İş Fikirleri ve İş Kurmak

Enerji Harcama Göstergesi Fikri

Ewgeco

Ewgeco bir trafik ışığı ekranı kullanarak evinizin gerçek zamanlı elektrik, gaz ve su harcamalarını gösteren bir enerji görüntüleme cihazıdır. Tüketicilerin ve iş yerlerinin para kazanmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda karbon salınımlarını da azaltacaktır. Bu sayede hem gezegene hem de cebinize kibar davranacaktır.

Girişimci: Tanya Ewing, Birleşik Kırallık
Hikâyesi: Üzerinde pijamalarıyla dondurucu havada kapının önünde duran Tanya gazölçerinden tüketimine bakıyordu. Yüklü bir miktar faturası gelmişti ve gaz saatine bakarak nedenini anlatabilecek bir ipucu arıyordu. Ancak faturası ile gazölçer arasında çok az bir benzerlik vardı. Gaz saati metreküp üzerinden veri verirken fatura kilovat saat üzerinden bilgi veriyordu, nedenini anlayamadı. Onun tek istediği faturalarını kontrol altında tutabilmek ve ne kadar enerji harcadığını öğrenip ısıtmayı kapatırsa ne kadar kazanabileceğine bakmaktı. Bunu yapmak imkânsızdı bu yüzden o da bir enerji görüntüleme cihazı aramaya başladı, çünkü en azından bir ürünün ona yardımcı olabileceğini düşünüyordu ama piyasada böyle bir ürün yoktu ve o da kendi ürününü oluşturmaya karar verdi.

O zamanlar hamile olması, üretim, bilim ya da iş konusunda herhangi bir bilgisinin olmaması onun yıldırmadı. Bu parlak fikri bulmadan önce bir sigorta şirketinde diş hemşiresi olarak çalışıyordu.

Ewgeco’nun Gücü : Ewgeco, herkesin anlamasını kolay kılan bir trafik ışığı sistemi kullanarak gerçek zamanlı elektrik, su ve gaz harcamalarınızın ne kadar olduğunu görmenizi sağlayan bir cihazdır. Gerçek harcama miktarınızı, kilovatınızı, litre/saati gösteren basit ve sezgisel bir cihazdır ve mülkün büyüklüğüne, kullanıcı sayısına ve evde kullanılanlara göre ayarlanabilir. Cihaz bir güç ölçere bağlanır ve radyo sinyallerini kırmızı, yeşil ve kehribar rengi göstergeleri olan el cihazına gönderir ve enerji tüketiminin oranını gösterir. Enerji tüketimi arttıkça göstergeler yeşilden kırmızıya doğru renk değiştirir.

Bu buluş aynı zamanda karbon salınımını da ölçüyor bu sayede evler ve iş yerleri karbon ayak izlerini kontrol edebiliyorlar. Aynı zamanda insanların davranışlarını değiştirmeye teşvik ediyor. Cihazları bekleme moduna almak yerine kapatarak veya dişlerini fırçalarken açık olan musluğu kapatarak kullanıcılar bu eylemlerinin enerji tüketimini ne kadar azalttığını görebiliyorlar.

Ewgeco’nun Geliştirilmesi
Onun fikrinin temelinde sadelik var ve ilk çizimlerinde de trafik çizimleri üzerine yoğunlaşmıştı. Büyükbabasının ona hayatı boyunca ona bakacak bir patent edinmesini söylediğini hatırlayarak Ewing patent sitelerini benzer bir fikir olup olmadığını görebilmek araştırmaya başladı.Araştırmaları sırasında İskoçya hükümeti tarafından desteklenen ve mucitlere buluşlarını geliştirme, koruma ve ticaretini yapma konusunda yardım eden bir kuruluş olan ICASS’ın linkini gördü. Onlar patent araştırmalarına devam ettiler ve Ewing’i patent avukatları, tasarımcılar ve geliştiriciler ile tanıştırdılar.

Ewing’in çalışan bir prototip yapmak için gerekli bütçesi yoktu ve bu yüzden içi boş bir model oluşturarak bir elektronik uzmanına danıştı ve kendisine bu konseptin nasıl çalışabileceği hakkında bir yazı yazmasını istedi. Bu 2006 yılındaydı ve asıl fikir insanları bu buluşla heyecanlandırmaktı. İlk aşamaların fonunu sağlamak için birikimlerini eritti ve daha sonra bazı özel yatırımlar ile hibeler sağladı ve 2008 yılında İngiliz Yılın Kadın Mucidi Ödülünü aldı. O sene akıllı enerji görüntüleme cihazının tanıtımını ve pazarlamasını yapmak için bir şirket kurdu. Ewing bundan sonra dokuz ödül daha aldı. Bu ödüllerin her biri onun yolculuğunda bir dönüm noktasıydı.

Gezegen Tutkusu : Her ne kadar insanların davranışlarını değiştirmesi zaman alacak olsa da Ewing cihazının insanların ekonomisi ve gezegenimiz üzerindeki etkileri konusunda tutkulu.Ewgeco beta test aşamasındaydı ve müşteriler için henüz hazır değildi ama sonraki aşama buydu. Birçok küçük ve orta ölçekli işletmelere satıldı ve büyük oranlarda para kazanılmasını sağladı.

Ewgeco’nun konsept aşamasından piyasaya çıkması 3 yıldan az sürdü. İşin daha inanılmaz kısmı da Ewing’in bu konularda daha önce hiçbir deneyiminin olmamış olması ve “o an” gelene kadar aklında mucitlik gibi bir düşüncenin olmaması kısmıydı. Bu süreçte karşılaştığı zorlukları daha da zor kılan şey ise çok yorucu olan Laym hastalığıydı. Ancak onun icadına olan inancı ve potansiyeli zor zamanlardan geçerek dünyaca ünlü bir ürün oluşturmasını sağladı.

Siparişler tüm dünyadan gelmeye devam ediyor ve şirketin değeri birkaç milyon dolar olarak belirtiliyor. Ewing ilham verici bir örnek ve diğer yeni başlayan mucitlere de kendi ürünlerini geliştirmede yardımcı oluyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu