Kariyer ve İş

En çok bu meslekler kazandırıyor

En çok kazandıran meslekler

Gençler bu haberi mutlaka okuyun. ABD başta olmak üzere tüm dünyada sağlık ve bilgi işlemle ilgili her türlü meslek parlak bir gelecek vaat ediyor…

İŞSİZLİK yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın en önemli sosyal ve ekonomik sorunlarından birisi. 2008 küresel finans krizinden sonra bu sorunun ağırlığı istisnasız bütün ülkelerde arttı. Krizin kaynağı olan Batı dünyası bu sorunu bütün ağırlığıyla yaşadı. Krizin kaynaklandığı ABD, aradan geçen sekiz yılın ardından işsizlik sorununu geride bırakmış görünüyor. Ülkedeki istihdam piyasasının yeni gündemi ise öne çıkan meslekler ve iş grupları.

İşsizlik oranının yüzde 5’in altına düştüğü ABD’de son yılların gözde sektörleri olan sağlık ve yazılım 2017 yılının da yükselen istihdam alanları olacak gibi görünüyor. ABD İş Gücü İstatistiği Kurumu’na (BLS) göre, 2007 yılından bu yana en düşük seviyede olan işsizlik, ABD ekonomisi için tehlike arz etmiyor.

meslekler
Meslekler

BLS, 2014-2024 yıllarındaki toplam iş büyüme oranmınsa yüzde 6.5 artacağı tahminini yapıyor. ABD’deki kurumsal iş dünyasına yönelik ekonomik ve politik analizler yapan US News, “büyüme potansiyeli bulunması, iş-yaşam dengesinin optimum olması, ücretinin yüksek ve işsizlik oranının düşük olması” kriterlerinden yola çıkarak “2017 yılının en iyi işleri”ni belirledi. Bu işler sırasıyla şöyle…

1. Dişçi

2. Pratisyen hekim

3. Yardımcı tıp görevlisi (ABD’de tıp eğitimi alıp doktorlara yardımcı olan meslek dalı)

4. istatistikçi

5. Ortodontist

6. Anestezi uzmanı

7. Pediatri uzmanı

8. Bilgisayar sistemleri analisti

9. Kadın doğum uzmanı

10. Ağız ve çene cerrahı

TEKNOLOJİNİN POTANSİYELİ BÜYÜK

Sağlık ve sağlık destek birimlerine olan ihtiyacın ABD’nin önceliği olmaya devam edeceği yorumu yapılırken, insan yaşamının uzamasına buna bağlı olarak sağlık destek birimlerine olan ihtiyacın artış göstereceği tahmin ediliyor. Evde hasta kişiye yardımcı olacak sağlık uzmanlığı önümüzdeki yıllarda yükselişe geçecek mesleklerinden biri olarak görülürken, bu meslek grubundakilerin doktorlar gibi uzun süreli eğitime tabi tutulmamaları bir avantaj olarak belirtiliyor.

Öte yandan, “En iyi 100 iş”in beşte birinin kurumsal iş dünyasında olduğu ABD’de, bu yıl parlayan meslek istatistik-çilik. Uzun dönemdeyse teknoloji iş istihdamı bakımından büyük bir potansiyele sahip. Teknoloji güvenliği alanında, başta güvenlik analistleri olmak üzere bazı iş kollarının değer kazanacağma da kesin gözüyle bakılıyor.

Bilim – teknikte parlak işler

ABD’de sağlık sektörü en çok kazandıran meslek olarak karşımıza çıkarken, “bilim-teknoloji-mühendislikT-matematik” dalının geleceğin mesleklerini oluşturacağı belirtiliyor. Bu’cialdaki “en iyi ilk beş meslek” şöyle: İstatistikçi, bilgisayar sistemleri analisti, yazılımcı, matematikçi ve finansal danışman. Öte yandan istatistikçiler ve matematikçiler iş sektörünün de en popüler meslekleri. “En iyi kurumsal sektör meslekleri” dalı da sırasıyla istatistikçi, matematikçi, finansal danışman, sigortacı ve operasyon araştırma analisti şeklinde oluşuyor.

ABD’de en çok kazandıran meslekler

meslek 1

İngiltere’deki teknik işler kazandırıyor

İngiltere’deki “2016 en çok kazandıran meslekler” istatistiğiyse ABD’dekinden farklı bir tablo çiziyor.

Burada öne çıkan mesleklerin teknik olduğu göze çarparken, “en çok kazandıran iş olan” ticari uçak pilotluğu ve uçuş mühendislerinin yıllık ortalama 91 bin 678 sterlin (110 bin dolar) gelirle, ABD’nin en çok kazanan anestezi uzmanlarının yıllık ortalama 258 bin dolar olan gelirinin iki katından daha az kazandıkları dikkat çekiyor. İngilitere’nin en çok kazanan ilk on mesleği ise şöyle:

1. Ticari uçak pilotu ve uçuş mühendisleri. Yıllık ortalama 91 bin 678 sterlin

2. Pazarlama ve satış direktörleri. Yıllık ortalama 82 bin 211 sterlin

3. Hava trafiği kontrolörleri. Yıllık ortalama 77 bin 682 sterlin

4. Hukuk uzmanlan. Yıllık ortalama 75 bin 994 sterlin

5. Finansal müdür ve direktörler. Yıllık ortalama 75 bin 465 sterlin

6. Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon direktörleri. Yıllık ortalama 71 bin 968 sterlin

7. Finansal kurum müdürleri ve direktörleri. Yıllık ortalama 71 bin 477 sterlin

8. T ip doktorları. Yıllık ortalama 71 bin 455 sterlin 0Km

9. Sigorta istatistikçisi. Yıllık ortalama 65 bin 604 sterlin

10. Reklam ve halkla ilişkiler direktörleri. Yıllık ortalama 63 bin 68 sterlin.

Trump döneminde bu işler öne çıkacak

Görevini geçen hafta devralan ABD Başkanı Donald Trump döneminde, iş piyasalarında bazı iş kollarının daha çok değer kazanacağı yorumu yapılıyor. ABD’deki iş yerleştirme şirketi Gray B Christmas CEO’su John Challenger, “2017 yılının iş istihdamı bakımından olumlu bir yıl olacağını düşünüyoruz. Ekonomi güçlü ve işsizlik düşmeye devam ediyor. Bir gerileme söz konusu olmadıkça işsizliğin daha da düşeceğini tahmin eriyoruz” diye konuşuyor. Challenger, Trump yönetiminin önceliklerinin bazı sektörleri öne çıkaracağını belirterek bu yönetimde çevre mühendisliği, petrokimya mühendisliği, bireysel bankacılık, finansal analiz alanlarında daha çok çalışana ihtiyaç duyulacağı yorumunu yapıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu