İş Fikirleri ve İş Kurmak

Elektronik Spor İle Eğlenerek Para Kazanmak

Eğlenceyi nakde çevirme zamanı

Elektronik spor eğlencenin profesyonelleştirilmesi yoluyla kazan-kazan modeli sunuyor. Üreticiler, genç nesil sayesinde geri bildirim alma hızlarını ve tanınırlıklarını artırırken, gençler yeni bir meslekle tanışıyor…

BİR KOBİ için, özellikle de büyüme isteğine sahip bir KOBÎ için e-spor bulunmaz bir fırsat. Genç neslin tükenmez enerjisinden faydalanması bu fırsatın birinci ayağı.

Her pazarın en kritik ihtiyacı olan kulaktan kulağa yayılma prensibi ise en kilit nokta. Sosyal medya üzerinden yapılacak olası paylaşımlar da kilidin modern hali. Fırsatın ikinci ayağı ise geri bildirim kuvveti. Genç neslin eleştirisi, acımasızlığı ve bir o kadar da işlevselliği meşhur. Peki, bundan doğrusal anlamda faydalanmak mümkün mü? Yabancı girişimciler ne yapıyor? Bu hafta işin bu yönüne bakmak istiyorum…

e-spor oyunu

KOBİ’LER ÖRNEK ALMALI

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından yerel yönetimlerce desteklenen çeşitli gençlik organizasyonları düzenli aralıklarla gerçekleştiriliyor. Bunlar öylesine bir rutin halini almış ki, okullar ve öğrencilerin aileleri bu etkinlikler kapsamındaki gerekenleri bilirler ve hazırlıklarını daima tam yaparlar. E-spor da artık bu etkinlikler kapsamında yerini alıyor; hem bahsettiğimiz ilgililer, hem de bu toplulukların etrafında yerleşmiş yerel üreticiler tarafından destekleniyor. Yerel üreticiler bu sayede hem tanıtımlarını yapıyor hem de sosyal sorumluluklarını yerine getirmiş oluyor. Nispeten küçük tipteki yerel etkinliklerde bile, bölgenin yiyecek mekânlarından, oyun salonlarına kadar birçok yer, merkez oluşturması sebebiyle durumdan faydalanabiliyor. Anlayacağınız bir kazan-kazan durumu…

Ama büyüme hedefi olan işletmeler, bununla da yetinmiyor. Modern yazılım kodlamalarına sahip uygulamalarla kendi ürünlerini küçük ama etkili oyunların içerisine yerleştiriyor. Kısa ve uzun vadeli olmak üzere iki tipte karşılaştığımız bu oyunların içerikleri, doğrudan ilgili desteği sağlayan işletmenin ürünlerinden oluşuyor. Küçük çapta diyebileceğimiz ödüller, kartopu adını verdiğimiz yapı sayesinde büyük ve etkili geri dönüşler sağlıyor. Tam da bu sebeple, Türk gençliğinin de aralarında bulunduğu birçok topluluk, daha önce görüp kullanmadığı markaların ürününün ne olduğu hakkında bir fikir yürütebilir hale geliyor. Özellikle tekstil ve motorlu taşıtlar, ilgili ürünlerin başında geliyor.

Batı’nın refleksine benzer en taze örneklerden biri, e-sporun kalesi Uzakdoğu’dan. China Daily’nin haberine göre, Çin’in Wuxi şehrinde bu yılın Nisan ayında düzenlenen organizasyonda, tüm belediye bu amaca uymak için seferber olmuş. Şehrin önde gelen bütün sayısal ortam üreticilerinin, belediye nezdinde düzenlenen e-spor turnuvası ile mevcut teknolojik üretimleri tanıtılmış. Ardından, 200’ü aşkın amatör genç, e-spor ile tanışarak keyifli vakit geçirmiş. Katılımcı firmaların yöneticileri, basma verdikleri demeçlerde, bunun hem bölgesel kalkınma, hem de işletmenin büyümesi için altın bir fırsat olduğunu söylemişler.

İşte bu nokta, tam da bizim ihtiyacımız olan bir refleks gibi duruyor. Türkiye’nin fırsat varken böylesine yapısal bir strateji geliştirmesi, büyümeyi de olumlu etkileyecektir.

ÇALIŞMA HAYATI DA ETKİLENİYOR

E-spor konusunda gençlere odaklı yatırımların ve pazarlama arayışlarının boyutu giderek ciddileşiyor. Geçtiğimiz aylarda bu minvalde dünyanın en önemli iş arama ağlarından biri olan In-deed.com’dan gelen açıklamada, oyunlar üzerinde kariyer planlaması yapan gençlerin sayısında gözle görülür derecede artışlar saptandığı aktarıldı. Bunun teyidini yapmak istediğimizde, başta e-spora yönelik aktif yatırımlarını sürdüren Microsoft olmak üzere pek çok sayısal ortam üreticisinin, profesyonel oyuncu ihtiyacını ilan konumuna kadar taşıdığını görüyoruz.

Amerikan basınındaki örneklerde ise, gençlerin reflekslerinin, geleneksel sporlardan bu yöne doğru kaydığı ve bunu hayatlarını idame ettirebilecekleri bir araç olarak görmeye başladıkları vurgusu yapılıyor. Tabii bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur oyuncuların geçmişi. İsim yapmış ya da bahse konu girişimciler tarafından aranan oyuncuların neredeyse tamamı yüksek tahsil hayatı ile ön plana çıkıyor. Adaylar, entelektüel birikim açısından rakipsiz konumda. Böylesine bir arka plana sahip yapının, kendi içerisinde geliştirdiği ve geleneksel etkinlikleri revize ederek sunduğu durumlar da söz konusu. Bu yeni pazar oluşturma süreçlerine önümüzdeki hafta değineceğiz.

Güzel bir hafta geçirmenizi dilerim…

Ali Efe İralı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu