Gıda ve Restoran Bayilikleri

En popüler girişim: Restorancılık

En popüler girişim: Restorancılık

Lunchbox Franchising Veriyor : Bir kafe-restoran karması olan Lunchbox, franchising veriyor. Bir lunchbox restoranında aylık 130 bin ile 400 bin TL arasında ciro yapmak mümkün.

lunchboxRestorancılık, son yılların en popüler girişim alanlanndan biri. Bu alanda sessiz sedasız büyüyen ve farklı konum-landımıasıyla dikkati çeken pek çok marka var. Bu markalardan biri de Lunchbox. Marmara Üniversitesi Otel İşletmeciliği bölümünde okurken tanışan Tuba ve Erkan Şahintiirk’ün kurduğu bu şirket, bugün sekiz şubesiyle hizmet veriyor.

Tuba ve Erkan Şahintürk’ün yolu üniversite yıllannda çakışmış. Daha o yıllarda her ikisi de restoran açma isteğindeymiş. İki yıl farklı ülkelerde dil eğitimi almaya gitmişler. Ancak döner dönmez yurt dışında bu işin ne düzeyde olduğunu görüp restoran projelerini hayata geçirmek için kollan sıvamışlar.

Erkan Şahintürk, “Bu fikir eğitim sürecinde Amerika’da kaldığım o süreçte bu işe ilgi duymamla başladı ve tabi oradaki restoranların yapısı ilgimi çekti. Türkiye’ye döndüğümüzde bu tarz restoranların yeni yeni hayat geçiyor olması bize heyecan vermişti” diyor.

DÜNYA MUTFAĞINDAN LEZZETLER
Lunchbox bir kafe restoran konseptinin karması. Dünya mutfağından çeşitli lezzetler sunuluyor. Restoranların büyüklüğü ise 150 metrekare ile 600 metrekare arasında değişiyor. Bugün toplam sekiz restoranla hizmet verdiklerini ifade eden Şahintürk, bu restoranların 5’inin franchise şeklinde işletildiğini belirtiyor.

2005 yılından itibaren franchise vermeye başladıklarını söyleyen Şahintürk 5 yılda 30 mağazaya ulaşma hedeflerinin de altını çiziyor. Emsallerinin daha çok A ve B gelir grubundan müşteriyi hedeflediklerini söyleyen Erkan Şahintürk, kendilerinin ise daha çok B ve altına hitap etmeyi tercih ettiklerini anlatıyor. Şahintürk “Bizde müşteri aldığı hizmetten de yediği yemekten de hesaptan da memnun olarak ayrılır” diye konuşuyor.

ANAHTAR TESLİM PROJE

Şahintürk, bu yıl dört adet daha franchising vereceklerini vurguluyor. Girişimciye proje anahtar teslim şeklinde hazır olarak veriliyor. Katılım payı olarak 30 bin Euro + KDV alınıyor. Tüm ürünler Lunchbox tarafından tedarik ediliyor. Lunchbox franchise’ı olmak için toplam yapılması gereken yatırım ise 185 bin ile 250 bin Euro arasında değişiyor. Royalty olarak ciro üzerinden toplam yüzde 4 katılım payı alınıyor. Şahintürk, ciroların lokasyona ve restoran büyüklüğüne göre farklılık gösterdiğini söylüyor ve “Bir franchise’ın aylık cirosu 130 bin TL ile 400 bin TL arasında değişiyor” diyor.

Kâr marjı yüzde 15 ile 20 arasında. Şahintürk, franchise’da aradıklan özellikleri, “İşletmeci olarak restoranın başında duracak, sisteme titizlikle uyacak, enerjik, insan ilişkileri güçlü, marka imajını koruyacak ve destekleyecek yapıya sahip olması” şeklinde tanımlıyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Türkiye geneli.
İlk yatırım: 185 bin ile 250 bin Euro arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Aylık 130 bin TL ile 400 bin TL arasında değişiyor.
Kâr marjı: Yüzde 15 ile 20 arasında.
Başvuru için: 0212 657 88 47

Burcu Tuvay / Ekonomist Dergisi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu