Güncel Ekonomi Haberleri

En büyük 10 ekonomiden biri oluruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Anayasa değişikliğiyle birlik ve beraberliğin artacağını, kavgaların sona ereceğini belirtti. Türkiye’nin istiklali ve istikbali için, geleceğe daha müreffeh, güçlü bir Türkiye bırakmak için anayasa değişikliğinin elzem olduğunu söyleyen Eroğlu, “Türkiye artık mevcut yönetim sistemiyle yoluna devam edemez. Mevcut sistemde ısrar etmek ‘Bu ülke sürekli darbe tehditlerine açık kalsın’ demektir. Türkiye’yi ekonomik krizlerin pençesine terk etmek demektir. Yeni sistemdeki gaye, yürütmedeki istikrarı sağlayarak kriz, darbe, uluslararası ilişkilerde ortaya çıkacak problemler karşısındaki dayanıklılığını artırmaktır. Böylece ülkemizi daha güvenli hale getirirken refah, zenginlik ve mutluluğu arttıracağız” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakam Veysel Eroğlu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’de refah, zenginlik ve mutluluğu artıracağını vurguluyor. Eroğlu, 2023’e kadar Türkiye’yi üç kat büyütmeyi hedeflediklerini söylüyor…

ORMAN ve Su işleri Bakam Veysel Eroğlu, 16 Nisan’m milletin önündeki en büyük fırsat ve bir dönüm noktası olduğunu söyledi. “Ekonomik krizlere, çok başlılığa, siyasi krizlere izin vermemek için sandıkta ‘evet’ oyu kullanacağız” diyen Eroğlu, sandıkta ‘evet’ demek için en az 100 sebep olduğunu ifade etti. 1923’ten günümüze kadar 65 hükümet kurulduğunu anımsatan Eroğlu, bu kadar hükümetin sık değiştiği bir ülkede büyük projelerin yapılamayacağının altını çizdi. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in anayasa kitapçığını fırlatmasıyla yaşanan krizin bankaların batmasıyla sonuçlandığım belirten Eroğlu,

“Batan bankaların borçlarını biz ödedik, işte halk oylamasmdan sonra böyle krizler olmayacak. Bir milat olacak. Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki kavgalar bitecek. Türkiye koalisyonlar döneminde ortalama yüzde 4, tek parti veya tek hükümet döneminde yüzde 5.5 büyüme kaydetmiştir. Yine bu dönemde enflasyon yüzde 30’dan tek haneli rakamlara indi. Eğer tek parti iktidarı olmasaydı ve uyum içerisinde çalışma imkanı bulunamasaydı biz bu başarıyı elde edemezdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bugüne kadar yaşadığımız sıkıntıların çözüm yolu olacak, buna yürekten inanıyorum.”

“YATIRIMLARIN DEVAMI İÇİN EVET”

Eroğlu, 2023, 2053, 2071 hedeflerinin gerçekleşmesi için süratle karar alınması, özellikle tek başlı yönetim olması ve kargaşa olmaması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de bir hükümetin ortalama ömrünün 16 ay olduğunu vurgulan Eroğlu, “16 ayda büyük projeler yapılabilir mi? Türkiye’nin şu an için en yüksek barajı Deriner Barajı yapılabilir miydi? Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi projeler hayata geçebilir miydi? Eğer istikrar olmasa güçlü hükümetler kurulmasa bunlar yapılamazdı. 423 baraj, bin gölet yapılamaz, şehirlere içme suyu verilemezdi. Bu ancak istikrar sayesinde olur. Dolayısıyla Türkiye’de yatırımların, hizmetlerin devamı için içerideki ve dışarıdaki hainlerin oyunlarını bozmak için ‘evet’ diyoruz” diye konuştu.

“GAYEMİZ TÜRKİYE’Yİ 3 KAT BÜYÜTMEK”

Bakan Eroğlu, 1991’den bu yana Türkiye’nin hep tek parti iktidarlarıyla istikrarlı bir şekilde yönetilmiş olsa bugün iki kat ileride olacağım savunarak, kişi başına milli gelirin bugün 11 bin dolar değil 22 bin dolar olacağım vurguladı.

Bu krizlerde kimlerin kaybettiğini, kimlerin kazandığını milletin çok iyi bildiğini belirten Eroğlu şunları kaydetti: “Gayemiz 2023’e kadar ülkemizi üç kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek. Bunun için güçlü karar alma ve uygulama mekanizmalarına ihtiyacımız var. inanıyorum ki, milletimiz 16 Nisanda demokratik bir şekilde sandıklarda cevabım ‘evet’ diyerek güçlü bir şekilde verecek.”

HÜLYA GENÇ SERTKAYA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu