Başarılı GirişimcilikTeknoloji ve İnovasyon Haberleri

Elektrikli kaykay modası hızla yayılıyor yatırım yapın

Ayağınızı yerden kesen icat

Önce magazin sayfalarında, son dönemde ise sokaklarda gördüğümüz elektrikli kaykay modası hızla yayılıyor. Yeni trend özellikle gençleri etkisi altına almış durumda. Markaların distribütörlüğünü ilk alan yatırımcılar çok kazanacak…

SON günlerde teknolojik bir araç hızla yayılmaya başladı: Scooter hoverboard. Bir çeşit elektrikli kaykay olan bu aletin adı scooter ama bir ölçüde segway’i de anımsatıyor. Pek çok modeli bulunan ve sürekli geliştirilen scooter hoverboard’ın, gelecekte yürüme eyleminin yerine geçebileceği bile konuşuluyor.

elektrikli kaykay

SAATTE 10 KM HIZ

İlk scooter hoverboard, 2013 yılında Amerikalı bir grup girişimci tarafından Hovertrax markasıyla piyasaya sürüldü. Zamanla Amerikalı ünlülerin arasında yayılan bu modanın rüzgarından Türkiye de etkilendi. Önce magazin sayfalarında ünlü isimleri kullanırken gördüğümüz scooter hoverboard, şimdilerde alışveriş merkezlerinde, sokaklarda sıklıkla göze çarpıyor. Ağırlıklı olarak gençlerin ve çocukların tercihi gibi görünse de scooter hoverboard’u yetişkinler de rahatlıkla kullanabiliyor. Yetişkinler için bisiklet veya motosiklete alternatifken, çocuklar için eğlenceli bir ulaşım aracı.

Okula, işe veya gezmeye giderken kullanılabilecek scooter hoverboard, denge sensörleri sayesinde, dokunmatik pedallarının üzerine çıkıldığı anda kendi dengesini sağlıyor. İleri veya geri gitmek için vücudu eğmek, dönüşler için ise ayak bilekleri ile cihazı kontrol etmek yeterli. 10 dakikada kullanımı öğ-renilebilen aracı, kısa sürede vücudun bir parçasıymışçasına hareket ettirebilmek mümkün. Saatte 10 km hızın üstüne çıkabilen aracın, hız kapasitesi ve şarj süresi markaya ve modele göre değişiyor.

RESMİ SATIŞ SINIRLI

Pek çok markası satışa sunulan scooter hoverboard, Türkiye’de şimdilik sadece birkaç internet sitesi üzerinden satılıyor. Resmi satış ise yok denecek kadar az. Sadece Hovbo isimli bir markanın Türkiye’de resmi satış sitesi bulunuyor. Ayrıca Sahibinden.com, Gittigidiyor.com veya Nll.com gibi siteler üzerinden bazı markaların resmi olmayan satışını veya ikinci ellini bulmak mümkün. Anlayacağınız görünürlüğü arttıkça talebi de artan araç için arz henüz oldukça yetersiz. Dolayısıyla Türkiye’deki kullanıcılar şimdilik scoo-ter hoverboard’u ağırlıklı olarak yurtdı-şından getiriyor. Bu açıdan öne çıkan markaların distribütörlüğü yatırımcılar için iyi bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Alibaba.com üzerinden pek çok satıcı toptan sipariş almaya başlamış bile.

AKSESUAR PAZARI DA BÜYÜYOR

Scooter hoverboard fiyatları markaya ve kapasitesine göre değişiklik gösteriyor. ABD’de 250 dolardan başlayan fiyatlar 1.500 dolara kadar çıkıyor. Türkiye’de ise ortalama 3 bin TL’ye scooter hoverboard bulmak mümkün. Piyasada Uzakdoğu menşeli daha ucuz modeller de var. Öte yandan aracın taşıma çantaları, pilleri ve diğer aksesuarları da ayrı bir pazar olarak büyüyor. Scooter hoverboard çantalarının fiyatları 10 ila 20 dolar arasında değişirken, pillerinin fiyatı ise 100 dolara kadar çıkabiliyor.

Birçok özelliği var

Bu alandaki icatlara her geçen gün yenisi ekleniyor. Yakın zamanda popüler bağış platformu Kickstarter üzerinde destek arayan bir ürün de bunlardan. Hoverboard isimli ürün, tek tekerlekli elektrikli bir kaykay. Ortasında elektrik motorunu barındıran büyük bir tekerlek bulunan Hoverboard, tasarımsal olarak standart bir kaykay gibi görünüyor. 16 km menzil, saatte 25 km maksimum hız, 10 kg ağırlık ve 16 dakika şarj süresi bulunan ürün, scooter hoverboard’a benzer şekilde vücut ağırlığının verildiği yöne doğru hareket ediyor.

Ayrıca Hoverboard, bluetooth teknolojisi üzerinden kablosuz olarak bağlantı kurduğu akıllı telefonlardan kişiselleştirilebiliyor ve hız limiti belirleme, batarya durumunu kontrol etme ya da bünyesinde yer alan hoparlörden müzik çalma gibi işlevleri de uygulaması aracılığıyla yerine getirebiliyor.

Uçan kaykaya az kaldı

Yıllardır beklediğimiz uçan kaykay hayalimize de az kaldı gibi görünüyor. Yakın zamanda Lexus şirketi, geliştirdiği uçan kaykay modelini resmen kamuoyuna duyurdu. Son dönemde internette dolaşan uçan kaykay tanıtım video filmi ilk bakışta oldukça gerçek dışı görünüyor. Profesyonel bir kaykay ekibi tarafından test edilen uçan kaykay Lexus’un görüntülerini içeren tanıtım videosunda, vaat edilen tüm kabiliyetlerin gerçekleştirilebileceği gösteriliyor. Buna su üstünde yol alabilme becerisi de dahil. Uçan kaykay hidrojen soğutmalı, süper iletken ve mıknatıslar aracılığı ile çalışıyor. Firma tarafından bu video ile uçan kaykay Lexus Hoverboard’un son aşamaya ulaştığı açıklanmış olsa da raflarda ne zaman yer alacağı ve nasıl bir fiyatlandırma ile son kullanıcıya ulaştırılacağı belli değil.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu