İş Fikirleri ve İş Kurmak

Elektronik Eşya Kurutma Torbası İş Fikirleri

Elektronik Eşya Kurutma Torbası-İş fikirleri

Elektronik aygıtları kurutmaya yarayan Bheestie Bag fikri 2 kız kardeşe 100.000 dolardan fazla para kazandırdı. Pazardaki boşluğu farkeden ikili çalışmalarını hızlandırarak ürünü hemen piyasaya çıkarmayı planlıyordu. Tabiki her iş fikrinde olduğu gibi bu fikirinde biraz süslenmesi gerekiyordu. Okuyacağınız yazıda fikrin nerden geldiği ve nasıl ilerlediğini göreceksiniz.

Ürün tanıtımı: Kişisel elektronik eşyalarınızı kurutan bir nem alıcı torba. Kazayla suya maruz kalan PDA, Kamera, saat veya diğer tüm eşyalarınızdan nemi söküp alan yaratıcı bir ürün.

iş fikri: Karen Wildman, Lisa Holmes, ABD

Finansal Ödül: 100,000 Dolardan fazla

Hikâyesi: Eğer telefonunuzu tuvalete düşürdüyseniz veya Blackberry’niz yağmur altında ıslandıysa Karen Wildman ve Lisa Holmes kız kardeşler bu cihazlarınızı su mezarlığından kurtarmak için doğru ürüne sahip olduklarını düşünüyorlar: Bheestie Bag.

Bheestie Kızları
Sürekli nemden dolayı bozulan elektronik eşyalara karşı açılan bir savaş Karen Wildman ve Lisa Holmes kız kardeşleri çizim tahtasına çekti ve Bheestie Bag’i buldular. Bu ürün içinde elektronik eşyalardaki nemi çekip alan su emici tanecikler olan küçük bir torba. Sadece ıslanmış cihazı içine atın ve tanecikler çalışmaya başlasın. Milyonlarca insan gibi bu ikili de nem, ter ve Doğa Ana’nın size attığı her türlü ıslaklıktan dolayı kullanılamaz hale gelen cep telefonları, kameralar ve diğer cihazlarla başa çıkmak zorundaydı. İnternet ıslanan elektronik eşyalarınızı hayata döndürmek için pişirilmemiş pirincin içine koymak gibi birçok fikirle dolu ancak bunlar her zaman etkili olmuyor ve çoğu zaman da yanlış oluyor.

Olayın başlangıç noktası çocuklarından biri Game Boy’unun bir havuza düşürüp daha sonra tekrar çalışmayacağını öğrenince üzülmesiyle başladı. Wildman’da bebekliğinden beri işitme kaybı vardı ve ıslanan elektronik eşyaları kurutma hakkında tüm bilgilere sahipti. Bu kurutma tekniklerini başka malzemeler üzerinde de kullanabileceğini fark ettiği anda büyük bir şeyin peşinde olduğunu anladı.

Çaylak Mucitler
Ürün oldukça basit görünüyor ama bu sizi ürünün piyasaya sürülmesine kadar olan süreçteki çalışma ve çabalarını gölgeleyerek sizi yanıltmasın. “Bunun gibi bir şeyi yapmak için gerekli bilgiye önceden sahip değildik.” diyor Holmes. “Bir şeyleri karıştırarak başladık. Benim artalanımda iş muhasebesi var ve Karen de bir hemşire, bu yüzden daha önce hiç üretim, tasarlama veya bir prototip oluşturma işleriyle uğraşmadık. Tüm süreç çok zorlu geçti ve büyük bir öğrenme süreciydi.”Fikirlerini pazarlanabilir bir ürüne nasıl çevirecekleri hakkında bilgi ararken internet en yakın arkadaşları oldu. Ve özellikle bir kitap üzerinde durdular: Tamara Monosoff’un yazdığı ve içinde buluş sürecindeki her adım ile ilgili bilgiler bulunduran “Anne Mucitler El Kitabı”.

En uygun kurutucu malzemeyi bulmak için yapılan arama sürecinde pirinç, silika jeli ve hatta kedi kumu gibi farklı malzemelerin denenmesi vardı. Ve bunların hepsinin kendi eksiklikleri vardı. Kız kardeşler sonunda kendi taneciklerine geldiler ve doğru formülü bulur bulmaz kapsamlı bir test süreci başlattılar.“Birçok test yaptık.” diye ekliyor Holmes. “Bir çok içini gösteren hesap makinesi aldık ve bunları suya daldırdıktan sonra birini pirincin içine, birini Bheestie Bag’in içine birini de açık havaya bıraktık. Nemlilik oranını ölçmemizi sağlayan nem-ölçer kartlar kullandık ve saydan olduklarından dolayı hesap makinelerinin içindeki korozyonu görebiliyorduk. Bu bizim ilk testimizdi.” Devam eden testler aile üyeleri ve arkadaşlar tarafından gerçekleştirildi ve tekrar tekrar suya atılan sayısız cep telefonu, çağrı cihazı ve iPodlar bu torbalarda kurutuldu.

Pazardaki Boşluk
Girişimci ikili piyasada büyük bir boşluk buldu. Piyasada bir sürü kendiniz yapabileceğiniz tercihen pirinçle olan kurutma yöntemleri vardı ancak direk olarak elektronik eşyaların kurutulmasına yönelik bir ürün bulamadılar. Ve kız kardeşlerin yaptıkları testlere göre uygulanan hiçbir hızlı çözüm nemi onların tanecikleri kadar hızlı çekmiyordu.

Başından beri Wildman ve Holmes bütün süreç boyunca kontrolü elde tutmakta kararlıydılar. “Bu şirketi kurma deneyimini yaşamak istedik ve ürünümüze duygusal olarak bağlanmıştık.” Daha sonra bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir imalatçı buldular ve ürünlerini tescilleyerek telif haklarını aldılar.

Kız kardeşler küçükten başladılar ve kendilerini destekleyerek elektronik ürünleri kurutan ürünlerini satmak için Bheestie Şirketini kurdular. Ürünleri internet üzerinden kendi web sitelerinde satılmakta ve birçok perakende satış mağazasında satılmaktadır. Başarılı bir ürün ürettikten sonra Holmes dahasının da olduğunu söyledi: “Bu işi sonraki fikri takip edebilmemizi sağlayacak bir noktaya getirmeyi ne kadar çok istediğimizi konuşuyoruz sürekli. Ve tabi ki yeni fikirlerimiz de var. Bazen durup birbirimiz bakıyoruz ve ‘Ne yaptık biz? Artık hayatlarımız daha karmaşık’ diyoruz ama kesinlikle bunu yapmaktan büyük zevk aldık.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu