Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

En Çok Satan Akıllı Saatler

En Popüler Akıllı Saatler

Kalp ritmimizi ölçüyor, sevdiğiniz şarkıları listeliyor. Akıllı saatler adım adım saat piyasasına egemen oluyor. Geçen yıl pazar yüzde 44 büyüdü ve 45 milyon adet akıllı saat satıldı. Markalar arasında kıyasıya bir rekabet var…

AKILLI saatler, bileklikler, giysiler… Bir dönem sadece masaya oturduğumuzda ulaşabildiğiniz dijital teknoloji, önce çantamıza sonra avucumuzun içine, şimdilerde ise her noktada erişilebilir hale geldi. Şimdilerde ise bedenimizle birleşti ve adı ‘giyilebilir teknoloji’ oldu. Akıllı saatler, giyilebilir teknolojilerin en temel örneklerinden birisi. Bir dizi üreticinin farklı tasarım ve fiyatlı ürünleri ile karşımıza çıkıyorlar. Kalp atışımız, yürüyüşümüz gibi bir dizi faaliyetimiz bu cihazlar sayesinde izlenebiliyor. Piyasada hemen her bütçeye uygun akıllı saat bulmak mümkün. Fiyatları 350 TL’den başlıyor, 3 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor.

Strategy Analytics’in 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin yayınladığı son raporunda, akıllı saat pazarının yüzde 46.4 gibi ciddi bir bölümünün Apple’ın elinde tuttuğu görülüyor. Samsung’un pazar payı ise yüzde 15.9. Üçüncü sırada ise pazar payı yüzde 9.8’e düşen Fit-bit bulunuyor. Firmalar 2019’un ikinci çeyreğinde 12 milyona yakın akıllı saat satışı gerçekleştirmişler. Bu rakam bir yıl öncesinin aynı dönemine göre akıllı saat satışlarının yüzde 44 oranında arttığı anlamına geliyor. Para Dergisi olarak piyasadaki akıllı saat markalarını ve en çok tercih edilen modellerini inceledik.

APPLE WATCH SERIES 5

Apple Watch Series

Apple Watch 5 serisi, markanın diğer modellerine göre daha donanımlı bir versiyon. Kasa boyutu 44 milimetre. Hep açık retina ekran sayesinde saati ve kadranını daima görmek mümkün. Daha büyük düğmeler, Apple Watch 4 serisi ile kullanıcı etkileşimini üst seviyeye çıkarıyor. Serinin fitness özellikleri diğer modellerine göre daha zengin. Saatin GPS ve kalp atış hız sensörü mevcut.

Düzensiz kalp atışlarım izlemeye yardımcı oluyor. Yoga, doğa yürüyüşü ve yüzme gibi sporlara dayanıklı olan ürün ayrıca kullanıcıları sürekli spor yapmaya teşvik ederek uyarıyor. Serinin pek çok rengi bulunuyor. Apple Watch 5’in piyasadaki fiyatı 3.299 TL den başlıyor.

SAMSUNG GALÂXY WÂTCH
İki kasa boyutu var

Samsung Galaxy Watch, şu an piyasada olan akıllı saatler içinde en iyi işletim sistemine sahip olduğu iddiasında. Tüm Android telefonlarla uyumlu. Kullanılan yazılım Samsung’un kendi geliştirdiği Tizen yazılımı. Samsung, iki kasa boyutu ile çok fazla kayış ve renk seçeneği bulunuyor.

Siyah ve altın renkli modeller 42 mm olarak üretilirken, 46 mm kasası ise sadece gümüş olarak üretilmiş. Kalp atış hızı sensörü, otomatik antrenman tanıma, spor izleme, dahili GPS ve Samsung App Store’da mevcut olan çeşitli fitness uygulamaları ile kullanılan bir çok özelliği var. Saatin piyasadaki fiyatı 1.500 ile 2.500,TL arasında değişiyor.

XIAOMI AMAZFIT BİR
350 TL’den başlıyor

Renkli dokunmatik ekranı, uzun şarj ömrü ve pratik kullamm özellikleriyle ön plana çıkan Xiaomi Amaz-fit Bip, şık gövde ve kayış tasarımıyla dikkat çekiyor. Kullanıcılarını daha aktif olmaya teşvik eden model, yapılan etkinlikleri kayıt altına alma şansı tanıyor.

Üzerinde yer alan sensörler, kullanıcıların kalp atışlarını ve uyku süreçlerini takip ediyor, günlük harcadıkları kalori miktarını ortalama olarak hesaplıyor. Şaşırtıcı pil ömrü ile öne çıkan model, aktif kullanımda 30 gün tek bir şarjla kullanılabiliyor. Bildirimlerin minimumda tutulduğu kullanımlarda, kullanım süresi 45 güne kadar uzayabiliyor. IOS ve Android uyumlu model, dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilen gövdesi ve silikon kayışı sayesinde rahat bir kullanım sağıyor. Saatin piyasa fiyatı 350 ile 450 TL arasmda değişiyor.

HUAWEI WATCH GTACTIVE
Uyku problemine çözüm sunuyor

Huawci Watch GT Active, kullanıcının kendilerini daha iyi hissetmek için neler yapması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Ürün, sadece hareketleri ve egzersiz faaliyetlerini değil aynı zamanda kalp atış hızı ve uyku kalitesini de izliyor. Düşük güç tüketimi sistemi, bu analizi iki hafta veya daha uzun bir süre gerçekleştirmek için uzun bir pil ömrü sağlıyor. Ürünün en önemli özelliklerinden biri gelişmiş uyku parametreleri izlemesi.

Huawei TruSleep teknolojisi, Harvard Medical School CDB Çenter ile yürütülen ortak bir araştırma projesinin sonucu olarak uykunun tüm aşamalarını kontrol ediyor ve tipik uyku sorunlarının tespitini mümkün kılarak, uyku kalitesini iyileştirmek için 200’den fazla olası öneri sunuyor. Modelin, koyu yeşil ve turuncu renklerde floroelastomer maddesinden üretilmiş kayışları var. Saat, dayanıklı titanyum gri paslanmaz çelikten gövdeye ve 1.39 inç boyutunda Ajnoled ekrana sahip. Huawei Watch GT Active hem Android hem de iOS işletim sistemli akıllı telefonlara bluetooth üzerinden kolayca bağlanabiliyor. Ürünün piyasa fiyatı 900 ile 1.000 TL arasında değişiyor.

GARMİN FORERUNNER 645 MUSİC
Temassız ödeme özellikli

Forerunner 645 Music, saatiniz ile alışverişlerinizin ödemesini yapmanızı sağlayan Garmin Pay temassız ödeme çözümüne sahip. Neredeyse her yerde ödeme yapmak için kullanılabiliyor. Saate entegre 500 şarkı kapasiteli müzik depolama alanı var. Pil ömrü ise akıllı saat modunda yedi güne kadar, müzik ile GPS modunda beş saate kadar dayanıyor.

Yüzme sporunda tercih edilen saatler arasında olan Garmin’in e-posta, sosyal medya, ara yüz değişimi gibi pek çok özelliği mevcut. Ürün her türlü hava koşulunda kullanılabiliyor. Uyumlu telefonlarla eşleştiril-diğinde (Android) ise aramalara yanıt verme özelliği mevcut. Koşucular için tasarlanan Forerunner 645 Music hızlıca basarak turlarınızı işaretlemenize imkan tanıyan güvenilir beş tuşlu bir araylize sahip. Saatin piyasa fiyatı ise 2.000 ile 3.500 TL arasında.

Akıllı saat alacaklar dikkat!

Android telefonunuz varsa, Samsung’un akıllı saatlerinde kullanılan işletim sistemi olan Tizen veya Google’ın WearOs sistemini kullanan saatleri tercih edilebilir. Apple Watch yalnızca, Apple’ın I0S yazılımı ile çalışıyor. iPhone kullanıcıları tüm akıllı saatleri senkronize eden özel bir uygulama kullanmak koşuluyla telefonlarına entegre edebiliyor. Ne var ki, farklı işletim sistemlerine sahip olan cep telefonu ve akıllı saatler arasındaki senkronizasyon sorunlarının akıldan çıkarılmaması gerekiyor. Teknoloji editörleri, iPhone sahibi olanların Apple Watch’ı, Android cep telefonu kullananların WearOS temelli akıllı saatleri kullanmalarını öneriyorlar.

Piyasadaki akıllı bileklik ve saat markaları

 • Apple Watch
 • Samsung Galaxy Watch
 • Huvvaei Watch
 • Xiaomi Amazfıt
 • Garmin
 • Fibrit
 • Polar
 • Fossil Sports Watch
 • Skagen
 • Alcatel
 • Ticwatch Pro
 • Fitbit Versa

Ramazan KAYA / Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı
“Kullanıcı sayısı sürekli artıyor”

Sektör akıllı saat konusunda kendini sürekli geliştiriyor. Akıllı saatler gelecekte sektörün büyümesine ciddi katkı sağlayacak. Analog saatler tamamen yok olmayacak ama akıllı saatler sektöre ivme kazandırarak pazardaki payını artıracak. Türkiye’de akıllı saat sektörünün yeteri kadar büyümediğini görüyoruz ama kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Michael Kors, Fossil, Guess, Emporio Armani gibi birçok ünlü saat markası bu gidişatın farkında olduğu için akıllı saatler konusunda kendilerini sürekli geliştiriyor. Örneğin Fossil Grubu 2015’te akıllı saat teknolojisi konusunda faaliyet gösteren Misfıt markasını 265 milyon dolara satın aldı. “Akıllı saat sportiftir, sıradan bir tasarıma sahiptir” gibi algıları yıkmak için tüketicilere trendleri yansıtan ürünler sunuyorlar.

Akıllı telefonlarda yaptığımız birçok şeyi artık akıllı saatimizle yapabiliyoruz. İlerleyen yıllarda belki de telefondan daha fazla akıllı saatimizi kullanıyor olacağız. Ev veya arabamızdaki sistemleri bile akıllı saatimizden çalıştırabileceğiz.

Saat sektörünün dünyadaki büyüklüğü 40 milyar dolar. Türkiye’nin bu rakamdaki payı 240 milyon dolar, yani yüzde 1 bile değil. Avrupa’da bir kişiye dört saat düşerken, Türkiye’de sekiz kişiye bir saat düşüyor. Strategy Analytics’in raporuna göre, 2018’de dünya genelinde 45 milyon adet akıllı ! saat satışı gerçekleşmiş. Bu rakam her yıl hızla artıyor.

Mutlu ERTURAN / Hepsiburada Ticari Grup Başkanı
“Fiyatlar 50 TL’den 8 bin TL’ye kadar değişebiliyor”

Hepsiburada’da şu an 50’den fazla farklı markada akıllı saat satışımız mevcut. Globalde de çok satan Xiaomi, Samsung, Apple, Huavvei Türkiye’de de en çok tercih edilen markalar olarak öne çıkıyor. Akıllı saatlerde özellikler geliştikçe fiyatlar da doğru orantılı olarak artıyor. Pazarda geniş bir aralık var. Fiyatlar 50 TL’den başlıyor 8 bin TL’ye kadar değişebiliyor. Akıllı saat insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Giyilebilir oluşuyla hayatınıza çok kolay entegre oluyor. Yalnızca spor aktivitelerini ölçmüyor, gün içinde takip etmediğiniz adımınız, uyku kaliteniz, stres seviyeniz ve spor aktivitelerinizle ilgili pek çok noktada da size bilgi veriyor. Klasik saatler için modası geçti diyemeyiz; çünkü klasik saat kullanan nesil Türkiye’de akıllı saati henüz tamamen hayatına entegre etmedi. Ancak pek çok klasik saat markası kendi akıllı saat modellerini çıkarmaya başladı. Klasik saat markaları da zamanla kendini bu dönüşüme adapte edecektir.

Murat VAROL / GittiGidiyor Satış Müdürü
“500 TL bandındaki saatler tercih ediliyor”

Platformumuzda 117 satıcımız 35 farklı markanın akıllı saatlerini satıyor. Yüksek fiyatlı ürünlerin satışı devam etse de kullanıcıların daha uygun fiyatlı ürünlere yöneldiğini görüyoruz. Platformumuzda ortalama 500 TL bandındaki akıllı saatler tercih ediliyor. Teknoloji yaşamlarımızı büyük bir hızla dönüştürüyor; pek çok alanda değişimi adeta zorunlu kılıyor. Özellikle giyilebilir teknolojilerin son yıllarda sağlıktan iş süreçlerine, eğlenceden eğitime, güvenlikten haberleşmeye kadar pek çok alanda günlük hayatımızı kolaylaştırdığını görüyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle giyilebilir teknoloji ürünleri gelecekte çok daha fazla kullanılacak. Tüketiciler hala klasik saat modellerine ilgi gösteriyor. Ancak platformumuzdaki verilere baktığımızda özellikle bu yıl akıllı saatlerin klasik saatlerden daha fazla satıldığını görüyoruz. Hem teknolojik özelliklerinin gelişmesi hem de her bütçeye uygun modellerin piyasaya sunulması, giyilebilir teknoloji ürünlerinin satışını etkiliyor.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu