Başarılı Girişimcilik

Eğitimdeki deneyimini Kanada’ya taşıdı

Keystone ve Kilittaşı markalı okullarıyla eğitim sektöründe faaliyet gösteren Sema Sever, kızı Doğa Demirsü ile birlikte deneyimini Kanada’ya taşıdı. Kanada’da 2 milyon dolarlık yatırımla Toronto Keystone‘u açan iki girişimci, bu markayı yaygınlaştırmayı hedefliyor. Sever, Türkiye’de ise anaokullarında franchise sistemiyle büyüyeceklerini söylüyor.

Eğitim Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri. Son dönemde dershanelerin kapanıp özel okula dönüşmesiyle birlikte eğitimdeki rekabet de kızışmaya başladı. Yatırım teşviklerinde özel okulların beşinci bölge kapsamına alınması, öğrencilere verilen eğitim-öğretim desteği ve dershanelerin dönüşüm sürecinin de etkisiyle son üç yılda özel sayısı yüzde 100 arttı. Özel okul sayısı 8 bin 150’ye yükselirken yüzde 4’lerde olan özel okullaşma oranı yüzde 7,4’e ulaştı. 2023 yılına kadar özel öğretimin payının yüzde islere çıkartılması planlanıyor. Sektörün büyüme potansiyeli bu alana yönelik yatırımların artmasına neden oluyor.

Keystone International schools kurucusu Sema Sever, uzun yıllardır eğitim sektöründe faaliyet gösteren bir girişimci. Sever’in eğitim sektörüne ilk adımı 1991 yılında anaokuluyla oluyor. Eşinin işi dolayısıyla Viyana’da yaşayan Sever, bu süreçte gönüllü olarak çalıştığı anaokulunun bir benzerini Türkiye’de açmaya karar veriyor. İstanbul’a döndüğünde aynı Viyana’da Viyana’daki anaokulunun fiziksel şartlarına çok yakın bir bina bulan Sever, “Bunu iyiye işaret olarak gördüm. AvusturyalI arkadaşımın da desteği ve vizyonu ile ilk anaokulumu Çiftehavuzlar’da açtım. Arkadaşım bana destek olmak için İstanbul’a geldi ve yıllarca süren desteğini eksik etmedi” diyor. 16 yılın sonunda isim hakkı problemi nedeni ile okulun adını satmak zorunda kalan Sever, Selamiçeşme’de o dönemlerde yeni açılan uluslararası bir anaokul-da dört yıl boyunca yöneticilik yapıyor. 2011 yılında tekrar kendi okulunu açmak üzere hareket geçen Sever, Keystone ve Kilittaşı okullarını kuruyor. Bugün İstanbul’da dört okulu bulunan Sever, bu konudaki deneyimini Kanada’ya taşıyor.

Kızıyla Kanada’ya yatırım yaptı

Eğitim sektörünün içinde büyüyen kızı Doğa’nın da isteğiyle Keystone Okulları’nın Kana-da’da açmaya karar veren Sever, “Kızım Doğa üç yaşından beri eğitimciliğin içinde büyüdü. Evimizdeki sohbetlerin çoğunluğu; okul, çocuklar, öğretmeler, veliler, kayıt, ücretler gibi her şey okul ile ilgiliydi. McGilI Üniversitesi’nde MBA programı yaparken öğrendiği birçok bilgiyi bana aktarıyor ve ben de mümkün olduğunca onun bilgilerinden faydalanarak, okulu geliştirmeye çalışıyordum. Yani uzaktan bana her zaman destek oluyordu. MBA bitince daha fazla bana destek olmasını istedim ve böylece başlayan profesyonel birlikteliğimizde kazanan ve kazanacak olan Keystone oldu” diyor.

Kısa bir süre önce Toronto’da açılan Keystone da dünyanın her yerinden gelen öğrencilere lise eğitimi veriyor. Sever’e göre Kanada’daki diğer okullardan farkı ise uluslararası öğrenciler ile ilgili olan deneyimleri. Öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini en hızlı şekilde yükseltmek için çabaladıklarını söyleyen Sever, “İngilizceye hakimiyetlerini sağlarken, kültüre adapte olmalarını ve eğitimlerini sürdürecekleri Kuzey Amerika sistemini tanımalarını sağlıyoruz. Bu şekilde onlar da liseden mezun olurken, KanadalI arkadaşları ile aynı avantajlara sahip olarak üniversite başvurularını yapabiliyorlar” diyor.

Girişimci Toronto’ya 200 kişilik butik bir okulla adım attı. Binanın iç tasarımı, demirbaş, elektronikler, insan kaynakları, izinler ve diğer bürokratik işlemlerle birlikte okul için yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım yapıldı, iki girişimci, Ka-nada’da yatırıma devam etmeyi ve önümüzdeki 3-4 yıl içinde Montreal’de bir okul daha açmayı planlıyor.

Anaokulunda franchise verecek

Sever’in büyüme planları sadece Kanada ile sınırlı değil. Eğitim sektörüne anaokulu ile adım atan girişimci anaokulunu franchise vererek büyütmeyi hedefliyor. Bu yıl ilk franchise anaokulu Acarkent’te açılacak. Önümüzdeki dönemde Ulus ve Çekmeköy’de anaokulu için franchise verilmesi planlanıyor. Franchise koşulları ve yatırım maliyeti ise lokasyona göre değişiklik gösteriyor.

Bir okul açmak için yapılacak yatırımın lokasyon, binanın büyüklüğü, kontenjan hedefi gibi ihtiyaçlara göre büyük değişiklik gösterdiğini söyleyen Sever, “Yine de 2 milyondan başlayıp sonsuz para harcayabileceğiniz bir sektör. Harcayacağınız para aslında okulların kon-septleri ile de yakından ilgili. Biz mümkün olduğunca gösterişten uzak, sade, minimalist, geri dönüşüm anlayışı ile okullarımızın içini dekore ediyoruz. Otel lobisi görünümünü anımsatan okul dekorasyonu tarzından çok uzaktayız. Lobimizde tamir edilmiş eski oymalı 2 adet ahşap bank, metal bidonu keserek kendi yaptığımız bir sehpa, ahşap paletten duvar saksılığı gibi gerçekten emek ve yaratıcılığımızı kattığımız ve öğrencilerimizin bunu görerek, yaşayarak özümsemesini sağlayan bir lobimiz var. Yaratıcılık bizim için çok önemli ve inanın hazır mobilyaları alıp koymaktan çok daha zor” diyor.

İngilizce ana dil gibi

Sever’in okulları dil konusunda iddialı. Örneğin Kilittaşı Okulu’nda Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ana dil olarak kabul ediliyor. Tüm eğitim sistemi buna göre kurgulanıyor. Okulun yabancı dili Fransızca. Öğrenciler ortaokul 5’inci sınıfta Fransızca hazırlığa devam ediyor. Keystone Uluslararası Okulu’na ise sadece expat ailelerin çocukları kabul ediliyor. MEB ve Kanada tarafından kabul edilmiş bir offshore okul olan Keystone mezunlarına Kanada diploması veriyor. Öğrenciler son dört yıl tamamladıkları krediler ile bir Kanadalı öğrenci avantajıyla biç sınava girmeden üniversiteye Kanada’da devam edebiliyor.

Kanada Pisa’da üçüncü sırada

Kanada, Pisa sonuçlarına göre Finlandiya ve Japonya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Bu sonuçların Kanada’nm eğitim sisteminin genel kalitesini kanıtlayan bir sonuç olduğunu söyleyen Doğa Demirsü, “Çünkü tüm çocuklar, devlet, özel ayırt edilmeden bu sınavlara girip bu başarılan gösteriyorlar. Kanada’nın eğitim sistemi kesinlikle ezbere dayanmayan, yaratıcı, kritik/eleştirel düşünmeyi geliştiren, problem çözme, iletişim ve girişimcilik becerilerini öne çıkartan bir sistem” diyor. To-ronto Keystone, Kanada’nın On-tario müfredatım Toronto’daki diğer liselerdeki gibi uygularken, aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin İngilizcelerini destekleyip, Kuzey Amerika’daki üniversitelere başvururken bir KanadalI öğrenci ile aynı avantajlara sahip olmalarını sağlıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu