidi.com, çocuklara üzerine binerek taşınabilen tekerlekli bavullar, yalnız uyumak istemeyen çocuklar için kokulu, sıcak hayvancıklar, banyo yapmakta zorlanan çocuklar için dondurma süngerler gibi çok farklı ürünleri bir arada sunuyor. Sitenin kurucusu girişimci Sezai Emre Erkan, gazetede okuduğu ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ yasası haberi ile bu siteyi kurmaya karar vermiş.

E-ticarette artan pazar payı her geçen gün yeni ürün’ lerle albenisini de artırıyor. Pek çok girişimcinin çabalarıyla internet kullanıcılarına yeni kapılar açan e-tıcarette, çocuklara yönelik girişimler de adından söz ettiriyor. Bu girişimlerden biri de yuppidi.com. Butik bir site olarak çocukların ihtiyaçlarını hedef alan yuppidi.com, bu doğrultuda farklı bir kulvar yaratmış kendine.

Kendi bavulunu taşımak istemeyen çocuklara üzerine binerek taşınabilen tekerlekli bavullar, yalnız uyumak istemeyen çocuklar için kokulu, sıcak hayvancıklar, bebeklerin rahat uyuması için anne karnı sesi, ya da okyanus sesi çıkaran uyku arkadaşları, banyo yapmakta zorlanan çocuklar için dondurma süngerler gibi çok farklı ürünleri bir arada sunuyor. 0-14 yaş grubu çocuklar için yaratıcı, ilginç ve eğlenceli ürünlerin bir arada toplandığı yuppidi.com, ebeveynlerin de hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Örneğin, çocuğunun ödevini yetiştirmek isteyen bir müşteriye istediği ürünü birkaç saat içinde ulaştırabiliyor. Doğum günü hediyesine not yazdırmak isteyen bir ebeveynin istediği notu yazıp ertesi gün uzaklardaki çocuğuna ulaşmasını sağlayabiliyor.

Gazete haberi ilham oldu

yuppidi.com sitesini geçtiğimiz temmuz ayında hayata geçiren Sezai Emre Erkan, asında son beş yıl süren bankacılık kariyerinin ardından böylesiııe zor bir kararı almış. Kendi işini kurmak isteyen Erkan, yaratıcılığı kullanabileceği, iletişim ve araştırma yönünü geliştirebilecek bir işin hayalini kurarken, e-ticaret işinde karar kılmış. 2010 yılında, öncelikle e-ticaret ve dış ticaret sertifika programına katılan ve sonrasında da gazetede okuduğu bir haberden ilham alan Sezai Emre Erkan, girişim hikayesini şöyle anlatıyor:

“İlk iş fikrim, gazetede okuduğum “Trafikte Çocuk Güvenliği” yasası haberi ile doğdu diyebilirim. O dönemde Türkiye’de yaygın olmayan yasa ile zorunlu hale gelen, üç yaş üzeri çocuklar için kullanılabilen oto koltuk yükselticisi ürününü Uzakdoğu’dan ithal etmekle başladım. Haziran ayında ürünleri Türkiye’ye getirdiğim gün nakliye kamyonundan ilk satışımı yaptım, tatil dönemiydi ve yasa ile birlikte çok ilgi gören bir ürün oldu. Bu şekilde ithalatını yaptığımız ürünler o dönemde 5 yaşında olan kızım Derin’in ihtiyaçlarına göre şekillenmeye başladı, işte bu noktada ithal ettiğimiz ve beğenerek kullandığımız ürünleri de satabileceğimiz bir e-ticaret girişimi yapma fikri doğdu ve Darına Dış Tic. Ltd. Şti’imi kurdum.”

Ardından kızlarının sevindiği zaman “yuppidi” diye tepki vermesinden etkilenerek sitelerinin adına karar verdiklerini söyleyen Erkan, çocukları sevindirecek her şeye bu sitede yer verdiklerini söylüyor.

Birbirinden ilginç ürünler

Temmuz 2011’de devreye giren yuppidi.com ‘un kon-sept bir site olarak planladığını ifade eden Erkan, hem çocuğun, hem de ailesinin hayatını kolaylaştıran, renklendiren, eğlendiren ve farklı bir tarz yaratan niş bir site olarak yola çıktıklarını kaydediyor. Hedef kitlelerini 0- 14 yaş arası olduğunu anlatan Erkan, “Amacımız yapılmayanı yapan bir site olmaktı. Bu doğrultuda tüm ürünleri tek tek seçerek sitemize koyduk. Hedef kitlemizi de geniş tuttuk, 0-14 yaş grubuna hitap eden ürünlerimizin yanı sıra kendini çocuk hissedenlere de yönelik ürünlerimiz var. Yaratıcı, farklı, stil sahibi kıyafet, oyuncak, aksesuar ya da ihtiyaç ürünü arayan, bizim bakış açımıza yakın hisseden herkesin ilgisini çekebilecek bir ürün mutlaka bulunabiliyor” diyor.

Ürün çeşitleri

Sitede ne yok ki… Kendi bavulunu taşımak istemeyen çocuklara üzerine binerek taşınabilen tekerlekli Trunki bavullar, yalnız uyumak istemeyen çocuklar için kokulu, sıcak Aroma Home hayvancıklar, bebeklerin rahat uyuması için anne karnı sesi, ya da okyanus sesi çıkaran Cloud-B uyku arkadaşları… Banyo yapmakta zorlanan çocuklar için dondurma süngerler, göze su kaçırmayan su kapları, odasında yatmak istemeyenler için odayı yıldız yağmuruna çeviren ya da gökkuşağı yapan oda aksesuarları, yemek yemekte zorlananlar için yemek yerken kullanabilecekleri yemek zamanı resim malzemeleri…

Birbirinden güzel yaratıcı sanat tasarım setleri, çevreci ürünler, bilim setleri, okula gitmeyi eğlenceli hale getirmek için hayvan figürlü okul çantaları… Müzikli cetveller, mutfakta ebeveynleri ile eğlenceli vakit geçirebilmeleri için renkli figürlü mutfak önlükleri, kurabiye baskı setleri, babalar için boksör eldiven ve suda zıplayan özellikli toptan, sihir malzemelerine kadar yaratıcı oyuncaklar, bebekler için en kaliteli ve dünyaca ünlü kişilerin kullandığı fonksiyonel bebek arabalarına kadar her şey düşünülmüş.

Hedef çocuklu anneler

Siteyi ziyaret eden kişilerin yüzde 80’inin ağırlıklı 25-44 yaş aralığında ve kadınlardan oluştuğunu söyleyen Sezai Emre Erkan, özellikle hedef kitlelerinin çocuklu anneler olduğunu kaydediyor.

Türkiye’de kadın internet kullanıcılarının günde yaklaşık 30 dakika kadar interneti aktif olarak kullandığını aktaran Sezai Emre Erkan şöyle devam ediyor: “Özel bir içerik ve cazip bir kampanya başlattığımızda Yuppidi.com için ortalama site ziyaret sürelerimiz gün içinde yaklaşık 5-6 dakika arasına çıkarak normal günlerden yüzde 90 daha fazla tekil kullanıcı bazında ziyaret süresi olarak artış gösteriyor. Mobil cihazları kullanan sayfa ziyaretçilerimiz toplam ortalamanın yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu rakamları kaliteli içerik ve eğlenceli farklı ürünler ile daha yükseklere çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Sibel Atik Satik

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu