Pazarlama ve Satış Taktikleri

E-Ticarette Satışları Artırma Stratejileri

E-Ticarette satışları artırmak için neler yapılmalı? Türkiye yüzde 58’lik internet ve yüzde 65’lik akıllı telefon penetrasyonuyla e-ticaret sektöründe en fazla potansiyel taşıyan ülkeler arasında. Perakende de e-ticaret hacmi 2016’da yüzde 32 büyüyerek 17,5 milyar TL’ye ulaştı, e-ticarette arama motoru sonuçlarından siteye organik olarak trafik sağlama amaçlı yapılan optimizasyon olan SEO (Search Engine Optimization) kavramı oldukça önem kazanmaya haşladı. E-ticaret sektörünün önde gelen uzmanlarına SEO kavramını ve satışları artırma stratejilerini sorduk.

E-Ticarette Satış Artırmak

Teknolojide yaşanan hızlı değişimler, klasik perakendecilerin dijitalleşme alanındaki yatırımlarını arttırdığı gibi, e-ticaretteki iş modellerini de değiştirmeye başladı. Daha önce hayal bile edemeyeceğimiz yapay zeka gibi teknolojiler bugün ticareti yeniden şekillendirirken, tüketicilerin davranışlarını ve beklentilerini de aynı hızda değiştirebiliyor. Bu dijital dönüşüm içerisinde, değişime hızlı adapte olabilen ve müşterilerinin beklentilerini karşılayan şirketler, rekabette kazanan şirketler arasında olacak.

Türkiye yüzde 58’lik internet ve yüzde 65’lik akıllı telefon penetrasyonuyla e-ticaret sektöründe en fazla potansiyel taşıyan ülkeler arasında. Perakende de e-ticaret hacmi 2016’da yüzde 32 büyüyerek 17,5 milyar TL’ye ulaştı. Ancak bu hızlı büyümeye rağmen e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay henüz yüzde 3,5 seviyesinde. Bu rakamın düaya ortalamasında yüzde 8,5 olduğunu göz önüne alınca gidecek daha çok yolumuz olduğu da ortaya çıkıyor. Peki bu noktada e-ticaret satışlarını artırmak nasıl mümkün, sorusu akıllara geliyor. Bu noktada ‘SEO’ kavramı oldukça önem kazanıyor.

Arama motoru sonuçlarından siteye organik olarak trafik sağlama amaçlı yapılan optimizasyonlara SEO (Search Engine Optimization) deniliyor. Ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google. Dolayısı ile Google’ın endekslerinde ilgili içerikleri ön plana çıkararak siteye trafik çekmek önem kazanıyor.

E-Ticarette satışları artırmak
E-Ticarette satışları artırmak

Yüksek Trafik

Google internet üzerinde linklenmiş siteleri tarıyor ve içeriklerini anlamlandırıyor. Böylelikle yapılan arama sorgularında kullanıcılarına en ilgili sonuçları göstermeyi amaçlıyor. Bu yöntem sayesinde siteye arama sonuçlarıyla gelen ziyaretçinin ne istediği biliniyor ve sitedeki en uygun sayfaya yönlendiriliyor. Pazarlamada doğru ürünü doğru kişiye sunmak önemli olduğundan, SEO da oldukça önem kazanmış durumda.

Kullanıcıların ürün aramalarında Google’ı kullanma oranlarının çok yüksek olduğunu düşünürsek, SEO bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurlardan biridir diyebiliriz. Ayrıca SEO, hem marka bilinirliği sağlamak hem de satışı artırmak için çok önemli bir adım. Örnek vererek açıklamak gerekirse, Google arama motoru üzerinden bir ürün aradığınızda sayfada çıkan organik sonuçlarda ilk sayfada ve üst sırada yer almanız, o arama özelinde başarılı bir SEO kullanımı olduğunu gösteriyor. Bu sayede de yüksek bir trafik elde edebiliyorsunuz.

SEO tarafında güçlü olmanın en büyük avantajı, ekstra bütçe ayırmadan sitenize trafik getirebilmesi. Bunun için de en kritik konu, arama motorlarının sonuç algoritmasını çok iyi anlamak, sitenizin teknik ve içerik olarak gereken standartları sağladığından emin olmak. Özetle, sitenize teknik açıdan yatırım yapmadan SEO’nun sağlayacağı avantajlardan yararlanmanız çok da mümkün değil.

Biz de kapak haberimizde sektörün önde gelen uzmanlarına e-ticarette satışları artırma stratejilerini sorduk. Aldığımız yanıtlar özetleyerek aktarıyoruz.

E-Ticarette satışları artırmak
E-Ticarette satışları artırmak

“Tüketici alışkanlıkları değişiyor”
HEPSİBURADÂ DİJİTAL PAZARLAMA VE ANALİZ MÜDÜRÜ İBRAHİM ÖZTÜRKCAN

“Hepsiburada’da webden ve mobilden her an her yerden erişilebilir yapısı, ürün portföyü, hizmetleri ile aylık 65 milyon ziyaret alıyor. Hepsiburada grubu olarak 2016’da yüzde 100’e yakın bir büyüme gerçekleştirdik. Bu büyüme, sektör ortalamasının bir hayli üzerinde. 2017 yılında da sektör ve şirketler grubumuzun benzer büyümeleri gerçekleştirebileceğini ön görüyoruz. Teknoloji, tüm dünyayı hızla değiştiriyor.

Her şeyden önce tüketici alışkanlıkları değişiyor. Şu anda 20’li yaşlarda olup, tüm yaşamı boyunca dijital olanaklarla yetişmiş dijital bir nesil var. Bu nesil teknolojiyi çok iyi kullanıyor ve kullandığı platformlar üzerinden doğru bilgilere ulaşıp, ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Bu gelişmelere paralel olarak, biz de lider e-ticaret platformu olarak müşterilerimizin bu ihtiyaçlarına karşılık vermek durumundayız. Örneğin, bu hedef ile 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldığımız lisans ile Hepsiburada AR-GE merkezini faaliyete geçirdik.

İnternetten alışveriş yapan milyonlarca tüketicinin beklentilerine yönelik çözümlerin üretileceği merkezimizde; Türkiye’nin en geniş dijital ürün katalogu olan Hepsiburada katalogunun yönetimi, online pazarlama platformları, data analiz sistemleri, kişiselleştirme motorları, perakende çözümleri, depo platformları, ödeme sistemleri ve uçtan uca teslimat alanlarında projelere öncelik verilecek.

Ayrıca; yapay zekâ, büyük veri, mikro servisler ve sınırsız ölçekli bulut tabanlı altyapılar gibi en son dijital teknolojilerden yararlanılacak. Aynı zamanda, Türkiye’de bu teknolojilerin bu denli büyük bir ölçekte uygulanmasını sağlayarak bir ilke daha imza atmayı hedefliyoruz. Bu yöntemler ile tüketicilerin bekledikleri tüm yeniliklere Hepsiburada grubu olarak cevap vermek için çalışacağız.”

E-Ticarette satışları artırma stratejileri
E-Ticarette satışları artırma stratejileri

“Tekrar ziyaret edilme oranımız çok yüksek”
M0RHİP0.C0M DİJİTAL PAZARLAMA DİREKTÖRÜ ATA AYDEMİR

“Biz tüm dijital pazarlama faaliyetlerimizi hedefli olarak yapıyoruz. Yani uygun içeriği uygun müşteriye göstermek üzerine kurgular geliştiriyoruz. Organik trafikten elde edilen satış performansı her zaman daha iyi oluyor. Yani SEO’yu doğru kullanarak arama motoru üzerinden trafik sağlamak satışı da beraberinde getiriyor. Ayrıca siteye organik olarak gelen müşterinin site üzerindeki geçirdiği süre de daha yüksek oluyor.

Uzun zaman dilimlerindeki performansları değerlendirdiğimizde organik kaynaklı kullanıcıların morhipo.com’u tekrar ziyaret etme oranlan çok yüksek. Tüm bu olumlu sonuçlara ek olarak belki de organik trafiğin en büyük artısı diğer birçok dijital kanalın aksine siteye çekilen trafik için reklam bedeli ödemiyor olmanız. Sadece trafik için değil aynı zamanda kullanıcılarımızın güzel bir deneyim yaşamasını sağlayacak optimizasyonlar üzerinde de çalışıyoruz. Bu optimizasyonlar aynı zamanda SEO artışı da sağlıyor. Popüler arama sorgularında ilk sıralarda yer almanın yanı sıra hacmi daha düşük olan çok sayıda sayfamızı da optimize ederek organik trafiğimizi aynı zamanda yatay olarak da büyütüyoruz.”

“Blog içerikleri oluşturun”
OFİX.COM PAZARLAMADAN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI MAHMUT TÜZÜN

“Tek bir pazarlama değişkeniyle oynayarak e-ticaret site trafiğini artırmak mümkün olmaz. Doğru müşteriye doğru ürünü/vaadi doğru zaman ve iletişim kanallarınızdan entegre bir şekilde duyurmanız, ürününüze dolayısıyla sitenize olan trafiği artıracaktır. SEO tarafında ise teknik olarak yapılması gereken optimizasyonların dışında, ürünlerinizle ilgili blog içerikleri oluşturmanız, mümkünse müşteri yorumlan almanız ve trafiği yüksek başka sitelerin sitenize trafik göndereceği iş birlikteliklerini artırmanız en temel aksiyonlar olacak.

Ofix.com olarak ofis sarf malzemeleri tedariği pazarındaki talebin/trafiğin önemli bir yüzdesini biz yönetiyoruz, başarının anahtarı ise pazarda karşılığı olan müşteri vaadini hem dijital hem geleneksel pazarlama kanallarından doğru karışımla sunmuş olmamız. B2B pazar için olmazsa olmaz diyebileceğim başlangıç noktası; müşteri vaadinizin sürdürülebilir şekilde rekabetçi olması ve verdiğiniz sözün arkasında durabilmeniz.”

“360 derece marka iletişimi yapıyoruz”
GİTTİGİDİYOR PAZARLAMA DİREKTÖR! FEYZA DERELİ FEDAR

16 yıllık çok güçlü bir marka olan GittiGidiyor, ayda ortalama 60 milyon ziyaret sayısı ve 24 milyon tekil ziyaretçiye sahip, internetten alışveriş yapan herkesin aklına mutlaka GittiGidiyor geliyor. Bu da bize organik olarak zaten yüksek bir trafik getiriyor. Bunun yanında, GittiGidiyor olarak kullanıcılarımızın dikkatini çekmek ve trafiğimizi artırmak için 360 derece marka iletişimiyle birlikte performans reklamlarına kullanıcının internette araştırma ve satın alma evrelerini de destekleyecek şekilde yatırım yapıyoruz.

Bunları; yeniden pazarlama (Re-marketing), Google alışveriş reklamları ve Facebook dinamik ürün reklamları olarak sıralayabiliriz. Aynı zamanda SEO çalışmalarıyla, Google’da arama yapan kullanıcıların aradıkları içeriğe organik olarak GittiGidiyor’da ulaşabilmesini sağlıyoruz. Son dönemlerde GittiGidiyor’un marka bilinirliğini daha da artırmak üzere video odaklı dijital projelere ağırlık veriyoruz ve iyi geri dönüşler alıyoruz.

Bunlara ek olarak, mobil yatırımlarımız da bizim için çok önemli. Şu anda trafiğimizin yaklaşık yüzde 701 mobilden geliyor. Mobil’deki trafiği mobil uygulama kullanıcılarına çevirmek çok önemli. Dolayısıyla mobil uygulamalarımızın indirilme sayılarını, oradaki kullanıcı’etkileşimini ve deneyimini artırmaya yönelik birçok geliştirme yapıyoruz.”

“İyi bir analiz yapın”
INVEON ORTAĞI MORİS KASTRO

“Önceliklelyi bir analiz yapılması ve bu analizin sonuçlarının anlamlandırılması gerekiyor. Bu analiz, yalnızca sitenin değil, markanın, hitap ettiği sektörün ve müşteri kitlesinin de analiz edilmesini gerektiriyor. Bu analiz sonuçlarına uygun bir şekilde, sitenin SEO çalışmalarına başlanabilir. SEO haricinde içerik pazarlama, sosyal medya kanallarının etkili bir şekilde kullanılması, ayrıca reklam ve satış kampanyaları da e-ticaret trafiğinin artırılması için çok önemli süreçlerdir.

Modüler ve esnek e-ticaret altyapı çözümümüz olan inCommerce ilk kodlanmaya başladığından itibaren, e-ticaret sitelerinin SEO ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk ve bu ihtiyaçları dikkate alarak Türkiye’nin en gelişmiş e-ticaret altyapı yazılımını geliştirdik. Böylelikle, müşterilerimizin teknik SEO ihtiyaçları çok hızlı ve etkili bir şekilde karşılanabilir haie geldi, içerik ve pazarlama konularında da iş geliştirme ve yönetim çözümümüz olan GrovvthLab devreye giriyor.

Firmaların kendi e-ticaret departmanları gibi çalışan GrowthLab takımı, Inveon’un teknik yetkinliğini ve kardeş şirketimiz Inventures’ın iş geliştirme know-how’ından beslenerek, markanın tüm dijital pazarlama, iş geliştirme, SEO ve daha birçok yönetimsel ihtiyacını karşılıyor.”

E-Ticarette satışları artırmak için
E-Ticarette satışları artırmak için öneri

“Çevirimdışı reklamcılığa önem veriyoruz”
BlDOLUBASKi.COM CEO’SU ÖMER ATAKOĞLU

“bidolubaski.com olarak öncelikle site alt yapımızı SEO açısından uyumlu hale getirmekle işe başladık. Tüm sayfalarımızda gerekli optimjzasyonu sağladıktan sonra, hedef kitlelerimizin ihtiyaçlarını belirledik ve onlara fayda sağlayacak blog içerikleri üreterek organik trafiği arttırmaya başladık. Sunduğumuz ürün ya da hizmeti arayan potansiyel müşterilerimize ise Google Advrords kanalıyla ulaştık ve sonra çeşitli yeniden pazarlama kanallarını da kullanarak onları tekrar kazanmaya çalıştık.

Sosyal medya kanallarında ise daha niş hedeflemeler yapmayı tercih ettik. Hedef kitlemizi çalıştıkları sektörler ve ilgi alanları gibi birçok farklı özelliğe göre segmente edip, doğru reklam içeriğiyle hedeflemeler gerçekleştirdik. Çevrimiçi reklamcılık dışında çevrimdışı reklamcılığa da oldukça önem veriyoruz. Bu nedenle hedef kitlemizin yer alacağı, onlarla buluşabileceğimiz her türlü platformu kullanmaya özen gösteriyoruz/’Satışları arttırmak için en önemli kriter doğru ürün ve hizmeti doğru kullanıcıyla buluşturmakta yatıyor.

Pazarlama ve reklam faaliyetlerini yürütürken hedef kitleye ulaşıldığından emin olunmalı ve ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunulmalı. Özellikle e-ticaret, doğru analizlerin yapılması ve sürekli operasyonların optimize edilmesi gereken bir ticaret modeli. Öncelik her zaman verileri doğru şekilde toplayarak analiz etmek ve sonrasında gereken aksiyonları I almak olmalı.”

“Pazarlama otomasyonları önemli fırsatlar sunuyor”
POSİTİVE KURUCU ORTAĞI CANER ISTI

“E-ticaret siteleri için dijital pazarlamada birçok fırsat var. Özellikle pazarlama otomasyonları bu konuda çok önemli fırsatlar sunuyor. Önceden belirlenmiş kurallara göre otomatik çalışan e-postalar, otomatik yaratılan kampanyalar, otomatik tetiklenen reklamlar kullanıcıları müşteriye dönüştürmede çok etkili oluyor. Perakende markaları ise biraz daha avantajlı dürümdalar. Mağaza ve e-ticareti birer kanal olarak değerlendirip, müşterisine alışveriş deneyimini çoklu kanallı olarak sunabilen markalar toplam satışlarda diğerlerine oranla daha yüksek başarı oranlarına ulaşıyor.

Ayrıca, perakende markaları için mağazalar önemli bir tanıtım aracı. Halihazırda mağazalarını ziyaret eden müşterileri markanın online kanalı ile de tanıştırmak, mağaza içerisinde touch-desk, tablet gibi yönlendirmeler ile bu kanalları deneyimletmek çok önemli. Kasada verilecek, online’da kullanılabilecek hediye çeki ve kuponlar, markanın sadık kitlesini e-ticaret sitesinin de sadık kullanıcıları yapacak. Diğer bir önemli nokta ise mobil. Alışverişlerin artık büyük bir bölümü mobilde araştırma yapılarak başlıyor. Ürün ve marka hakkında yorumların yanında, mağaza lokasyon bilgileri ve iletişim bilgileri tüketicilerin en çok aradığı konular arasında.”

E-Ticarette satışları artırma yöntemleri
E-Ticarette satışları artırma yöntemleri

“Ödeme seçeneklerinizi artırın”
TİCİMAX E-TİCARET SİSTEMLERİ KURUCUSU CENK ÇİĞDEMLİ

“Facebook ve instagram takipçi sayısı arttırmak ile ücretsiz bir trafik kanalınız olacak. Elbette takipçiler organik yani gerçek kişiler olmalı, aksi halde bir işe yaramaz. Gerçek takipçi kazanmak için de kaliteli içerikleri, kaliteli fotoğrafları doğru etiketlerle paylaşmak gerek. Bu şekilde sosyal medyada büyüyen biri sitenin alacağı trafik hiçbir kanal ile kıyaslanamaz. TV reklamı bile böyle bir trafik yaratamaz.

SEO ile yükselmeyen sitelere Google adwords kullanmalarını tavsiye ederim, ilgili kelimelere reklam vererek sitelerde, bloglarda ve forumlarda görünür olmak mümkün. Örneğin çanta kelimesine reklam verirseniz, Google sizin reklamınızı içinde çanta kelimesi geçen sayfalarda gösterir. Gösterim başına para ödersiniz. Trafiği arttırmak için retargeting yöntemi de kullanılabilir. Örneğin sitede bir müşteri dolaştı bir ürüne baktı ama satın almadı. O kişiye internette dolandığı zamanlarda ara ara o ürünün ve ilgili ürünlerin reklamını gösterebilirsiniz. Forum ve sözlüklerde adınızdan söz ettirecek ilginç kampanyalar yapmak da trafiğinizi arttırır.

Satışları artırmak için öncelikle hedef kitle doğru seçilmeli. 20 liralık elbise satıyorsanız C sınıfı kadını hedeflemeli, o kadının yaşam tarzı ve alışkanlıklarına uygun paylaşımlar yapmalı, ona göre kampanyalar hazırlamalı, sosyal medya dilinizi de yine o kadına uygun hale getirmelisiniz. Son gün kampanyaları ve hediye çekleri de alışverişi canlandıran hareketler. Bizim e-ticaret siteleri için kişiye özel kampanya modüllerimiz var örneğin. Bu modüller sayesinde site, müşterisinin incelediği ürüne otomatik olarak anlık indirim uygulayabiliyor. Satışı arttırmak için ödeme seçeneklerinin arttırılması da önemli.”

“Abonelik e-ticaret modelini öneriyoruz”
STARTSUB CEO’SÜ DENİZ KURAN

“Startsub olarak müşterilerimize abonelik işlerini kurarken başlangıçta düşük bütçelerle yapabilecekleri pazarlama aktivitelerini tavsiye ediyoruz. Her yöntemi deneyip, o site için en işe yarayan yöntemi belirledikten sonra pazarlama bütçelerini artırmalarını ve daha odaklı şekilde harcamalarını öneriyoruz. Bu yöntemler arasında sosyal medya reklamları, Google reklamları, içerik pazarlaması, ‘influencer pazarlaması’, e-posta pazarlaması gibi yollar var. Her ürün ve hizmet için farklı pazarlama yöntemleri farklı etkiler gösterebiliyor.

Ancak yapılan pazarlama kadar sunulan ürün veya hizmetin içeriği, kalitesi, fiyatlaması, satış sonrası hizmetin kalitesi gibi etkenler de müşterilerin devamlılığı, çevresine önererek yeni müşteri kazandırması için kritik. Müşteri kazanım maliyetleri çok yükseldi. Bu nedenle bir kere gelen müşterinin size tekrar gelmesi, o müşteriden düzenli gelir sağlamanız kritik. Biz bu sebeple abonelik e-ticaret modelini öneriyoruz. Abonelik modelinde müşteriniz sizin ürün veya hizmetinize abone oluyor, bir kere sipariş veriyor, her ay tekrar sipariş vermesine kalmadan abone olduğu ürün/hizmetin bedeli kartından çekiliyor ve siz o ürün/hizmeti her ay sağlıyorsunuz.”

E-Ticarette satışları artırma yöntemi
E-Ticarette satışları artırma yöntemi

“Koşan bir urun belirleyin”
İNCEHESAP.COM KURUCU ORTAĞI NURETTİN ERZEM

“Trafiği artırmak potansiyel müşteri anlamına gelmektedir. Site trafiğini artırmanın bütçesel anlamda en kolayı SEO’dur. Bunu ücretli reklam olarak adlandırdığımız Google Advvords ve benzeri yapılar takip eder. Ancak burada devreye bütçe girdiğinden harcanan tutarın karşılığını alınması beklenir. Reklam kurgularının iyi planlanması, verimsiz reklamlara ayrılan bütçenin daha verimli olanlara kaydırılması bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için gereklidir. Bu planlamayı doğru yapmak için verilerin doğru analiz edilmesi ve buna göre uygulanması gerekir.

Bu reklamları sadece kâr odaklı olarak düşünmemek gerekiyor. ‘Koşan’ bir ürün belirlemek ve bu üründe kar gözetmeksizin siteye fiyat ya da fayda avantajıyla kullanıcı çekmek de ayrı bir stratejidir. Satışları artırmak doğal olarak her ticari kuruluşun en önemli gayesi. Bunu kimi müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, kimi satış sonrası hizmetleriyle, kimi de fiyat avantajıyla yaptı ve yapmaya çalışıyor.

Sektörel dinamiklere göre bu stratejilerin sırası değişkenlik gösterebilir. Örneğin tekstil sektörü için fiyat avantajı çok da planda değildir, asıl önemli olan kreasyon ve satış sonrası hizmetlerdir. Teknoloji sektöründe ise bu durum biraz daha farklılık gösterir. Teknoloji ürünleri herkesin her yerde ulaşabildiği ve bir standardı olan ürünler olduğu için burada ön plana çıkan nokta fiyat avantajıdır.”

“5 ayda yüzde 80 büyüdük”
YOLLANDO.COM KURUCUSU SERDAR GÜVENKAYA

“Bir start up şirketinin dijital pazarlama konusunda yeterli bilgiye sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Reklamları ve reklam verenleri dijital pazarlama profesyonelleri ile analiz edebilmek gerekiyor. Bu noktada bütçenin küçüklüğü veya büyüklüğü fark etmez. Bu yöntemle hedef kitle ve hangi mecralarda müşteri aranacağı belirlenir ve daha sonra verilen reklamlar analiz edilir. Yollando.com olarak bu metodolojiyi kullanarak son beş ayda aylık ortalama yüzde 80 büyüme elde ettik.”

E-Ticarette satışları artırmak için öneri
E-Ticarette satışları artırmak için öneri

“İlk kez alışveriş yapacak müşteriyi ikna etmelisiniz”
ÖZOİSAN ELEKTRONİK GENEL MÜDÜR! MUSTAFA YURTTAŞ

“Müşteri memnuniyeti veya memnuniyetsizliklerine duyarlı bir yapı ile geri planda onların istedikleri revizyonları Yapabilecek bir dijital veri yenileme ekibinizin olması çok ama çok önemli. Ozdisan.com’u oluştururken, ziyaretçi trafiğini artırmak adına titiz bir çalışma yürüttük ve altyapı için 1,5 yıl boyunca aralıksız çalıştık. Gerekli altyapının kurgulanabilmesi ve belli bir zemine oturtulması konularında çok önemli adımlar attık. Altyapımızdan emin olduktan sonra portalımızı erişime açtık. Sonrasında da içerik zenginliğini artırmak için aralıksız çalışmaya devam ettik ve dünyada hiçbir sitede uygulanmamış özellikleri ekleyerek sitemizi zengin bir hale getirdik.

Portalın hedef kitleyle buluşabilmesi için gerekli tanıtım çalışmalarına ağırlık verilerek kullanıcılara sitenin farklılıkları ve sağladığı avantajları doğru anlatmak gerekir. Arama motorlarında üst sıralarda yeralabilmek adına yapılan çalışmalara ara verilmeden devam edilmeli, sitenin güvenli alışveriş imkanı sunduğu özellikle vurgulanmalı. Tüketici koruma yasasına bağlı bir portal olunduğu konusunda gerekli belgeleri sunabiliyor olmak da özellikle ilk kez alışveriş yapacak olan kullanıcıları ikna etme açısından gerekli.”

En sık yapılan 4 hata

  1. En sık yapılan hatalardan biri başarılı görülen bir iş modelini yeni bir bakış açısı katmadan aynen kopyalamaya çalışmak veya pazarlama ve tedarik tarafında orta/uzun vadeli stratejiyi kurmadan müşteriye sadece “en ucuz biziz” vaadinde bulunmak.
  2. Müşteri hizmetleri biriminin baştan doğru kurgulanmaması da bir diğer yapılan büyük hata. Bugün değişen tüketici talepleri arasında en kritik konulardan birisi de tüketicinin şikayetine ve sorusunun yanıtına en kısa sürede, en tatmin edici şekilde ulaşması.
  3. Yanlış ürün seçimi, reklam maliyeti ile karlılık oranım doğru hesaplayamamak ve yanlış mecralara reklam vermek de büyük hatalar arasında.
  4. En büyük hatalardan biri ise hedef kitleyi değiştirmeye çalışmaktır. Bu hata yüzünden kapatılan siteler oldu. İlk başta C sınıfı müşteriyi hedefleyip ona göre bir kitle oluşturduysamz, bir süre sonra A sınıfım hedeflememelisiniz.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu