Başarılı Girişimcilik

En İyi McDonald’s Restoran İşletmecileri Ödülünü Zekai Avcı Kazandı

zekai avciMcDonald’s’ın dünya çapında en iyi McDonald’s restoran işletmecilerini seçtiği ‘The Golden Arches Award’da (Altın Kemer Ödülü), şirketin Türkiye’deki işletmecilerinden Zekai Avcı’ya büyük ödül verildi. McDonald’s’ın Alanya ve Antalya bölgesi işletmecisi olan Zekai Avcı, dünyadaki 30 bin işletmeci arasından sıyrılıp ödülün sahibi oldu.

Bu sayfalarda sık sık franchising fırsatlarına yer veriyoruz. Ancak bu haftaki sayfamızda franchising alan ve bunu dünya çapında bir ödülle taçlandıran bir girişimcinin öyküsüne yer verdik. Zira salt iş modellerinden bahsetmek dışında, bu iş modellerini başarı öyküsüne dönüştüren girişimciler de oldukça önemli.

McDonald’s’ın 1976 yılından bu yana verdiği ve dünya çapında en iyi McDonald’s restoran işletmecilerini seçtiği ‘The Golden Arches Award’da (Altın Kemer Ödülü), Türkiye’den Zekai Avcı ödüle layık görüldü. Bulunduğu pazarda sürdürülebilir satış artışı ve karlılığa sahip olmak, üst düzey müşteri memnuniyeti sağlamak, toplumdan kazandıklarını topluma geri vermek anlayışıyla hareket etmek ve ‘McDonald’s’ın inşa ettiği güveni bölgesinde sürdürmek gibi kriterlere göre verilen ödülde, dünyanın en iyi işletmecilerinden biri McDonald’s Türkiye’den Zekai Avcı oldu.

BEŞ ŞUBEYE ULAŞTI

McDonald’s’m Alanya ve Antalya bölgesindeki işletmecilerinden biri olan Zekai Avcı, diğer 35 McDonald’s işletmecisiyle birlikte, 30 bin McDonald’s işletmecisi arasından öne çıkarak ödüle layık görüldü. Zekai Avcı, ABD’nin Orlando kentinde gerçekleştirilen törenle ödülünü teslim aldı.

‘Altın Kemer Ödülüne, 2004-2005 yıllarındaki performansı ile McDonald’s’ın Kayseri’deki işletmecilerinden Mikayil Önal da layık görülmüştü.

Avcı, McDonald’s’m franchise sistemine 2000 yılında dahil oldu.

Manavgat’ta yaşayan Avcı, her hafta ailesiyle birlikte Manavgat’tan Antalya merkeze McDonald’s için gidiyordu. “Her hafta 80 kilometre yol kat ediyorsak, bu işte bir iş vardır” diye düşünen Avcı, McDonald’s yöneticilerini ikna ederek, Alanya’ya ilk restoranı açtı. Avcı, temmuz ayında açılacak Manavgat restoranıyla birlikte bölgede beş şube ile faaliyet gösteren bir yatırımcıya dönüştü.

ÖRNEK PROJELER

Ödül için sosyal sorumluluk projelerine de önem verildiğine dikkat çeken Zekai Avcı, kendilerinin de bu projeleri gerçekleştirdiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kimsesiz çocuklara restoranlarımızda yemek yediriyoruz. Dağ köylerinden gelen öğrencilere yemek ikramlarında bulunuyoruz. Engelli vatandaşlarımıza destek veriyoruz. Kadın sığınma evlerine de desteklerimiz bulunuyor.”

Sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra kârlı bir şekilde büyümenin de ödülü kazanmada rol oynadığını ifade eden Avcı, 2013 yılında yaklaşık 10 milyon TL ciro elde ettiklerini ve her yıl yüzde 10 büyüdüklerini sözlerine ekliyor. Tüm dünyada 30, kendi bölgelerinde 8 bin aday ile yarıştıklarını belirten Avcı, “En önemli kriterlerden biri de ekip dayanışması. 14 yıldır aynı restoran müdürleriyle çalışıyoruz. Artık bir aile gibiyiz” diyor.

Altın kemer

120 ülkede 34 binden fazla restoranla faaliyet gösteren McDonald’s organizasyonunun dünyadaki yapısının yaklaşık yüzde 80’ini işletmeciler oluşturuyor. İki yılda bir sahiplerini bulan ödüller, tüm dünyada sadece 36 işletmeciye veriliyor, işletmecisi olduğu restoranları iyi bir şekilde yönetmek, iyi bir ekibe sahip olmak ve bu ekiple güçlü bir bağlılık kurmanın yanı sıra McDonald’s sistemine uyum sağlamak için eğitimlere, toplantılara katılmak şartlarının da arandığı ‘Altın Kemer Ödülü’nde bölgelere göre değerlendirme yapılıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu