Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Ege Bölgesinde Alınabilecek Konutlar

EGE Bölgesi’nin en gözde tatil yerlerinin başında kuşkusuz Bodrum Çeşme geliyor. Ege’nin incisi bu iki ilçe son dönemde büyük bir talep gördü. Bununla birlikte konut fiyatları astronomik oranlarda arttı. Bodrum Çeşme uzun yıllardır yazlık için en fazla tercih edilen bölgeler olduğu için son dönemdeki artışın da etkisiyle buralardaki ortalama konut satış fiyatları 2 milyon TL seviyelerine kadar çıktı.

Böyle olunca sahil kesiminde gayrimenkul fiyatları daha düşük olan bölgeler daha fazla tercih edilmeye başlandı. Son zamanlarda Urla, Seferihisar, Narlıdere, Foça, Didim, Kuşadası, Dikili gibi ilçeler Çeşme Bodrum’a alternatif yerler olarak karşımıza çıkıyor. Düşük konut rakamları nüfusun az olmasından dolayı tercih edilen bu ilçeler ise popülerliğini korumayı sürdürüyor.

“ÖZDERE GÜMÜLDÜR’E TALEP FAZLA”

Aylegül Küçükkurt Zor; Yaz aylarının popüler yerleşim yerlerinden Çeşme’ye taleplerde geçtiğimiz yıla kıyasla bu yıl önemli oranda bir azalma olduğuna dikkat çeken Hepsiemlak Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, bunun en büyük sebebinin fiyat artışı olduğunu söylüyor, “önceki yıllarda Çeşme’de sezonluk olarak kiralanan evlerin yüzde 80’i mayıs ayında daha yaz gelmeden kiraya verilirdi. Bu yaz fiyatlar çok yükseldiği için çoğu sezonluk kiralık evler müşteri bulamadı. Çeşme’de ayrıca imar alanı sınırlı çok fazla yeni proje yapılamıyor” diyen Tandoğan, dolayısıyla konutta arz yetersizliği sebebiyle de fiyatların arttığına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Çeşme’de ortalama 70 bin TL’ye sezonluk kiralık bulunuyordu.

Bu sene bu rakamın 150 bin TL’yi geçmesi nedeniyle çoğu ev boş kaldı. Satılıkta da aynı şekilde 3 milyon TL’ye ortalama havuzlu villa alınabilirken şu anda rakamlar 7-8 milyon TL’lere kadar çıkmış durumda. Haliyle müşteriler alternatiflerine yönlenmeye başladı. Urla, Karaburun Seferihisar gibi diğer sahil beldeleri bu yıl daha fazla ilgi gördü.

EGE Bölgesi
Ege Bölgesinde Alınabilecek Konutlar

Tandoğan, Menderes’in sahil tarafındaki özdere Gümüldür gibi yerlerine olan talebin daha fazla olduğunu söylerken, stokun neredeyse yetmediğini dile getiriyor.

Alıcıların yatırımcıların bu bölgelere yönelmesindeki en büyük etken, fiyatların daha makul seviyelerde olması. Ege Bölgesi’nin sahil kesimleri Türkiye’nin en güzel sahillerini oluşturuyor. Bu nedenle talep her geçen gün artıyor. İzmir’in ön plana çıkmasının nedenlerinden biri Muğla’ya kıyasla İstanbul’a daha yakın olması. Saydığımız sahil beldelerinin büyük şehre yarım saat ile 1 saat uzaklıkta olması da, insanların buralara yönelmesindeki bir başka önemli etken.

URLA, FOÇA, GÜZELBAHÇE

Satılık evlerde ortalama metrekare fiyatında 16 bin 792 TL ile Çeşme başı çekiyor. Çeşme’yi 11 bin 396 TL ile Urla, 10 bin 938 TL ile Foça, 10 bin 558 TL ile Güzelbahçe 10 bin 228 TL ile Narlıdere takip ediyor. Ortalama metrekare fiyatı 5 bin ila 10 bin TL arasında olan ilçeler; 8 bin 103 TL ile Menderes, 8 bin TL ile Karaburun, 6 bin 622 TL ile Seferihisar, 6 bin 154 TL ile Karşıyaka, 6 bin TL ile Dikili, 5 bin 941 TL ile Gaziemir, 5 bin 888 TL ile Balçova, 5 bin 833 TL ile Bornova 5 bin 309 TL ile Çiğli olarak sıralanıyor. Tandoğan’a göre; Urla’nın son yıllarda gastronomi turizmine yönelmesi yeni mekânların açılmasıyla, bölgenin daha da hareketlendiğini söylüyor. Buraya olan yatırımların da devam edeceğinin altım çizen Tandoğan, bölgelerdeki fiyat değişim oranlarını ise şu sözlerle anlatıyor:

“İzmir’in Karaburun ilçesinde satılık konut fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 100’lük bir artış var. Bir yıl önce ortalama metrekare fiyatı 4 bin TL üzerinden alıcı bulan evler bu yıl 8 bin TL üzerinden alıcı bulmaya başladı. Karaburun’u yüzde 71 ile takip eden Urla’da ise geçtiğimiz yıl 6 bin 666 TL olan evlerin ortalama metrekare fiyatları bu yıl 11 bin 396 TL’ye yükseldi. Yüzde 70 ile üçüncü sırada yer alan Seferihisar’da evler geçtiğimiz yıl 3 bin 903 TL metrekare fiyatıyla satışa çıkarken bu rakam bu yıl 6 bin 622 TL’ye yükseldi.

Menderes’te ise bir yıl içinde yüzde 68’lik bir artışın olduğunu görüyoruz. 4 bin 813 TL olan ortalama metrekare fiyatlarının 8 bin 103 TL’ye çıktığını söyleyebiliriz. Kiralık olarak baktığımızda ise Foça’da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 170 gibi bir fiyat artışı oldu. Ortalama metrekare fiyatı 28 TL’den kiracısını bulan evler bu yıl 75 TL’den ilana çıktı. Foça’yı yüzde 87 artışla Urla takip etti. Fiyatların bir yıl içerisinde 27 TL’den 50 TL’ye yükseldiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl birinci sırada yer alan Çeşme bu yıl üçüncü sıraya geriledi. Yüzde 77 fiyat artışının olduğu Çeşme’de kiralık konutlardaki ortalama metrekare fiyatları 125 TL’den 222 TL’ye yükseldi.”

DİDİM, KUŞADASI DA VAR

Endeksa CEO’su Görkem öğüt’te, Hepsiemlak gibi pandemiden dolayı yazlık bölgelere olan talep artışının fiyatlara yansıdığına dikkat çekerken, Bodrum Çeşme gibi popülaritesi yüksek yerlere alternatiflerin doğduğunu söylüyor. Ortalama konut fiyatlarının bu bölgelerde 2 milyon TL’lere çıktığını söyleyen Öğüt, sahil kesiminde fiyatların daha düşük olduğu bölgelerin daha fazla tercih edilmeye başlandığını ifade ediyor.

Bu illerden biri de Aydın. Aydın Didim’de son bir yıllık değer artışı yüzde 51, son dört yıllık değer artışı ise yüzde 174, ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 25 TL, ortalama konut fiyatı 653 bin 250 TL. Kuşadası’nda da durum farklı değil. Son bir yıllık değer artışı yüzde 60, son dört yıllık değer artışı ise yüzde 166. Kuşadası’nda ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 263 TL, ortalama konut fiyatı 799 bin 976 TL.

Endeksa’nın güncel rilerine göre bu oranlar ise; Çeşme’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 14 bin 973 TL, ortalama konut fiyatı 2 milyon 410 bin 613 TL, Foça’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 6 bin 789 TL, ortalama konut fiyatı 821 bin 469 TL, Urla’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 743 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 773 bin 226 TL, Seferihisar’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 285 TL, ortalama konut fiyatı 697 bin 620 TL, İzmir Selçuk’un Şirince Mahallesi’nde ortalama konut satış fiyatı 9 bin 541 TL, ortalama konut satış fiyatı 1 milyon 249 bin 871 TL dolaylarında seyrediyor.

İzmir’in çevresinde Çeşme’den sonra özellikle konutta Urla’nın, Güzelbahçe’nin, Narlıdere’nin, Seferihisar’ın Kuzeyde Foça’nın tercih edildiğini söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu bölgelerde pek çok yatırımın olduğuna dikkat çekiyor. Urla, Gü-zelbahçe Narlıdere’de projelerin daha yoğun görüldüğünü söyleyen özelmacıklı, ilçelerin ortak özelliklerinin İzmir’e yakın konumda bulunması olduğunu belirtiyor. Pandemiden sonra doğal yaşamın öncelikli olması nedeniyle Urla’ya olan talebin daha fazla olduğunu ifade eden özelmacıklı, ilçedeki satılık metrekare konut fiyatlarının ise 11 bin TL’leri bulduğunu söylüyor.

izmir konut fiyatlari 2021

Onur KARADEMİR / Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) İzmir İl Başkanı
“Kupon arsalara yapılan yüksek fiyatlı projeler revaçta”

Ege Bölgesi, geçmişten bugüne kadar kendini korumayı başaran ve ender güzelliklere sahip bir bölge. Tabii pandemi ve yaşanan deprem sonrası, İzmir-Çeşme gibi rağbet gören yerlere farklı alternatifler de doğurmuş oldu. Son zamanlarda Karaburun, Urla, Güzelbahçe, Foça, Dikili ve Ayvalık, Çeşme’ye rakip olabilecek ilçelerin başında geliyor. Pandemi sonrasında artan müstakil ev talebini karşılamak amacıyla pek çok inşaat firması, bu bölgelerde ev üretmek için arsa yatırımları yapmaya başladı. İzmir’de yaşanan uygun fiyatlı arsa üretememe problemi nedeniyle yapılan yatırımlar, büyük ölçekli projeler yerine kupon arsalara yapılan yüksek fiyatlı projeler şeklinde devam ediyor. İzmir Çeşme’de ortalama birim metrekare fiyatı 25 bin TL, Urla’da 15 bin TL, Güzelbahçe’de 12 bin TL, Karaburun’da ise 10 bin TL dolaylarında.

Şu anda müstakil konutların ortalama fiyatları Çeşme’de 3 milyon TL, Urla’da 2 milyon TL, Güzelbahçe’de 2.5 milyon TL, Karaburun’da 1.5 milyon TL civarında seyrediyor. Müstakil konutlar imar durumuna bağlı olarak bazı bölgelerde daha geniş bazı bölgelerde daha kısıtlı olarak yapılıyor.

Vedat ARSLAN / Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı
“Türkiye’nin bütün kıyı şeridine ciddi anlamda talep oluştu”

Pandemi dolayısıyla Türkiye’nin bütün kıyı şeridine çok ciddi anlamda talep oluşmuş durumda. Ege kıyıları, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın sayfiye bölgeleri; İzmir’de yukarıdan aşağıya indiğimizde Dikili, Foça, Urla, Çeşme gibi bölgeler; Bodrum, Marmaris, Fethiye dâhil Güney Ege sahillerinin tamamı talep alıyor. Urla bölgesinde pandemi öncesinde 2.5-3 milyon TL bandını konuştuğumuz müstakil villalarda bugün konumuna bağlı olarak 7-10 milyon TL bandını normal karşılar hale geldik. Tabii ki bu yüksek artış oranı Urla’nın daha da parlamasından kaynaklanıyor.

Yine benzer şekilde pandemi öncesinde 1 milyon TL bandını konuştuğumuz Ayvalık ve çevresinde bugün 2.5-3 milyon TL’leri, pandemi öncesi 500-600 bin TL’leri konuştuğumuz Dikili ve çevresinde ise bugün neredeyse 1.5 milyon TL’leri konuşur hale geldik. Bodrum’da ise; özellikle Torba- Yalıkavak arasında lüks segment ürünlerin gerçekleşen satış fiyatları metrekare ortalamasında 3 bin euro bandında iken bu rakamlar bugün 5 bin euroyu buldu hatta geçti. Hali hazırda başlamış olan İzmir Alaçatı Havaalanı projesi, Dikili Liman Projesi, yapımı devam eden Çanakkale Köprüsü gibi projeler bulundukları bölgeyi konut yatırımlarının değeri açısından olumlu yönde etkileyecektir.

Aylegül Küçükkurt Zor / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu