İş Fikirleri

Eğitim Sektörüne Yatırım Yapmak

EĞİTİM
Kolejlerin Anadolu harekatı başlıyor

Türkiye’de kendi içerisinde 50 milyar dolarlık bir ekosistem yaratan eğitim sektörü, 2013 yılında da büyümesini sürdürecek alanlardan. Dershanelerin kapanması ya da özel okullara dönüşmesi ve eğitime teşvik gibi konuların gündemde olduğu şu günlerde hem var olan yatırımcıların hem de yeni girişimcilerin farklı yatırımlarına sahne olacak sektör.

Bu konuda en agresif hareket eden kurumlardan biri Doğa Koleji. Bu öğretim yılına 20 yeni okul açarak giren ve 52 kampüse ulaşan Doğa Kolejleri, 2013’te de eğitim sektöründe adından söz ettirecek kurumlardan olacak. Girişim Sermaye Grubu Türkven’in ortak olduğu Doğa Kolejleri CEO’su Uğur Gazanker, 2013’te Anadolu’ya 10 tane okul açacaklarını 20 tane de franchise vereceklerini belirtiyor

Bilfen, Eyüboğlu Koleji, Bahçeşehir Koleji, Okyanus Koleji de bu anlamda büyümesiyle yıl içinde dikkati çekecek kurumlar arasında yer alıyor. Ayrıca TED’in de son iki yıldır hızlandırdığı şubeleşme atağına 2013 yılında da devam etmesi bekleniyor.

Bir de zorunlu eğitim dışında alternatif eğitim programlarıyla dikkati çeken kurumlar var. Örneğin küçük yaşta dil eğitimi vermeyi doğru bulan ve buna odaklı eğitim kurumlan… Bu konuda dünyanın en ünlü ilkokul öncesi İngilizce eğitimi kurumu Helen Doron bunlardan biri. Anaokulu kon-septi ile franchisingle Türkiye genelinde 200 şubeye ulaşmayı hedefleyen şirket, bu konuda agresif şirketlerden biri. Diğer öne çıkan alternatif eğitim metodolojisi de zihinsel işlem sistemi. Aıtık çocukların zihinsel gelişimi için farklı metodolojiler de kullanılıyor.
1. Global rekabet nitelikli iş gücünü zorunlu kılıyor. Kişisel eğitimin ömür boyu olması gerektiğinden hareketle eğitim sektöründeki şirketler de çeşitleniyor.

2. Gerek dershanelerin kapanıp kolejlere dönüşmesi gerekse eğitime teşvik beklentisi sektörün önümüzdeki dönemde hareketlenmesi beklentisinin altında yatan en önemli nedenlerden.

3. Okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi bu alanda hizmet veren kurum ihtiyacını artırıyor.

4. Her ne kadar okullarda İngilizce eğitimi verilse de dil eğitimi için pek çok kişi hala kurslara gidiyor. Dershanelerin dönüşmesinde değişim arayan yatırımcıların bu alana da girmesi bekleniyor.

Eğitim alanında yatırım yapmak isteyenlerin yapacakları işe göre yatırım maliyetleri farklılaşıyor. Abaküsle mental aritmetik sistemi üzerine eğitim veren bir şirket kurmaksa niyetiniz 7 bin TL yeterli. Anaokulu kurmak 150 bin TL yatırım bedeli gerektiriyor. Bir kolejin franchise olmak için ise 150 bin dolar sadece franchise bedeli ödemenin yanında en az bir bu kadar daha okul yatırımı yapmak lazım.

Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker

“Anadolu’daki kolej sahiplerinden daha çok talep alıyoruz. Koşullarını ve fiziksel koşullarını düzelten okullara 100 bin dolar franchise bedeli ve yıllık yüzde 6-8 oranında know how bedeli alarak franchise veriyoruz.”

EFIN5T Dil Okulları Gnl. Md. Bora Gündüzyeli

“Franchising vermeye başladık. Her yıl 25 bin çocuğa Helen Doron Anaokulları’ndan eğitim vermeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Demeği ile de birlikte Merak Eden Çocuk okullarını açmaya başladık”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu